Leczenie nietolerancji laktozy niekiedy wymaga rezygnacji z produktów mlecznych. Usunięcie z diety produktów zawierających laktozę pociąga za sobą konieczność zastąpienia ich innymi pełnowartościowymi produktami, które dostarczą wapń do organizmu dziecka.

Reklama

Co zamiast pokarmów zawierających laktozę

  • jogurty i kefiry. Mleko w czystej postaci można zastąpić kefirem lub jogurtem. Zawierają one mniej laktozy (100 g mleka ma ok. 4,3 g laktozy, a 100 g jogurtu 2,9 g). Zawarte w jogurcie i kefirze żywe kultury bakterii wspomagają trawienie i produkują enzym, który rozkłada laktozę. Wykazano, że tolerowane są także sery dojrzewające, ponieważ zawierają mniejszą ilość laktozy.

  • niskolaktozowe mieszanki mleczne. Są to produkty przypominające mleko w proszku. Zawierają niezbędne składniki, w tym także białko, ale nie ma w ich składzie dużej ilości laktozy. W 100 g niskolaktozowej mieszanki mlecznej znajduje się około 1,3 g laktozy. Inne mleka, które nie zawierają cukru mlecznego to zwykle mleka sojowe i ryżowe.

Ścisła dieta bezlaktozowa w leczeniu objawów nietolerancji laktozy

Osoby, które cierpią na wrodzoną nietolerancję laktozy muszą stosować ścisłą dietę bezlaktozową. Ścisła dieta bezlaktozowa polega na całkowitym usunięciu produktów mlecznych z codziennej diety. W takim wypadku należy zwracać uwagę także na niektóre leki, ponieważ laktoza często znajduje się w otoczce leku. Laktoza obecna jest także w produktach takich jak: pieczywo, gotowe sosy sałatkowe, słodycze i przekąski, margaryna. W diecie bezlaktozowej powinny pojawić się np. ryby, orzechy, warzywa strączkowe.

Wyeliminowanie produktów mlecznych z diety spowoduje ustąpienie objawów. Dieta bezlaktozowa nie dostarcza niezbędnej ilości wapnia do organizmu, jednak nie ma jednoznacznych danych, które określiłyby jak wpływa stosowanie takiej diety u dziecka na późniejsze występowanie osteoporozy.

Zobacz także

Niemowlęta i dzieci, które nie tolerują laktozy, mogą pić mleko matki lub mleczną mieszankę, o ile nie są odwodnione lub niedożywione. Objawy po spożyciu laktozy są przemijające i raczej nie mają wpływu na uszkodzenia układu pokarmowego. Nie zaleca się stosowania produktów zawierających laktozę u niemowląt, które cierpią na przewlekłą biegunkę (>14 dni) i występują u nich objawy nietolerancji laktozy po spożyciu produktu zawierającego cukier mleczny.

W aptekach dostępne są także środki, które ułatwiają wchłaniania laktozy takie jak – Lactosanol lub Enzym Laktaza – jest to egzogenna laktaza, którą należy stosować doustnie przed spożyciem do mleka lub w trakcie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama