Jak przygotować samochód na sprzedaż?
© oneinchpunch/Adobe Stock
Styl życia

Jak przygotować samochód na sprzedaż?

Każdemu sprzedającemu samochód zależy na szybkim dokonaniu transakcji, która będzie dla niego opłacalna. Problem w tym, że rynek aut używanych w Polsce jest bardzo przesycony. Potencjalni klienci mają sporo możliwości, dzięki czemu są w stanie wynegocjować atrakcyjne ceny. Aby możliwie najwięcej zarobić na sprzedaży, jednocześnie szybko dokonać transakcji, warto zastosować kilka praktycznych zasad dotyczących przygotowania samochodu.

Każdemu sprzedającemu samochód zależy na szybkim dokonaniu transakcji, która będzie dla niego opłacalna. Problem w tym, że rynek aut używanych w Polsce jest bardzo przesycony. Potencjalni klienci mają sporo możliwości, dzięki czemu są w stanie wynegocjować atrakcyjne ceny. Aby możliwie najwięcej zarobić na sprzedaży, jednocześnie szybko dokonać transakcji, warto zastosować kilka praktycznych zasad dotyczących przygotowania samochodu.

 

Handlarze stosują różne sztuczki, aby szybko sprzedać auta w dobrej cenie. Nie zawsze są to jednak działania uczciwe. Maskowanie wad i niedoskonałości, manipulacja przy stanach liczników, fałszowanie książek serwisowych – ryzyko natknięcia się na takie praktyki jest duże. Lepiej jednak nie wcielać ich w życie.

Jak zadbać o auto na sprzedaż z zewnątrz?

Przed wystawieniem samochodu na sprzedaż warto poświęcić trochę czasu na jego pielęgnację. Czysta karoseria i wnętrze będą nie tylko lepiej wyglądały na zdjęciach i przyciągały potencjalnych zainteresowanych, którzy zobaczą auto. Będą również sygnałem dla klientów, że właściciel dbał o swoje „cztery kółka”. Jeśli chodzi o sposoby na poprawienie wyglądu samochodu z zewnątrz, to każdy sprzedający – poza umyciem karoserii – powinien:

 • wypolerować i nawoskować lakier,
 • wypolerować reflektory,
 • usunąć ślady korozji,
 • wymienić wycieraczki do szyb,
 • nabłyszczyć elementy plastikowe,
 • wypielęgnować opony i felgi przeznaczonymi do tego środkami.

 

Poza wymienionymi czynnościami osoba sprzedająca samochód koniecznie powinna sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych i stan oleju silnikowego. Warto również poświęcić czas na wyczyszczenie silnika.

Jak zadbać o auto na sprzedaż wewnątrz?

Po przygotowaniu auta z zewnątrz można przejść do drugiego etapu, jakim jest zadbanie o jego wnętrze. Na liście obowiązków każdego sprzedającego powinny znaleźć się:

 • odkurzanie,
 • opróżnienie auta z zalegających śmieci,
 • czyszczenie/pranie tapicerki (w zależności od jej stanu),
 • czyszczenie lub kupno nowych dywaników,
 • wyczyszczenie wszystkich elementów błyszczącym lub półbłyszczącym środkiem do kokpitu,
 • sprawdzenie stanu i ewentualna wymiana nakładek na pedały,
 • renowacja zniszczonej kierownicy (nie każda taka jest, ale w starszych samochodach na podstawie kierownicy można ocenić upływający czas i poziom eksploatacji auta).

samochód czyszczony w myjni automatycznej
© PixPartout/Adobe Stock
Styl życia
Jak dbać o czystość samochodu w okresie zimowym?
Zima nie jest łatwym czasem dla kierowców i właścicieli samochodów. Niskie temperatury i kapryśna aura nie tylko często utrudniają samą jazdę, ale również nie sprzyjają dbaniu o czystość auta. Problematyczne jest zarówno sprzątanie wnętrza samochodu, jak i czyszczenie go z zewnątrz. Aby nieco ułatwić sobie wykonywanie tych czynności, a nawet zmniejszyć częstotliwość ich wykonywania warto poznać kilka praktycznych sposobów na dbanie o czystość pojazdu zimą.

Zima nie jest łatwym czasem dla kierowców i właścicieli samochodów. Niskie temperatury i kapryśna aura nie tylko często utrudniają samą jazdę, ale również nie sprzyjają dbaniu o czystość auta. Problematyczne jest zarówno sprzątanie wnętrza samochodu, jak i czyszczenie go z zewnątrz. Aby nieco ułatwić sobie wykonywanie tych czynności, a nawet zmniejszyć częstotliwość ich wykonywania warto poznać kilka praktycznych sposobów na dbanie o czystość pojazdu zimą.   Zimowy okres jest zdecydowanie najtrudniejszy dla tych, którzy nie posiadają garażu i muszą trzymać auto na zewnątrz. Takie osoby muszą zazwyczaj być przygotowani na sprzątanie samochodu w mało komfortowych warunkach. Jak zimą dbać o czystość wewnątrz samochodu? Niezależnie od tego, czy auto jest garażowane, czy nie wiele problemów wynikających z zimowej aury dotyczy wszystkich właścicieli aut. Jeśli chodzi o wnętrze auta , to najbardziej we znaki dają się wnoszone do środka na butach zanieczyszczenia w postaci śniegu, błota pośniegowego czy błotnej solanki. Sama próba oczyszczenia obuwia poprzez uderzanie butami o siebie lub o chodnik zazwyczaj nie przynosi oczekiwanych efektów. Lepszym rozwiązaniem jest posiadanie małej szczotki, przy pomocy której można szybko pozbyć się zanieczyszczeń z obuwia. Inną wartą rozważenia opcją jest wożenie ze sobą wody z dodatkiem bezbarwnego denaturatu (dzięki niemu woda nie będzie zamarzać) i spłukiwanie nią zabrudzonego obuwia. To rozwiązanie jest jednak bardziej czasochłonne, więc osoby żyjące w szybkim tempie raczej się na nie nie zdecydują.   Samo sprzątanie wnętrza samochodu zimą ułatwia posiadanie gumowych, a nie materiałowych wycieraczek. Dzięki temu woda będzie zatrzymywała się w wycieraczkach i nie przeniknie stałą tapicerkę samochodu. Usunięcie wody jest proste...

Jak przygotować samochód na sezon zimowy?
© Laszlo/Adobe Stock
Styl życia
Jak przygotować samochód na sezon zimowy?
Zima w Polsce jest bardzo nieprzewidywalna. Z tego względu kierowcy powinni być przygotowani nawet na ekstremalnie trudne warunki pogodowe. Aby uniknąć problemów i kłopotliwych sytuacji związanych zarówno z samą jazdą, jak również funkcjonowaniem auta należy odpowiednio przygotować samochód. Późna jesień jest na to ostatnim dobrym momentem.

