Tanie podróżowanie po świecie jest dobrą opcją dla osób żądnych przygód i takich, dla których luksus nie jest sprawą priorytetową. Najwięcej pieniędzy można oszczędzić, wybierając tanie loty oraz decydując się na nocleg w hostelu, namiocie lub u znajomych. W podróży można także zmniejszyć wydatki, zamieniając obiady w restauracjach na samodzielne przygotowywanie posiłków.

Reklama

Jest wiele aplikacji i stron internetowych wyszukujących najtańsze połączenia lotnicze. Sposobem na bezpłatny nocleg jest couchsurfing. Skupia on sieć osób udostępniających mieszkanie, pokój lub jego część innym zrzeszonym turystom-podróżnikom. Dobrym rozwiązaniem na oszczędzanie pieniędzy przy zwiedzaniu zabytków, jest wybieranie dni tygodnia, w których zwiedzanie jest bezpłatnie, albo godzin, w których można skorzystać z niższych cen.

1. Tanie loty

Decydując się na podróż tanimi linami lotniczymi, można znaleźć loty w dwie strony nawet za kilkadziesiąt zł. Warto śledzić na bieżąco oferty najpopularniejszych przewoźników, takich jak Rayner czy Wizz Air. Najlepiej nie nastawiać się na podróż w konkretne miejsce, a wypatrywać okazyjnych lotów do przypadkowego państwa, które można zwiedzić za bardzo niską cenę. Dobrze szukać ofert minimum 2-3 miesiące przed planowaną podróżą, ponieważ wtedy loty są najtańsze. Warto również podróżować poza sezonem, bowiem w wakacje i długie weekendy bilety są dużo droższe.

2. Tani nocleg: hostele, namiot i couchsurfing

Przy szukaniu noclegów dobrą strategią jest wybieranie hosteli na obrzeżach dużych miast, które wprawdzie nie przypominają luksusowych apartamentów, ale za to są bardzo tanie. Warto jednak zwracać uwagę na bezpieczeństwo i czytać opinie w internecie, bo tanie bazy noclegowe miewają niezbyt atrakcyjne sąsiedztwo. Dobrym rozwiązaniem jest również nocowanie w namiocie, ale sprawdzi się ono tylko w wyznaczonych do tego miejscach i na dłuższą metę może być bardzo męczące. Trzecią opcją jest couchsurfing, który jest zorganizowaną społecznością osób, udzielających darmowego noclegu. Jego główną ideą jest wymiana gościnności, która polega na zapewnianiu miejsca noclegowego podróżnym oraz korzystanie z niego wtedy, gdy występuje się w roli turysty.

3. Tanie jedzenie

Pożywienie, obok miejsca noclegowego i kosztów zwiedzania, jest najbardziej kosztochłonnym elementem podróży. Przykładowo w Norwegii obiad w restauracji w przeliczeniu na złotówki kosztuje ok. 200 zł, co może zrujnować budżet każdego turysty. W takiej sytuacji najlepiej postawić na samodzielne gotowanie lub, gdy nie ma się takiej możliwości, korzystanie z barów szybkiej obsługi.

Zobacz także

4. Koszty zwiedzania

Zwiedzanie muzeów, galerii sztuk czy korzystanie z parków rozrywki nie należy do najtańszych. Tych kosztów nie sposób wyeliminować, jeśli chce się naprawdę poznać miasto. Jeśli budżet jest za mały żeby pozwolić sobie na zwiedzanie Luwru czy Opery wiedeńskiej, warto wybrać się w góry, nad morze lub nad ocean. Warto również skorzystać z darmowych wejściówek – w większych miastach wszystkie ważne zabytki są otwarte dla zwiedzających w wybrane dni w tygodnia.

Reklama

5. Tani przewoźnicy i podróżowanie autostopem

Dobrym sposobem na tanie podróżowanie jest korzystanie z promocji na bilety pociągowe. Najatrakcyjniejsze opcje można znaleźć, szukając ofert z kilkutygodniowym lub kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Wtedy można kupić bilet nawet o 50% taniej. Dobrym i całkowicie bezpłatnym rozwiązaniem jest podróżowanie autostopem, które jest niezapomnianą przygodą, ale wymaga sporo odwagi. Inną bardzo tanią opcją jest podróżowanie rowerem lub wypożyczanie go w zwiedzanym mieście. Zaletą podróżowania tym środkiem transportu jest możliwość omijania korków ulicznych oraz cieszenie się pięknymi krajobrazami.

Reklama
Reklama
Reklama