Refluks u dzieci – jak rozpoznać, co go powoduje, jak leczyć?
Refluks u dzieci objawy może dawać w postaci np. przewlekłego kaszlu i częstych, nawracających infekcji dróg oddechowych. U niektórych dzieci zauważalna jest niechęć do jedzenia i zbyt mały przyrost masy ciała. Refluks u dzieci leczy się poprzez skorygowanie diety, lekami lub operacyjnie.
Refluks u dzieci objawy może dawać w postaci np. przewlekłego kaszlu i częstych, nawracających infekcji dróg oddechowych. U niektórych dzieci zauważalna jest niechęć do jedzenia i zbyt mały przyrost masy ciała. Refluks u dzieci leczy się poprzez skorygowanie diety, lekami lub operacyjnie.
U niemowląt rodzajem refluksu jest ulewanie pokarmu. Wynika ono z niedostatecznego rozwoju układu pokarmowego. Zjawisko to powinno zaniknąć najpóźniej po 12. miesiącu życia. Jeśli trwa dłużej, może być symptomem choroby i wymaga konsultacji lekarskiej oraz leczenia.
Refluks u dzieci a ulewanie pokarmu i wymioty
U małych dzieci – noworodków i niemowląt, ulewanie jest fizjologiczne i jeśli zanika z czasem, nie jest powodem do niepokoju. To rodzaj refluksu żołądkowo-przełykowego. Wymioty chlustające u dziecka przeważnie są objawem choroby. Ciecz wydostaje się pod ciśnieniem z ust dziecka i jest jej znacznie więcej niż w przypadku ulewania.
Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego u dzieci
Wykrycie refluksu u niemowląt jest znacznie trudniejsze niż u dzieci w wieku szkolnym. Objawy refluksu u dzieci to:
- niechęć do jedzenia i zbyt wolne przybieranie na wadze,
- trudności z połykaniem,
- zgaga,
- kwaśne odbijanie,
- chrypka,
- suchy kaszel,
- drażliwość,
- świszczący oddech,
- nawracające infekcje dróg oddechowych.
Wymienione dolegliwości powinny skłonić do wizyty u lekarza. Pilnego wdrożenia diagnostyki wymaga refluks, któremu towarzyszą takie symptomy, jak:
- gorączka,
- wymioty żółcią lub krwią,
- krew w stolcu,
- zaburzenia świadomości,
- drgawki,
- wypukłe ciemiączko.
Nieleczony refluks u dzieci może mieć powikłania w postaci stanu zapalnego przełyku, zmian w przełyku, a ostatecznie nawet choroby nowotworowej też części układu pokarmowego. Dzieci z refluksem częściej niż ich zdrowi rówieśnicy chorują na próchnicę zębów, infekcje i zapalenia układu oddechowego, bezdech oraz anemię.
Przyczyny refluksu u dzieci – refluks jako objaw choroby
W wieku niemowlęcym refluks traktowany jest jako zjawisko naturalne wynikające z niedojrzałości układu pokarmowego. Bywa jednak, że nawet u najmłodszych dzieci refluks jest symptomem poważnych chorób i wad wrodzonych, takich jak:
- wrodzona niedrożność przełyku – atrezja przełyku,
- mukowiscydoza,
- dysplazja oskrzelowo-płucna (u wcześniaków),
- zwężenie odźwiernika żołądka,
- dziecięce porażenie mózgowe,
- przepuklina rozworu przełykowego.
Te przyczyny wymagają jak najszybszego rozpoczęcia leczenia, by uniknąć powikłań.
Leczenie refluksu u dzieci: dieta, farmakologia, chirurgia
Leczenie refluksu u dzieci opiera się na diecie. Stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarza dietę bezmleczną i zagęszczany pokarm. Z jadłospisu dziecka należy wykluczyć czekoladę, ostre przyprawy, tłuste mięso oraz słone przekąski.
Metoda farmakologiczna leczenia refluksu u dzieci polega na zmniejszeniu wydzielania kwasu żołądkowego oraz złagodzeniu jego odczynu, przez co mniej podrażnia przełyk.
Jeśli zmiana diety ani leki nie są skuteczne, objawy są silne i ryzyko powikłań duże – stosuje się leczenie chirurgiczne. Polega ono na usunięciu ewentualnych wad lub skorygowaniu połączenia żołądka i przełyku w taki sposób, by zapobiegać refluksowi.