Diagnoza i leczenie w przypadku padaczki u niemowląt
Padaczka u niemowląt diagnozowana jest przede wszystkim za pomocą badania EEG i tomografii komputerowej głowy. Gdy diagnoza się potwierdza, lekarz najczęściej przepisuje szereg leków przeciwpadaczkowych i zaleca właściwe postępowanie podczas samych napadów.
Padaczka u niemowląt diagnozowana jest przede wszystkim za pomocą badania EEG i tomografii komputerowej głowy. Gdy diagnoza się potwierdza, lekarz najczęściej przepisuje szereg leków przeciwpadaczkowych i zaleca właściwe postępowanie podczas samych napadów.
Padaczka u niemowląt jest poważną chorobą, która objawia się napadami padaczkowymi. Ataki padaczki wywoływane są zaburzeniem układu neurologicznego w obszarze kory mózgowej. Drgawki połączone są często z wysoką temperaturą, głośnym płaczem czy utratą przytomności.
Diagnoza padaczki u niemowląt
Diagnozowanie padaczki odbywa się za pomocą badań głowy: EEG, tomografii komputerowej lub specjalistycznego badania SPECT. Wszystkie te badania mają na celu wykryć obszary kory mózgowej, w których dochodzi do zaburzeń, wywołujących drgawki. Jest to ważne, ponieważ gdy dotyczy to tylko jednej półkuli, objawy padaczkowe są lżejsze i mnie niebezpieczne dla życia dziecka. Inaczej dzieje się, gdy zaburzenia obejmują cały mózg – wtedy wraz z napadami drgawkowymi może dojść nawet do utraty świadomości.
Leczenie padaczki u niemowląt
Po zdiagnozowaniu padaczki u niemowląt najczęściej lekarz neurolog przepisuje szereg leków przeciwpadaczkowych we właściwych dawkach. Samodzielna modyfikacja leków i ich dawkowania jest całkowicie zabroniona, ponieważ może wpłynąć na życie dziecka i funkcjonowanie jego mózgu do końca życia. Jednak nawet stosowanie leków ściśle według zaleceń lekarza nie gwarantuje, że napady drgawek nie powrócą.
Co robić, gdy u niemowlaka wystąpi atak drgawek padaczkowych:
- Weź dziecko na ręce i zabezpiecz, aby nie uderzyło się o nic,
- Sprawdź, czy nie ma nic w ustach, aby nie zachłysnęło się,
- Rozluźnij kołnierzyk pod szyją, jeżeli jest zapięty,
- Pozwól ciału drgać, nie unieruchamiaj go na siłę,
- Podczas napadu w żadnym wypadku nie próbuj podawać leków doustnych.
Przeważnie napad drgawek ustaje po kilku minutach. Jeżeli towarzyszy mu bardzo wysoka gorączka, jest to powodem do niepokoju. Gdy przy napadzie padaczkowym u dziecka występują silne wymioty, nie należy zwlekać z pojechaniem na pogotowie.
- Sprawdź, jak objawia się padaczka z drgawkami toniczno-klonicznymi.
- Padaczka nie wyklucza normalnego życia. Zobacz, jak żyć z tą chorobą.
- Padaczka jest jedną z najczęściej występujących u niemowląt chorób neurologicznych.