Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Duży dom jednorodzinny oświetlony lampami.
©kange_one/Fotolia.com
Styl życia

Oświetlenie elewacji budynku – połączenie efektów wizualnych i energooszczędności

Oświetlenie elewacji podkreśla i uwidacznia bryłę budynku. Właściwie dobrane lampy nadają budynkowi efektownego wykończenia i pozwalają wydobyć dom z mroku. Na rynku dostępne są różnego typu oświetlenia elewacyjne, np. lampy LED, świetlówki lub halogeny.

Oświetlenie elewacji podkreśla i uwidacznia bryłę budynku. Właściwie dobrane lampy nadają budynkowi efektownego wykończenia i pozwalają wydobyć dom z mroku. Na rynku dostępne są różnego typu oświetlenia elewacyjne, np. lampy LED, świetlówki lub halogeny.

 

Do oświetlenia domu jednorodzinnego zużywamy zwykle około 35% ogółu energii elektrycznej. Systemy energooszczędne pozwalają zaoszczędzić blisko 70% energii.

 

Oświetlenie elewacji – element dekoracyjny i komfort domowników

 

Wybierając oświetlenie domu, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę komfort jego mieszkańców. Światło lamp zewnętrznych nie powinno wpadać do wnętrza budynku i przeszkadzać osobom przebywającym w środku. Takiego efektu możemy uniknąć dzięki zamontowaniu oświetlenia w oprawach umieszczonych w ścianie budynku bądź w niewielkim oddaleniu od domu, np. w trawniku lub w podłodze tarasu. W strefie wejścia do domu warto wykorzystać lampy z czujnikiem ruchu. Dzięki zamontowanym w nich detektorom światło będzie włączać się tylko wtedy, gdy ktoś będzie zbliżać się do budynku. Innym energooszczędnym rozwiązaniem są lampy wyposażone w czujnik zmierzchu. Powoduje on, że po zapadnięciu zmroku lampa samoistnie się wyłącza i nie zużywa energii. Najbardziej spektakularny wygląd oświetlenia zapewni nam wykorzystanie gry światła i cienia. Pozwoli ona podkreślić proporcje i elementy architektoniczne budynku. Jedną z ciekawszych form jest połączenie światłocienia z kontrastową elewacją, w której jasne elementy są mocniej podświetlone a ciemne zostają w cieniu. Decydując się zamontowanie lamp elewacyjnych, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na strukturę i gładkość ścian, ponieważ tego typu oświetlenie uwidoczni wszelkie nierówności i niedoskonałości tynków. Coraz chętniej wybieramy też barwne oświetlenie, które możliwe jest dzięki odpornym na różne warunki atmosferyczne lampom LED. Barwna iluminacja powoduje, że budynek staje się rozpoznawany i przykuwa uwagę.

 

Energooszczędne lampy elewacyjne LED, halogeny i świetlówki

 

Decydując się na montaż oświetlenia elewacyjnego, powinniśmy dobrze rozplanować lokalizację i rodzaj lamp. Pozwoli nam to uniknąć przesytu, który obciąży budżet domowy i zamiast przyjemnego dla oka efektu oświetlenia spowoduje jaskrawe olśnienie budynku. Energooszczędne i tanie w eksploatacji lamy elewacyjne to przede wszystkim lampy LED, halogeny i świetlówki. Ich główne zalety to:

  • wysoka trwałość (przy dziennym wykorzystaniu przez ok. 5h mogą działać nawet przez 30 lat),
  • niski stopień nagrzewania,
  • brak zależności temperatury barwowej od napięcia zasilającego,
  • duża emisja światła przy niewielkim zużyciu energii,
  • niska wrażliwość na częste włączanie i wyłączanie,
  • krótki czas rozpalenia do pełnej jasności,
  • odporność na uderzenia,
  • niewielkie koszty eksploatacyjne (przy wykorzystaniu lampy LED przed 5h/dziennie można zaoszczędzić około 50 zł w skali roku w porównaniu z klasyczną żarówką wolframową 60W).

 

Warunkiem energooszczędnego wyboru lamp jest dostosowanie ich rodzaju do specyfiki budynku.

 

Liniowe systemy oświetlenia LED najlepiej montować w długich budynkach lub na podstopnicach schodów. Często można je spotkać na budynkach przemysłowych (np. w sklepach i magazynach). Mają dobrej jakości podzespoły i ciekawe właściwości świetlne. Tego typu oprawy dostępne są na rynku w barwie białej (zimnej) i żółtej (ciepłej) a ich moc wynosi od 40 do 60W. Mają stylowe wykończenie, które dopasuje się za równo do wnętrz nowoczesnych jaki klasycznych.

 

Halogenowe oprawy świecące góra dół to jedne z najczęściej spotykanych rodzajów lamp wykorzystywanych w domach jednorodzinnych. Tego typu oświetlenie montowane jest głownie w ścianie budynku, a jego główną zaletą jest zróżnicowane rozsyłanie światła (mieszczące się w przedziale od 10 do 60 stopni), które daje efekt łagodnego oświetlenia budynku.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
oswietlenie zewnętrzne domu
©in4mal/Fotolia.com
Styl życia
Jak oświetlić budynek na zewnątrz: lampy z czujnikiem ruchu, reflektory zewnętrzne, lampy najazdowe, solarne, kinkiety
Oświetlenie domu na zewnątrz nie tylko zwiększa komfort poruszania się po działce nocą, ale też zapewnia nastrojowy wygląd. Delikatne podświetlenie schodów lub podjazdu do garażu jest funkcjonalne i jednocześnie stanowi ozdobę domu. Dobierając światło na zewnątrz warto pamiętać, by lampy nie były zbyt intensywne. Za jasne oświetlenie będzie uciążliwe dla oczu.

Oświetlenie domu na zewnątrz nie tylko zwiększa komfort poruszania się po działce nocą, ale też zapewnia nastrojowy wygląd. Delikatne podświetlenie schodów lub podjazdu do garażu jest funkcjonalne i jednocześnie stanowi ozdobę domu. Dobierając światło na zewnątrz warto pamiętać, by lampy nie były zbyt intensywne. Za jasne oświetlenie będzie uciążliwe dla oczu.   Używanie solarnych lamp do ogrodu nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, ponieważ są one zasilane energią słoneczną.   Takie oświetlenie nie daje mocnego światła, ale wystarczy, by oświetlić np. granice ogrodowego oczka wodnego lub ścieżkę czy wejście do altany. