Reklama

Objawy choroby motyliczej to między innymi problemy z układem pokarmowym, niedokrwistość, czy żółtaczka. Chorobę jest ciężko zdiagnozować.

Reklama

Choroba motylicza – czym jest?

Choroba motylicza jest chorobą pasożytniczą, a wywołuje ją mikroorganizm o nazwie przywra wątrobowa (zwana też motylicą wątrobową). Pasożyt, który powoduje występowanie choroby motyliczej osiąga niewielkie rozmiary (do 1 cm długości i 5 cm szerokości). Jajeczka przywr wydalane są z organizmu ostatecznych żywicieli, czyli z organizmu krów, koni, świń, owiec, a także człowieka wraz z kałem. Człowiek zwykle przez dłuższy czas nie odczuwa żadnych objawów choroby motyliczej.

Choroba motylicza – przyczyny

Główną przyczyną zakażenia chorobą motyliczą jest woda lub rośliny wodne, dlatego należy wystrzegać się picia zanieczyszczonej wody ze zbiorników i ssania źdźbeł trawy na łące. Najczęstszym powodem zarażenia jest zakażenie się przywrą krwi. Motylica wątrobowa umiejscawia się w wątrobie, a niekiedy i w miąższu płuc, mięśniach i mózgu. Człowiek najczęściej zaraża się przywrą pijąc nieprzegotowaną wodę i przez spożywanie niedogotowanej wątroby chorych zwierząt. Inną przyczyną powstania choroby motyliczej jest ssanie źdźbła trawy, na którym mogą znajdować się pasożyty motylicy wątrobowej.

Reklama

Choroba motylicza – objawy

Osoby cierpiące na chorobę motyliczą mają problemy z wątrobą i układem pokarmowym. Najczęstsze objawy tej dolegliwości to wymioty, bóle w okolicach wątroby a także jej powiększenie. W początkowym stadium choroby dodatkowo pojawiają się bóle brzucha. Na późniejszym, zaawansowanym etapie schorzenia może pojawić się żółtaczka, czy zapalenie trzustki. Niekiedy osobie chorej dokucza biegunka, gorączka i nie ma apetytu. Objawy występujące przy tej chorobie można łatwo pomylić z objawami innej dolegliwości, jak np. złe samopoczucie, niedokrwistość i zmiany skórne. Pojawiają się też bóle w klatce piersiowej i duszności.

Reklama
Reklama
Reklama