Zima w Polsce jest bardzo nieprzewidywalna. Z tego względu kierowcy powinni być przygotowani nawet na ekstremalnie trudne warunki pogodowe. Aby uniknąć problemów i kłopotliwych sytuacji związanych zarówno z samą jazdą, jak również funkcjonowaniem auta należy odpowiednio przygotować samochód. Późna jesień jest na to ostatnim dobrym momentem.   Okres zimowy w naszym kraju jest zdecydowanie najtrudniejszym dla kierowców i właścicieli aut. Dodatkowo wiele osób nie wie, jak prawidłowo przygotować samochód na tę porę roku. Sama wymiana opon z letnich na zimowe może okazać się niewystarczająca. Przygotowanie auta do zimy krok po kroku Zanim dokona się wspomnianej już zmiany ogumienia na zimowe wskazane jest zadbanie o podwozie i nadwozie samochodu. Zimą służby drogowe nie szczędzą wysypywanej soli na ulice, co niszczy karoserię. O ile w przypadku ochrony lakieru wystarczy czyszczenie i polerowanie go specjalnymi środkami, o tyle podwozie należy zakonserwować. Można to zrobić samemu, ale czynność zajmuje wiele godzin i bez możliwości podniesienia auta jest trudna do dokładnego zrealizowania. Lepiej oddać auto do zakładu, który wykonuje takie usługi. Należy przy tym pamiętać, że konserwacje samochodów wykonuje się przy dobrych warunkach pogodowych (warunek: nie może być mokro i wilgotno). Najlepiej zatem wykonać ją jeszcze latem lub w cieplejszym momencie jesieni.   Kolejnymi kwestiami, o które trzeba zadbać przed zimą są: konserwacja uszczelek – można użyć wazeliny lub specjalnego środka do uszczelek samochodowych. Dzięki takiemu zabiegowi unika się przykrych konsekwencji wynikających z przymarznięcia elementów gumowych, sprawdzenie, a w razie potrzeby też wymiana płynów eksploatacyjnych, wymiana wycieraczek do szyb – najlepiej używać...

Auto w myjni.
©peterzayda/Fotolia.com
Styl życia
Mycie auta zimą: polerowanie samochodu, woskowanie auta
Mycie samochodu zimą jest potrzebne, aby usunąć sól z karoserii, podwozia i szyb. Można zrobić to ręcznie lub oddać pojazd do profesjonalnej myjni. Dobrze też zadbać o wosk, którym można polerować i zakonserwować samochód. Polerowanie karoserii sprawia, że pojazd ma ładny wygląd, dobrze pielęgnowany lakier, a brud trudniej się osadza na masce.

Mycie samochodu zimą jest potrzebne, aby usunąć sól z karoserii, podwozia i szyb. Można zrobić to ręcznie lub oddać pojazd do profesjonalnej myjni. Dobrze też zadbać o wosk, którym można polerować i zakonserwować samochód. Polerowanie karoserii sprawia, że pojazd ma ładny wygląd, dobrze pielęgnowany lakier, a brud trudniej się osadza na masce. Ręczne mycie auta w zimie Jeśli temperatura wynosi powyżej 0 st. C, samochód można myć ręcznie. Auto należy umyć gorącą wodą z płynem czyszczącym, ze szczególną uwagą skupiając się na nadkolach i podwoziu. Następnie trzeba spłukać płyn z pojazdu, zaczynając od dachu i osuszyć auto delikatną szmatką , np. irchą (wykonaną najczęściej z owczej skóry). Aby resztki wody po myciu nie zamarzły, dobrze jest włączyć ogrzewanie samochodu, ułatwiające wyparowanie wilgoci. Należy wyczyścić pióra wycieraczek i zmyć wszystkie zacieki z szyb. Aby kabina była sucha, trzeba też zabezpieczyć uszczelki pojazdu silikonem w sprayu oraz usunąć resztki wody z krawędzi drzwi. ciepłą wodą z dużą ilością szamponu. W czasie mrozu należy jedynie spłukać sól z karoserii i szyb, co ochroni pojazd przed korozją i zwiększy bezpieczeństwo jazdy. Mycie samochodu zimą w myjni Do temperatury -10 st. C auto można oczyścić w myjni automatycznej. Czas mycia jest krótki, jednak jeśli szczotki są zużyte, to mogą porysować lakier. Najlepszym sposobem na umycie samochodu w zimie jest skorzystanie z myjni ręcznej lub bezdotykowej , która działa nawet przy dużych mrozach. W tych warunkach auto nie wymaga przygotowania, a doświadczony personel usuwa brud najlepszymi środkami chemicznymi. W myjni ręcznej samochód może być czyszczony z użyciem kosmetyków samochodowych , myjki ciśnieniowej, szczotek lub gąbek oraz suszarki. W myjni bezdotykowej detergenty są...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik