Małżeństwo z dziećmi wspólnie maluje pisanki.
©luckybusiness/Fotolia.com
Styl życia

Zasady przestrzegania postu w Wielki Piątek: co można jeść a czego nie wolno?

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, którego powinien przestrzegać każdy chrześcijanin. Z tego względu nie można jeść mięsa, poza rybami, ani słodyczy. Nie wolno również pić alkoholu oraz urządzać przyjęć.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, którego powinien przestrzegać każdy chrześcijanin. Z tego względu nie można jeść mięsa, poza rybami, ani słodyczy. Nie wolno również pić alkoholu oraz urządzać przyjęć.

 

Wielki Piątek jest dniem śmierci Jezusa. To również symboliczna forma pokuty i poświęcenia przygotowująca katolików do obchodów Wielkiej Nocy.

Kasia gotuje z Polki.pl: parówki w cieście naleśnikowym z warzywami

Kogo obowiązuje post w Wielki Piątek?

Ścisły post obowiązuje wszystkich chrześcijan w Środę Popielcową (rozpoczęcie postu) oraz w Wielki Piątek. Dotyczy katolików między 18. a 60. rokiem życia, którzy są zdrowi. Ścisły post oznacza ograniczenie posiłków w ciągu dnia (jeden posiłek do syta). Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje od 14. roku życia. Nie obejmuje osób chorych, które w diecie mają rozpisane posiłki, które zawierają tłuszcze zwierzęce. Mogą oni jednak w Wielki Piątek zachować post ilościowy. Natomiast jeśli ktoś otrzymał dyspensę od postu jakościowego, powinien przestrzegać postu ilościowego. Episkopat Polski oraz ordynariusze mają prawo do wydawania zezwoleń na dyspensę oraz określenie ilości i jakości posiłków przyjmowanych przez katolików w Wielki Piątek.

Na czym polega post w Wielki Piątek?

Post ścisły w Wielki Piątek polega na ograniczeniu jedzenia w ciągu dnia. Według tradycji, post powinien być zachowany również w Wielką Sobotę, żeby lepiej przygotować się na wielkanocne świętowanie zmartwychwstania Jezusa. W Wielki Piątek można zjeść jeden posiłek do syta w ciągu dnia (najlepiej śniadanie albo obiad) oraz dwa niepełne. Post ma przypominać wiernym o śmierci Chrystusa. Jest to także rodzaj pokuty oraz zadośćuczynienia za grzechy. Post w Wielki Piątek nie musi być wyłącznie utożsamiany z zadumą, ponieważ jednodniowe ograniczenie jakościowe i ilościowe posiłków pozytywnie wpływa na ciało. W ciągu dnia są bowiem dostarczane do organizmu produkty bogate w witaminy i minerały, np. ryby.

Jakie potrawy można jeść w Wielki Piątek?

W Wielki Piątek można jeść nabiał (serek twarogowy czy jogurt naturalny) oraz jaja posypane przyprawami. Post jakościowy pozwala również na jedzenie ryb, a także zwierząt, które mają tzw. „zimną krew”, tzn. żyją w wodzie (ślimaków, żab, żółwi, owoców morza). Chleb można posmarować masłem lub smalcem. Dozwolone jest również używanie łoju, sadła oraz stopionej słoniny. Na obiad warto przyrządzić smażoną bądź zapiekaną rybę podaną ze świeżymi lub gotowanymi warzywami.

Potrawy, których należy unikać w Wielki Piątek

W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Nie można jeść również rosołu oraz bulionów, które były przygotowane na bazie gotowanego mięsa lub kości. Zabronione jest również przyrządzanie dań z krwi, móżdżka, nietopionej słoniny, a także szpiku kostnego. W Wielki Piątek warto także zrezygnować ze słodkich wyrobów: ciast, batoników, cukierków. Można również ograniczyć jedzenie owoców.

Co można pić w Wielki Piątek?

W Wielki Piątek nie można urządzać ani uczestniczyć w zabawach, dyskotekach i przyjęciach. Z tego względu nie wolno również pić alkoholu oraz słodkich napojów gazowanych. Kawę lub herbatę z cukrem warto zastąpić gorzką herbatą oraz naparami ziołowymi. Można również pić wodę (gazowaną bądź niegazowaną).

Mała dziewczynka stoi na trawie i trzyma w dłoniach koszyk z pisankami.
©Aleksei Potov/Fotolia.com
Styl życia
Wielkanocne zwyczaje za granicą. Jak się obchodzi Wielkanoc w Rosji i w Wielkiej Brytanii?
Wielkanocne zwyczaje w Rosji są ściśle związane z obrzędami religijnymi. Rosjanie modlą się w cerkwi, a w Niedzielę Wielkanocną zasiadają do uroczystego śniadania. W Wielkiej Brytanii Wielkanoc, czyli Easter, to czas na spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Brytyjczycy organizują pikniki i wspólne zabawy.

Wielkanocne zwyczaje w Rosji są ściśle związane z obrzędami religijnymi. Rosjanie modlą się w cerkwi, a w Niedzielę Wielkanocną zasiadają do uroczystego śniadania. W Wielkiej Brytanii Wielkanoc, czyli Easter, to czas na spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Brytyjczycy organizują pikniki i wspólne zabawy.   Wielkanoc w Kościele katolickim obchodzi się zawsze podczas paschalnej pełni Księżyca, czyli w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Oznacza to, że święto może przypaść między 22 marca a 25 kwietnia. Wielkanoc w Rosji, czyli Pascha Wielkanoc w Rosji nazywa się Paschą. Jest to najważniejsze święto w Kościele prawosławnym . Paschę poprzedza 40 dni Wielkiego Postu, podczas którego nie należy jeść mięsa, ryb i nabiału, pić alkoholu, a także bawić się i tańczyć. Obchody świąt wielkanocnych w Rosji rozpoczynają się w Niedzielę Palmową . Tego dnia święci się gałązki wierzby, by przypomnieć przybycie Jezusa do Jerozolimy. W Wielki Piątek wspomina się mękę Chrystusa i z tej okazji należy zachować ścisły post. W Wielką Sobotę, podobnie, jak u katolików, święci się pokarmy: pisanki , wędliny, sery, pieczywo oraz ciasta – kulicz ( babkę drożdżową ) i paschę (deser z twarogu i bakalii). Tego dnia odbywa się również nocna liturgia w cerkwi . Wielką Niedzielę Rosjanie zaczynają od uroczystego śniadania w gronie najbliższych. Na stołach znajdują się poświęcone pokarmy, a także przystawki, dania mięsne, zupy i kluski. W Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny odwiedza się rodzinę i przyjaciół. Każdą napotkaną osobę należy przywitać hasłem: „Chrystus zmartwychwstał”, na co odpowiada się: „Naprawdę zmartwychwstał”. Jak wygląda Wielkanoc w Wielkiej Brytanii Wielkanoc w Wielkiej Brytanii nosi nazwę Easter i jest obchodzona jako święto Zmartwychwstania Chrystusa , ale etymologia tej nazwy związana...

owoce
Flickr/Didriks/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Volumetrics – chudnięcie poprzez jedzenie do syta niskokalorycznych produktów
Dieta wolumetryczna, czyli inaczej objętościowa. Jest to sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów poprzez ograniczenie kaloryczności a nie ilości spożywanych posiłków.

Dieta wolumetryczna, czyli inaczej objętościowa. Jest to sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów poprzez ograniczenie kaloryczności a nie ilości spożywanych posiłków. Zasady diety wolumetrycznej Podstawą diety wolumetrycznej jest zasada polegająca na tym, że każdego dnia człowiek spożywa podobną objętość jedzenia, dlatego wystarczy obniżyć jego zawartość kaloryczną a nie objętość. Ponieważ to właśnie wielkość spożywanych porcji a nie zawartość składników odżywczych ma znaczący wpływ na uczucie sytości. Dlatego, aby schudnąć nie trzeba zmniejszać ilości jedzenia, tylko kaloryczność przy zachowaniu tej samej objętości posiłków. Metoda ta zapewnia zdrowe tempo utraty wagi, dzięki czemu można dzięki jej stosowaniu osiągać trwalsze efekty. Ważna w tej diecie jest również codzienna aktywność fizyczna. Dieta wolumetryczna – cztery grupy produktów Dieta objętościowa polega na podzieleniu produktów żywnościowych na cztery grupy, według kaloryczności oraz zawartości wody (tzw. gęstości energetycznej). Grupa 1: Produkty zalecane, to takie, które można jeść bez ograniczeń, są to: niskokaloryczne warzywa i owoce (np. arbuz, sałata, pomidory, ogórki, maliny, jabłka, cytrusy), chude mleko i jogurty, buliony warzywne. Grupa 2: Produkty dozwolone. Są to: owoce i warzywa o wyższej kaloryczności (np. strączki, ziemniaki, banany, kukurydza), produkty pełnoziarniste (np. brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo i makarony), chude ryby (np. mintaj, dorsz, morszczuk) i mięso (np. wołowina, cielęcina, kurczak, indyk). Produkty z tej grupy można jeść w sposób kontrolowany, spożywając najmniej mięsa i ryb. Grupa 3: Produkty, które są dozwolone, ale których spożycie trzeba znacznie ograniczać, to: tłusty nabiał – jajka i sery, tłuste mięso – gęsina,...

kobieta nalewa szklankę wody
©Daniel Krasoń/Fotolia.com
Styl życia
Jak przeprowadzić jednodniową głodówkę? Zalety częstego stosowania 24-godzinnego postu
Głodówka to najlepszy sposób na oczyszczenie organizmu. Leczenie głodem jest znane i stosowane od setek lat. Warto zaznaczyć, że głodówką można nazwać jedynie ten czas, gdy człowiek wstrzymuje się od przyjmowania jakichkolwiek pokarmów i w przypadku głodówki klasycznej pije jedynie czystą wodę.

Głodówka to najlepszy sposób na oczyszczenie organizmu. Leczenie głodem jest znane i stosowane od setek lat. Warto zaznaczyć, że głodówką można nazwać jedynie ten czas, gdy człowiek wstrzymuje się od przyjmowania jakichkolwiek pokarmów i w przypadku głodówki klasycznej pije jedynie czystą wodę.   Głodówki często bywają mylone z bardzo restrykcyjnymi dietami. Głodówka to pozwolenie układowi trawiennemu na odpoczynek. W tym czasie organizm ma siły i czas na usunięcie toksyn i odnowę komórkową. Ciągłe niedojadanie nie jest głodówką! Czym jest lecznicza głodówka? Głodówka polega na zaprzestaniu dostarczania do organizmu jakiegokolwiek pożywienia z zewnątrz. W tym czasie ma miejsce tzw. ujemny bilans energetyczny. Ciało przestawia się na korzystanie z własnych zasobów – białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów. Jeżeli post się przedłuża (trwa 3, 7, 21 dni lub więcej), organizm przestawia się na tzw. odżywianie wewnętrzne, w czasie którego „zjada” wszystko to, co jest mu niepotrzebne, np. zanieczyszczenia, drobnoustroje, złogi, zwyrodniałe tkanki, stany zapalne itp. Głodówka jednodniowa to doskonały wstęp do przeprowadzania dłuższych leczniczych postów. Jak długo można pościć? Najkrótsza głodówka trwa 24 godziny, najdłuższa może wynieść ponad 30 dni. Znane i udokumentowane są przypadki osób, które wstrzymywały się od przyjmowania pokarmów znacznie dłużej. Ważne jest wtedy, czy osoba, która pości, ma nadwagę czy jest bardzo szczupła. Większa ilość tkanki tłuszczowej pozwala na przeprowadzanie długich głodówek. Należy je jednak skonsultować z lekarzem. Zasady klasycznej głodówki jednodniowej – jak przeprowadzić 24 godzinny post?...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik