mama z dziećmi w świątecznych ubraniach w kuchni
©JenkoAtaman/Fotolia.com
Styl życia

Jak spędzać świąteczny czas z dzieckiem? Wspólne gotowanie, sprzątanie, ubieranie choinki

Świetną okazją do wspólnego spędzania czasu jest ubieranie choinki. Dzieci najbardziej lubią tworzyć łańcuchy, bombki czy ozdoby z masy solnej. Warto też zaangażować najmłodszych w prace przedświąteczne, takie jak gotowanie lub sprzątanie pokoju. Nauczy to ich odpowiedzialności i podkreśli ich rolę w domu. Dobrze jest też zaangażować je do przygotowywania prezentów dla bliskich, dzięki czemu rozbudzą swą kreatywność i pomysłowość.

Świetną okazją do wspólnego spędzania czasu jest ubieranie choinki. Dzieci najbardziej lubią tworzyć łańcuchy, bombki czy ozdoby z masy solnej. Warto też zaangażować najmłodszych w prace przedświąteczne, takie jak gotowanie lub sprzątanie pokoju. Nauczy to ich odpowiedzialności i podkreśli ich rolę w domu. Dobrze jest też zaangażować je do przygotowywania prezentów dla bliskich, dzięki czemu rozbudzą swą kreatywność i pomysłowość.

Okres świąteczny jest niezwykłym czasem dla wszystkich dzieci. Jednak wiele z nich nudzi się, ponieważ rodzice skupiają się na domowych przygotowaniach. Warto zaangażować w ten proces dziecko, aby mogło zarówno pomagać rodzicom, jak i rozwijać swoją kreatywność.

Wspólne ubieranie choinki

Ubieranie choinki z całą rodziną jest magicznym wydarzeniem, na które czeka wiele dzieci. Przygotowując się do tego momentu, warto wykonać wspólnie z pociechami własne ozdoby choinkowe. Świetnie wyglądają dekoracje ze słodyczy lub leśnych dodatków. Ciekawym pomysłem jest też własnoręczne malowanie bombek. Ważne, aby nie dbać o perfekcjonizm tych ozdób tylko pozwolić sobie pobawić z dziećmi. Przez następne miesiące dekoracje choinkowe będą pamiątką tych uroczych chwil spędzonych razem. Najlepsze pomysły na ozdoby świąteczne to łańcuchy na choinkę, rzeźby z masy solnej czy kartki pocztowe. Przed zabraniem się za tworzenie dekoracji należy przygotować:

Kasia gotuje z Polki.pl: frytki z bakłażana

  • kolorowy papier,
  • klej,
  • nożyczki,
  • farbki,
  • bibułę,
  • brokat,
  • masę solną: mąka, woda, sól.

Prace świąteczne z dzieckiem

Warto angażować dziecko w różnego typu prace domowe adekwatne do jego wieku. Zajęcia można znaleźć zarówno dla 4-letniego dziecka, jak i dla 8-latka. Starsze dzieci mogą pomagać np. w lepieniu uszek i pierogów. Młodsze mogą odpowiadać za mieszanie potraw. Taki rodzaj pracy może wydłużyć przygotowania, jednak będzie to czas pełen śmiechu i zabawy. Dzięki temu silniej poczuje się też więzi rodzinne.

W kuchni należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • nagrzane garnki i blachy – trzeba ustawić je z dala od dziecka, aby się nie poparzyło,
  • wszystkie ostre narzędzia, takie jak blender czy maszynka do mielenia maku,
  • ubranie dziecka – warto nałożyć mu fartuszek i związać włoski.

Ważne jest, aby dziecko czuło się odpowiedzialne za pewną część obowiązków domowych, dzięki czemu będzie bardziej dowartościowane. Musi wiedzieć, że jeśli ono nie wykona jakiegoś zadania, to nikt inny też go nie wykona. Jest to postawa rozwojowa, która uczy odpowiedzialności, samodzielności i pracowitości. Jednak nie należy mówić o tym dziecku w formie rozkazu: „posprzątaj pokój!”, tylko wytłumaczyć istotność tej czynności.

Wspólne ozdabianie domu i prezentów świątecznych

Świetnym pomysłem na święta jest wspólna dekoracja domu i ogrodu. Rozwieszając światełka na podwórku można powiedzieć dziecku, że dzięki temu św. Mikołaj łatwiej trafi do tego domu. Warto też przygotowywać prezenty wspólnie z dziećmi. Jest to okazja, aby mogły one wykazać się kreatywnością i oryginalnością. Rolą rodzica jest dopingowanie działań dzieci i pomoc w twórczej zabawie.

Śpiewanie kolęd podczas świąt

Śpiewanie kolęd wprowadza świąteczny nastrój i tworzy silniejsze więzi rodzinne. Nawet gdy w domu rodzinnym nie robiło się tego, warto się przełamać i nucić wraz z dziećmi te klasyczne melodie. Dobrze jest też dołączyć do tego instrumenty, takie jak bębenki lub dzwoneczki. Śpiewanie kolęd umuzykalnia dzieci oraz jest dla nich świetną zabawą.

Dekoracje swiateczne leżą na podlodze.
©ivannag82/fotolia
Styl życia
Świąteczne inspiracje: minimalistyczne pomysły na dekorację domu
Świąteczne inspiracje na minimalistyczne dekoracje zawierają wiele elementów stylu skandynawskiego. Design jest oszczędny i wyważony. Skromne wzornictwo łączy się z naturalnymi surowcami. W ozdobach świątecznych prostota przeważa nad bożonarodzeniowym przepychem. Bombki na choinkę powinny być wykonane z niebarwionego drewna, lampiony z białego szkła, a stroiki z nie ozdobionych niczym iglaków.

Świąteczne inspiracje na minimalistyczne dekoracje zawierają wiele elementów stylu skandynawskiego. Design jest oszczędny i wyważony. Skromne wzornictwo łączy się z naturalnymi surowcami. W ozdobach świątecznych prostota przeważa nad bożonarodzeniowym przepychem. Bombki na choinkę powinny być wykonane z niebarwionego drewna, lampiony z białego szkła, a stroiki z nie ozdobionych niczym iglaków.   W minimalistycznym wnętrzu udekorowanym na święta króluje rafia (ozdobne włókno przypominające słomę), suszone owoce, grubo tkany len, juta, metal, szkło oraz drewno. Kolory dominujące w tej stylistyce to głównie czerwienie, szarości, biel i czerń. Świąteczne, minimalistyczne ozdoby na choinkę Jabłka, orzechy włoskie, pierniki i ciasteczka, słomiane łańcuchy i zwierzątka z drewna czy masy solnej – to dekoracje minimalistycznego, bożonarodzeniowego drzewka. Ich dużym atutem jest to, że można je wykonać samodzielnie .   Nietuzinkowym pomysłem są zwierzątka z masy solnej. Rozwałkowana na cienki placek masa nadaje się do wykrawania z niej kształtów za pomocą foremek do ciastek. Najlepsze będą gwiazdki, domki, serduszka i zwierzęta, np. wiewiórki i renifery. Tego typu bombki wiesza się na choince, stroikach oraz dołącza do prezentów. Najlepiej wyglądają, gdy nie są malowane . Można wytłoczyć na nich napisy, np. imiona domowników, życzenia lub wzory. Ozdoby z białej masy solnej przepięknie prezentują się na zielonym, żywym drzewku oraz na suchych, pozbawionych liści gałęziach, wstawionych do przezroczystego wazonu lub blaszanego wiaderka.   Minimalistyczną choinkę można też przystroić jedynie światełkami . Najlepiej, by były białe. Zamiast w stojaku choinkę najlepiej umieścić w cynkowanej donicy lub wiklinowym koszu. Pojemnik owinięty grubą warstwą naturalnego...

Dekoracja na biurku w postaci małej choinki
©Georgy Dzyura/Fotolia
Styl życia
Jak udekorować biuro na Święta Bożego Narodzenia – praktyczne porady i wskazówki
Ozdoby świąteczne pozwalają wnieść pogodą atmosferę oczekiwania na Boże Narodzenie także do pracy. Ozdabiając biuro, warto dekoracje dostosować do charakteru firmy i raczej unikać jaskrawych kolorów. W dużych przestrzeniach ładnie będzie się prezentować choinka ubrana np. na złoto. Mniejsze gabinety można udekorować stroikiem świątecznym lub elegancką girlandą.

Ozdoby świąteczne pozwalają wnieść pogodą atmosferę oczekiwania na Boże Narodzenie także do pracy. Ozdabiając biuro, warto dekoracje dostosować do charakteru firmy i raczej unikać jaskrawych kolorów. W dużych przestrzeniach ładnie będzie się prezentować choinka ubrana np. na złoto. Mniejsze gabinety można udekorować stroikiem świątecznym lub elegancką girlandą.   Wspólne dekorowanie biura przez pracowników może być doskonałą okazją do integracji . Warto więc zaangażować cały zespół w „prace” świąteczne. Świąteczna choinka do biura Świąteczna choinka to dobry pomysł, gdy w biurze jest dużo przestrzeni. Stawia się ją zwykle w rogu pomieszczenia , bo w ruchliwych miejscach, np. przy wyjściu lub między biurkami może przeszkadzać. Mały gabinet można udekorować drzewkiem w wersji mini. W nowoczesnych wnętrzach ładnie będzie prezentować się choinka srebrna , złota, w odcieniach bordo i granatu. Migające lub grające lampki choinkowe mogą rozpraszać pracowników, dlatego lepiej zapalić takie, które świecą cały czas lub w ogóle z nich zrezygnować. Sztuczna choinka nie pachnie, ale nie wymaga pielęgnacji. Wstawiając żywą choinkę do biura, trzeba liczyć się z tym, że po jakimś czasie dojdzie obowiązek sprzątania opadających igieł . Ozdoby na Boże Narodzenie: stroiki, wianki, girlandy Świąteczne dekoracje z koralików i piórek , igieł jodłowych, bombek można zrobić samodzielnie lub kupić gotową dekorację w sklepie. Tradycyjny stroik świąteczny zrobiony jest zazwyczaj z igliwia ozdobionego kokardą lub bombkami. W środek wstawia się świecę. Do dekoracji może posłużyć girlanda lub wianek do powieszenia na drzwi. Tego typu ozdoby można postawić, np. na biurku recepcjonistki. Warto tylko unikać miejsc z których często się korzysta , np. stolik przy ksero,...

Wieniec świąteczny
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Stroik świąteczny na cmentarz: jak zrobić go samemu?
Stroik świąteczny na cmentarz nie zajmuje wiele pracy i czasu. Wystarczy skompletować gąbkę, doniczkę czy ozdoby i można go przygotować w niecały kwadrans.

Stroik świąteczny na cmentarz nie zajmuje wiele pracy i czasu. Wystarczy skompletować gąbkę, doniczkę czy ozdoby i można go przygotować w niecały kwadrans.   Aby przygotować stroik świąteczny na cmentarz, wystarczy posiadać: gąbkę florystyczną (dostępna w centrum ogrodniczym), ozdoby choinkowe (bombki, łańcuchy, włosy anielskie), kilka gałązek z drzewa iglastego (najlepiej świerk), donicę, małe kamyki. Wykorzystaj dostępne w Bonito kody rabatowe i zamów książkę, dzięki której samodzielnie przygotujesz piękne stroiki świąteczne! Jak wykonać stroik świąteczny na cmentarz Wrzuć do donicy na dno kilka kamyków – pozwoli jej to stabilnie stać na nagrobku, a następnie wytnij gąbkę florystyczną na kształt koła. Powinna zostać włożona do donicy w dość ciasny sposób, aby z niej swobodnie nie wypadała.   Oskub trzonki gałęzi z drzewa iglastego i wbijaj w gąbkę pod kątem 45 stopni.   Gdy stroik będzie przypominał małą choinkę, możesz zacząć zawieszać na nim ozdoby choinkowe – aby zabezpieczyć je przed wiatrem i porywistymi śnieżycami przyczep je dyskretnie za pomocą spinek do włosów (żabek) lub wsuwek.   Na koniec możesz całość spryskać lakierem do włosów – sprawi to, że stroik będzie ładnie błyszczał, ale również sklei jego poszczególne elementy.   Stroik świąteczny na cmentarz nie wymaga dużych nakładów pieniężnych , w centrum ogrodniczym powinno się bez problemu kupić gąbkę i donicę. Ozdoby świąteczne można wziąć z elementów dekoracji choinkowych, a gałązki z pozostałości po dopasowywaniu domowej choinki.   Stroik na cmentarzu jest wyrazem szacunku i pamięci dla zmarłych, dlatego warto o nim pamiętać. Jego wykonanie zajmuje dosłownie...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik