Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Młoda kobieta śpi na poduszce ortopedycznej.
©lenets_tan/Fotolia.com
Styl życia

Poduszka ortopedyczna - rodzaje, funkcje. Jak wybrać najlepszą?

Dobrze wyprofilowana poduszka ortopedyczna wypełnia przestrzeń między odcinkiem szyjnym kręgosłupa a materacem, dostosowując się do karku leżącej osoby. Dzięki temu można odciążyć napięte mięśnie oraz lepiej się zrelaksować w czasie snu, tak aby najlepiej zregenerować organizm.

Dobrze wyprofilowana poduszka ortopedyczna wypełnia przestrzeń między odcinkiem szyjnym kręgosłupa a materacem, dostosowując się do karku leżącej osoby. Dzięki temu można odciążyć napięte mięśnie oraz lepiej się zrelaksować w czasie snu, tak aby najlepiej zregenerować organizm.

 

Poza poduszkami, bardzo ważny jest również materac, jego rozmiar oraz materiał, z którego został wykonany. Powinien być dopasowany do naturalnych pozycji ułożenia ciała człowieka w trakcie snu.

 

Poduszka ortopedyczna - co wziąć pod uwagę przy wyborze?

 

Wybór idealnej poduszki ortopedycznej zależy od kilku czynników, które mają wpływ na jakość snu. Pierwszym z nich jest pozycja ciała, w której najczęściej śpimy. Jeśli ktoś układa się na boku, powinien wybrać niższą poduszkę, która nie będzie mocno wyprofilowana. Dzięki temu łatwiej będzie ułożyć głowę i lepiej się wyspać. Poduszka przeznaczona dla osoby, która częściej przyjmuje pozycję embrionalną w czasie snu powinna być twardsza i wyższa niż poduszka wykonana dla ludzi preferujących spanie na boku. Natomiast jeśli lubimy spać na brzuchu, wybierzmy niską poduszkę ortopedyczną. Ze względu na to, że człowiek często przekręca się w trakcie snu poduszka powinna dostosowywać się do zmiany pozycji. Ważna jest również budowa ciała, ponieważ szerokość poduszki ortopedycznej jest uzależniona od szerokości barków. Ten aspekt jest szczególnie istotny w przypadku osób, które śpią na boku. Producenci mogą poprosić również klienta o podanie stosunku wagi do wzrostu.

 

Poduszka ortopedyczna - rodzaje poduszek

 

Poduszki ortopedyczne można podzielić ze względu na materiał. Najczęściej są wykonane z pianki poliuretanowej, która dopasowuje się zarówno do kształtu ciała, jak i pozycji, w której śpimy. Poza tym, posiada dobrą wentylację zapewniającą komfort w czasie relaksującej drzemki. Innym materiałem, który jest również często wykorzystywany do wypełnienia poduszki ortopedycznej, jest pianka termoplastyczna. Pomaga rozłożyć siły, które naciskają na odcinek szyjny kręgosłupa. Dzięki swoim właściwościom, pianka reaguje na temperaturę ciała, dostosowując poduszkę do pozycji ułożenia człowieka. Poduszki ortopedyczne można sklasyfikować również według ich przeznaczenia:

  • poduszki konturowe - mają pofałdowany kształt, dzięki czemu łatwiej na nich ułożyć głowę;
  • poduszki turystyczne - pomagają utrzymywać kark w idealnej pozycji podczas snu w aucie czy samolocie. Są to tzw. podkowy;
  • poduszki klinowe - w kształcie trójkąta. Najczęściej używane przez osoby, które cierpią na refluks (zarzucanie treści żołądka do przełyku);
  • poduszki dla ciała - długie poduszki, które stabilizują całe ciało w trakcie snu. Idealne dla osób, które śpią na boku;
  • poduszki z gryki - są wypełnione ziarnami gryki, przez co dopasowują się do głowy.

 

Poduszka ortopedyczna - funkcje

 

Główną funkcją poduszek ortopedycznych jest rozluźnienie karku oraz odciążenie kręgosłupa w czasie snu. Najczęściej poduszki ortopedyczne są polecane osobom, które mają problemy z odcinkiem szyjnym, częstymi migrenami oraz bólami pleców. Sen wpływa również na samopoczucie człowieka, dlatego warto wybrać poduszkę, która dopasowuje się do głowy i pozwala się zregenerować.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Śpiąca kobieta
©Ana Blazic Pavlovic/Fotolia
Styl życia
Zdrowe i niezdrowe pozycje do snu, czyli dlaczego nie należy spać na brzuchu
Dolegliwości z kręgosłupem można potęgować lub łagodzić poprzez spanie w konkretnej pozycji. Pozycje do snu wpływają też na stan skóry twarzy, przyspieszając bądź opóźniając powstawanie zmarszczek. Odpowiednie ułożenie ciała podczas spania może pomóc też osobom cierpiącym na zgagę.

Dolegliwości z kręgosłupem można potęgować lub łagodzić poprzez spanie w konkretnej pozycji. Pozycje do snu wpływają też na stan skóry twarzy, przyspieszając bądź opóźniając powstawanie zmarszczek. Odpowiednie ułożenie ciała podczas spania może pomóc też osobom cierpiącym na zgagę. Najlepszym wyborem dla zdrowia jest spanie w pozycji na plecach Doktor Hooman Melamed, chirurg-ortopeda pracujący w the DISC Sports & Spine Center w Los Angeles, uważa, że pozycje do snu mają bardzo duże znaczenie dla zdrowia ( zobacz badania ). Gdy śpimy na plecach, nasz kręgosłup nie jest dodatkowo obciążony. Ponadto prawidłowo dobrana poduszka sprawia, że kręgosłup na całej długości może przybrać naturalną pozycję. Dzięki temu sen jest lepszej jakości. Pozycja do snu na plecach sprawdza się również w przypadku osób zmagających się z bólem żuchwy czy bólem karku, a także z bólem biodra. Kluczowy w takich wypadkach jest dobór poduszki o właściwej wysokości. Aby zlikwidować ból żuchwy, czasem wystarczy spać na plecach z poduszką pod karkiem. Pozycja do snu na plecach zmniejsza tempo powstawania zmarszczek, ponieważ skóra nie odciska się od poduszki ani nie odkształca ( zobacz badania ). Wadą spania na plecach jest chrapanie, które w tej pozycji pojawia się najczęściej, podobnie jak bezdech senny ( zobacz więcej ). Pozycja do snu na boku – przy zgadze, bólu pleców, zatok i dla osób perfekcyjnie zdrowych Idealna, gdy nic nam nie dolega, jest pozycja do snu na boku. Spanie na lewym boku jest też zalecane kobietom w ciąży, aby przepływ krwi był przez cały czas wystarczający, by dziecku nie zabrakło tlenu ani substancji odżywczych. Pozycja do snu na lewym boku pomaga osobom cierpiącym na zgagę. Na boku można spać także w przypadku bólu kręgosłupa, gdy leżenie na plecach nie pomaga. Wówczas między nogami powinny się znaleźć poduszki, tak by żadne biodro...

Biały materac
©Will Thomas/Fotolia
Styl życia
Materace na bolący kręgosłup – sprężynowe, lateksowe, termoelastyczne, piankowe
Materac rehabilitacyjny musi posiadać specjalny atest, który świadczy o tym, że jest on całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Przy dolegliwościach kręgosłupa najczęściej wybiera się spośród 4 podstawowych rodzajów: kieszonkowych, lateksowych, termoelastycznych i piankowych.

Materac rehabilitacyjny musi posiadać specjalny atest, który świadczy o tym, że jest on całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Przy dolegliwościach kręgosłupa najczęściej wybiera się spośród 4 podstawowych rodzajów: kieszonkowych, lateksowych, termoelastycznych i piankowych.   Materace rehabilitacyjne sprzedawane są z obniżoną, 8-procentową, stawką VAT. Za okazaniem orzeczenia o niepełnosprawności można odliczyć zakup od podatku . Materac ortopedyczny na kręgosłup – czym się charakteryzuje Materac ortopedyczny (rehabilitacyjny) powinien posiadać pozytywną opinię certyfikowanych ośrodków rehabilitacyjnych . Jeśli tak jest, oznacza to, że jego konstrukcja oraz materiał, z którego jest zrobiony, są bezpieczne dla zdrowia człowieka. Materace ortopedyczne nie są formą leczenia. Mają one zapewnić spokojny i zdrowy sen osobom odczuwającym dolegliwości kręgosłupa oraz jednocześnie nie pogłębiać zwyrodnienia czy bólu . Dobry materac zapewnia takie ułożenie ciała w czasie snu, które pozwala przyjąć naturalną krzywiznę kręgosłupa. Materac na bolący kręgosłup – sprężynowy, lateksowy, termoelastyczny, piankowy Materace polecane dla osób cierpiących na problemy z kręgosłupem można podzielić ze względu na materiał, z jakiego są zrobione. Mowa tu tylko o tych z atestem wyrobu medycznego . Materiały, dzięki którym materac zyskuje właściwości ortopedyczne, to: formatka kieszeniowa, pianka lateksowa, pianka termoelastyczna (nazywana też memory, leniwą), pianka HR (inna nazwa to pianka zimna lub wysokoelastyczna). Materac sprężynowy (kieszonkowy) na kręgosłup Do wyrobu materaca kieszonkowego używa się sprężyn z nierdzewnego drutu. Każda umieszczona jest w oddzielnej kieszonce. Tego typu materace mają 7 stref twardości , tzw. fizjosystem. Im więcej sprężyn z środku, tym...

Problemy ze snem w ciąży
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny problemów ze snem w ciąży i metody radzenia sobie z nimi
Największe problemy ze snem w ciąży pojawiają się w ostatnim trymestrze. Przyczynami bezsenności w ciąży w tym czasie zwykle są stres przed porodem i opieką nad maluszkiem, brak wygodnej pozycji do snu i skurcze łydek.

Największe problemy ze snem w ciąży pojawiają się w ostatnim trymestrze. Przyczynami bezsenności w ciąży w tym czasie zwykle są stres przed porodem i opieką nad maluszkiem, brak wygodnej pozycji do snu i skurcze łydek.   W trzecim trymestrze zaleca się spanie na lewym boku. Spanie na brzuchu jest niemożliwe, a pozycja na prawym boku może zaburzać przepływ krwi do dolnych partii ciała przez uciskanie żyły głównej dolnej. Również w pozycji na plecach krążenie może być zaburzone. Problemy ze snem na początku ciąży Przyczyny problemów ze snem we wczesnej ciąży to stres, częsta potrzeba oddawania moczu, złe samopoczucie i nieodpowiednie warunki do spania. W pierwszym trymestrze częściej ciężarnym dokucza senność, która jest wynikiem rosnącego poziomu progesteronu. Hormon ten odpowiada za utrzymanie ciąży i prawidłowy rozwój zarodka. Ciężarna w miarę możliwości powinna poddawać się temu i urządzać drzemki w środku dnia.   Bezsenność w ciąży wynikać może ze stresu związanego z nową sytuacją i obawami ciężarnej, np. czy sobie poradzi lub jak przebiegnie ciąża. Permanentne napięcie utrudnia zasypianie i może wybudzać w nocy. Aby rozwiązać ten problem, warto skorzystać z technik relaksacyjnych, metod na wyciszenie. Pomóc może też ciepła kąpiel i wywietrzenie sypialni oraz spacer lub inna wybrana forma aktywności przed snem.   Budzenie się w nocy w ciąży jest zwykle skutkiem zwiększonego parcia na pęcherz przez powiększającą się macicę. Aby uniknąć wybudzania z tego powodu, trzeba ograniczyć płyny wieczorami. Problemy ze snem w ciąży: drugi trymestr Drugi trymestr ciąży to czas, kiedy organizm już przystosował się do nowej sytuacji ale jeszcze nie podejmuje nadmiernego wysiłku. W tych miesiącach problemy ze snem są bardzo rzadkie, mogą wynikać z przyczyn...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner