Pokrzywa - jak działa na włosy? Najlepsza płukanka na porost włosów
Dzięki zawartości witamin i mikro- oraz makroelementów pokrzywa jest stosowana w leczeniu chorób, m.in. problemów z działaniem układu pokarmowego czy układu moczowego.
Dzięki zawartości witamin i mikro- oraz makroelementów pokrzywa jest stosowana w leczeniu chorób, m.in. problemów z działaniem układu pokarmowego czy układu moczowego.
Zawartość krzemionki sprawia, że ziele to znakomicie zadziała także na włosy, odżywiając je i wzmacniając cebulki. Pokrzywy na porost włosów używa się w formie płukanki.
Jak zrobić płukankę z pokrzywy do włosów?
Płukankę do włosów z pokrzywy przyrządza się z suszu tej rośliny. Najbardziej do tego nadają się młode łodygi z listkami zerwane z roślin, które nie są narażone na skażenie, czyli rosnących z dala od miast i dróg. Ważne, żeby pokrzywę zbierać przed kwitnieniem. Ziele suszy się w miejscu przewiewnym i zaciemnionym, podobnie jak wszystkie inne zioła. Jeśli suszenie odbywa się w suszarce, temperatura nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza.
Jak stosować płukankę z pokrzywy?
Pokrzywa na porost włosów powinna być stosowana regularnie, żeby uzyskać zadowalające efekty. Pobudzenie wzrostu włosów wiąże się z zawartością w liściach pokrzywy krzemionki, która znana jest z odżywczego działania na włosy, a także skórę i paznokcie. Napar z pokrzywy stosowany do płukania włosów po myciu poprawia ukrwienie skóry głowy, dzięki czemu pobudza cebulki i zapewnia szybki wzrost włosów.
Jak działa herbata z pokrzywy?
Owłosienie na głowie można tracić w wyniku chorób skóry głowy. Pokrzywa na wypadnie włosów sprawdzi się w takim przypadku, ponieważ działa leczniczo w stanach chorobowych skóry. Herbata z pokrzywy leczy stany zapalne, odkaża i reguluje pracę gruczołów łojowych. Z tych powodów skóra i włosy pozostają odpowiednio nawilżone. Dzięki temu włosy nie wypadają i zachowują zdrowy wygląd.
Przepis na płukankę z pokrzywy
Włosy należy umyć jak zwykle, spłukać wodą, a następnie jeszcze raz dokładnie opłukać, tym razem naparem przygotowanym wcześniej z pokrzywy. Jego przygotowanie nie jest trudne: garść suszonych liści i łodyg pokrzywy należy zalać litrem wrzątku i zaparzać przez kwadrans pod przykryciem. Oczywiście napar trzeba przyrządzić odpowiednio wcześniej, by zdążył ostygnąć. Włosy i skórę głowy polać przygotowaną płukanką i zostawić na 10 minut, można głowę owinąć ręcznikiem. Po tym czasie włosy należy wysuszyć. Z używaniem płukanki powinny uważać blondynki, ponieważ zielony kolor może osadzić się na włosach.