dziewczyna przypomina wydarzenia
©jozsitoeroe/fotolia
Styl życia

Pamięć semantyczna – wiedza o faktach

Pamięć semantyczna, inaczej pamięć noetyczna, zwana także kulturalną lub pamięcią faktów, jest jednym z dwóch rodzajów pamięci deklaratywnej. Dotyczy wiedzy o faktach i otaczającym świecie – elementy te należą do pamięci długotrwałej. Pamięć semantyczna może ulec uszkodzeniu, np. z powodu choroby.

Pamięć semantyczna, inaczej pamięć noetyczna, zwana także kulturalną lub pamięcią faktów, jest jednym z dwóch rodzajów pamięci deklaratywnej. Dotyczy wiedzy o faktach i otaczającym świecie – elementy te należą do pamięci długotrwałej. Pamięć semantyczna może ulec uszkodzeniu, np. z powodu choroby.

Pamięć semantyczna – przykład

Pamięć semantyczna odnosi się do znajomości suchych faktów bez uwzględniania kontekstu, np. miejsca, czasu, uczestników. Do pamięci semantycznej zaliczymy np. wiedzę, że w Lublinie znajduje się Brama Krakowska, ale już wszystkie wspomnienia z nią związane będą domeną pamięci epizodycznej (drugiego rodzaju pamięci deklaratywnej).

Pamięć semantyczna – najważniejsze cechy

Pamięć semantyczna to inaczej znajomość faktów. Dotyczy rozumienia pojęć i asocjacji (skojarzeń, łączliwości) między nimi, np. z pojęciem meble wiążą się: biurko, fotel, krzesło, stół, łóżko, a mleko powiązane jest z twarogiem, jogurtem itd. Mózg na zasadzie podobieństw grupuje informacje w zbiory, nadając im etykietki. O pamięci semantycznej warto wiedzieć także, że:

  • dotyczy faktów historycznych i politycznych;
  • obejmuje reguły matematyczne, wygląd roślin, zwierząt i przedmiotów codziennego użytku;
  • osobista pamięć semantyczna obejmuje dane osobiste, nazwy szkół, miejsca pracy;
  • nauka szkolna polega najczęściej na wprowadzaniu pojęć do pamięci semantycznej.

 

Pamięć semantyczną mogą upośledzać różne formy demencji starczej, np. choroba Alzheimera.


zastanawiająca się kobieta z komiksowym dymkiem koło głowy
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Rola pamięci autobiograficznej
Pamięć autobiograficzna wpływa na kształtowanie osobowości – odpowiada za inteligencję emocjonalną, kształtuje obraz samego siebie, a co za tym idzie, także własną samoocenę.

Pamięć autobiograficzna wpływa na kształtowanie osobowości – odpowiada za inteligencję emocjonalną, kształtuje obraz samego siebie, a co za tym idzie, także własną samoocenę .   Pamięć autobiograficzna gromadzi doświadczenia zdobyte na przestrzeni całego życia. Ulegają one jednak z czasem kondensacji i selekcji. Pamięć autobiograficzna – pamięć zdarzeń z własnego życia Pamięć autobiograficzna jest zdolnością do rejestrowania i ponownego przywoływania informacji, skojarzeń i wrażeń zmysłowych, odnoszących się do własnej przeszłości. Obejmuje zdarzenia z całego życia , nie znaczy to jednak, że jest w stanie pomieścić w sobie wszystko, co przydarzyło się człowiekowi od chwili narodzin. Z czasem zawarte w niej informacje ulegają kondensacji i selekcji. Podczas odtwarzania śladów pamięci autobiograficznej aktywizują się obydwie półkule (na obszarze kory przedczołowej). Pamięć autobiograficzna koduje nowe doświadczenia i jest podstawą kształtowania się inteligencji emocjonalnej. Rekonstrukcja pamięciowa Rekonstrukcja odbywa się na różnych poziomach ogólności – od pojedynczych epizodów aż po cały cykl życiowy. Odtworzenie w pamięci konkretnego wydarzenia z przeszłości jest często nie lada wyzwaniem. To, że czegoś nie pamiętamy, nie znaczy, że informacja o tym zdarzeniu nie tkwi gdzieś głęboko w naszym umyśle – trzeba ją tylko wydobyć za pomocą informacji pomocniczych. Jedno wspomnienie pociąga za sobą drugie i w ten sposób ze zgromadzonego przez nas materiału autobiograficznego wyłania się sekwencyjna rekonstrukcja biograficzna. Badania wykazały, że dawniejsze wspomnienia magazynowane są w postaci schematycznej, natomiast te, które nie sięgają w przeszłość dalej niż 2 lata charakteryzują się dużą obrazowością (dominują w nich dane abstrakcyjne). Elementy pamięci autobiograficznej Niektórzy badacze...

kobieta z zamkniętymi oczami trzyma się za głowę
©Stasique/fotolia
Styl życia
Pamięć ejdetyczna to nie tylko zalety
Pamięć ejdetyczna, inaczej wyobraźnia ejdetyczna lub w bardziej potocznym rozumieniu – pamięć fotograficzna, to umiejętność odtworzenia szczegółów – z przeczytanego tekstu lub usłyszanego dźwięku. Wystarczy przez 30 sekund patrzeć na obiekt, aby dokładnie opisać jego zawartość. Pamięć ejdetyczna wydaje się nieocenioną umiejętnością, niezwykle ułatwiającą codzienne funkcjonowania, ale nie jest to do końca prawda.

Pamięć ejdetyczna, inaczej wyobraźnia ejdetyczna lub w bardziej potocznym rozumieniu – pamięć fotograficzna, to umiejętność odtworzenia szczegółów – z przeczytanego tekstu lub usłyszanego dźwięku. Wystarczy przez 30 sekund patrzeć na obiekt, aby dokładnie opisać jego zawartość. Pamięć ejdetyczna wydaje się nieocenioną umiejętnością, niezwykle ułatwiającą codzienne funkcjonowania, ale nie jest to do końca prawda. Wyobraźnia ejdetyczna – dar dla wybranych Pamięć ejdetyczna cechuje nie tylko ludzi z wysokim ilorazem inteligencji. Badacze nie są zgodni co do tego, czy jest to zdolność wrodzona czy nabyta. Z pewnością dotyczy osób, które wykazują skłonność do szybkiego zapamiętywania. Wówczas mnemotechniki (techniki pamięciowe) umożliwiają maksymalne wykorzystanie potencjału intelektualnego danej osoby . Zdolność do zapamiętywania fotograficznego cechuje niektóre osoby z zespołem Aspergera i autyzmem. Pamięć ejdetyczna zanika u dorosłych Około 8% dzieci w wieku 7-12 lat wykazuje zdolność do zapamiętywania fotograficznego. Wyobraźnia ejdetyczna zanika jednak u dorosłych (dotyczy jedynie 0,1% populacji) – być może jest to spowodowane sekwencją rozwojową – tak jak w przypadku zębów mlecznych. Myślenie abstrakcyjne i zdolności językowe także mogą utrudniać zapamiętywanie ejdetyczne – opis tego, co się zapamiętało sprawia, że szczegóły się zacierają . Zapamiętywanie fotograficzne – wady Osoby, które mają wykształconą wyobraźnię ejdetyczną narzekają, że niekiedy powoduje ona chaos informacyjny. Zapamiętywanie fotograficzne jest mało podatne na zmiany, nie musi też iść w parze z rozumieniem tekstu.   Jedną z osób obdarzonych pamięcią ejdetyczną jest Kim Peek – amerykański sawant (terminem tym określa się osoby niepełnosprawne intelektualnie o ponadprzeciętnych zdolnościach). Pomimo autyzmu...

© goodluz/Fotolia.com
Styl życia
Choroba Alzheimera – gdy pamięć zawodzi
Choroba Alzheimera jest podstępną chorobą – jej objawy pojawiają się stopniowo przez wiele lat i chory często nie zdaje sobie z tego sprawy. Charakterystyczne dla niej są deficyty pamięci epizodycznej, w której przechowywane są ślady pamięciowe, zwane też stemplami.

Choroba Alzheimera jest podstępną chorobą – jej objawy pojawiają się stopniowo przez wiele lat i chory często nie zdaje sobie z tego sprawy. Charakterystyczne dla niej są deficyty pamięci epizodycznej, w której przechowywane są ślady pamięciowe, zwane też stemplami. Zaburzenia pamięci w chorobie Alzheimera Najbardziej dominującym objawem choroby Alzheimera są zaburzenia pamięci. Początkowo przybierają postać problemów z zapamiętywaniem nowych rzeczy – z trudnością przychodzi zapamiętanie numeru telefonu czy adresu . Towarzyszą temu problemy z koncentracją i chroniczne zmęczenie. Jednocześnie pamięć dotycząca dawnych wydarzeń – młodości, dzieciństwa – jest w dalszym ciągu sprawna, choć z czasem także ulega osłabieniu.   Deficyty pamięci świeżej mają postać dezorientacji – chory nie pamięta, co przed chwilą zrobił lub powiedział . Zapomina dokąd szedł, gdzie położył swoje rzeczy. Z czasem zaczyna mieć problemy w wykonywaniu nawet codziennych czynności. Pamięć epizodyczna w chorobie Alzheimera Pamięć epizodyczna odpowiada za przechowywanie w pamięci informacji na temat relacji między różnymi zdarzeniami . W nich przechowuje się także ślady pamięciowe dotyczące zdarzeń, które mają swoją przestrzenną i czasową lokalizację. Jej deficyty są bardzo charakterystyczne dla choroby Alzheimera. Według Endela Tulvinga pamięć epizodyczna odpowiada za poczucie ciągłości psychicznej i tożsamości. Alzheimer a agresja Brak ciągłości psychicznej wynikający z problemów z pamięcią epizodyczną jest dla osoby z Alzheimerem trudny do zniesienia. Nie dziwi więc, że chorzy w momencie tak dużej dezorientacji mogą zachowywać się agresywnie – wynika to z lęku i poczucia bezradności. Mogą pojawić się wahania nastroju , wyostrzenie pewnych cech charakteru lub jego całkowita zmiana. Przebieg choroby Alzheimera może być bardzo...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik