Reklama

Przedawkowanie kofeiny powoduje kłopoty z koncentracją i pamięcią, odwodnienie, spadek formy i niepokój. Nienaturalnie pobudzony człowiek nie jest w stanie zasnąć, a brak snu także odbija się na zdrowiu. Przedawkowanie kofeiny i długotrwała bezsenność mogą doprowadzić nawet do zgonu.

Reklama

Objawy przedawkowania kofeiny: fizyczne i psychiczne

Najczęściej kofeina przyjmowana jest w postaci kawy, ale należy pamiętać, że zawierają ją także inne napoje. Maksymalna dawka kofeiny dla młodego, zdrowego człowieka to 600 mg na dobę. Przedawkowanie kofeiny objawia się problemami z pamięcią i koncentracją, a także nadmiernym pobudzeniem i niepokojem. Kofeina oddziałuje na układ nerwowy i zwiększa wydzielanie adrenaliny w organizmie. Ponadto kawa pita w dużych ilościach negatywnie wpływa na układ pokarmowy. Podrażnia śluzówkę żołądka i obciąża wątrobę, powodując dolegliwości bólowe i problemy z trawieniem. Nadmiernemu spożyciu kofeiny towarzyszyć mogą nudności i wymioty. Natomiast jej działanie moczopędne może skutkować odwodnieniem organizmu, jeśli pije się jej za dużo. Objawem odwodnienia jest zmiana koloru moczu na ciemniejszy. Kofeina uniemożliwia zaśnięcie, a długotrwały brak snu także bardzo negatywnie wpływa na stan zdrowia. Przedawkowanie kofeiny wiąże się też, paradoksalnie, z zauważalnym spadkiem energii.

Skutki przedawkowania kofeiny – rozbicie, skok ciśnienia, drgawki, a nawet śmierć

Przedawkowanie kofeiny może zakończyć się nawet zgonem, jeśli nie pozwala zasnąć przez więcej niż 70 godzin. Długotrwały brak snu może wywołać halucynacje. Gdy jest jednorazowe, skutkuje rozbiciem, brakiem energii, spadkiem produktywności i silnym niepokojem. Jeśli przyjęta dawka kofeiny była bardzo duża, może powodować drgawki. Przedawkowanie tej substancji skutkuje również skokiem ciśnienia, zwiększając ryzyko udaru i zawału. Przedawkowanie kofeiny w ciąży grozi niedorozwojem płodu. Dziecko może urodzić się z małą masą ciała lub przedwcześnie.

Reklama

Pierwsza pomoc przy przedawkowaniu kofeiny

Jeśli doszło do przedawkowania kofeiny, konieczne jest leczenie. Co robić w przypadku przedawkowania kofeiny? Po pierwsze wywołać wymioty. W ten sposób z organizmu zostanie usunięta kofeina, która nie zdążyła się jeszcze wchłonąć. Drugim krokiem jest uspokojenie rytmu serca. Ulgę powinna przynieść chłodna, ale nie zimna kąpiel i położenie się, uspokojenie oddechu i zrelaksowanie się. Po trzecie trzeba uzupełnić płyny i wspomóc organizm w wypłukiwaniu nadmiaru kofeiny – pijąc powoli, małymi łykami, duże ilości wody. Pierwszej pomocy w przedawkowaniu kofeiny udzieli też personel medyczny – jeśli objawy będą się nasilać lub nie ustąpią w ciągu 3-4 godzin, konieczna może być wizyta w szpitalu i płukanie żołądka.

Reklama
Reklama
Reklama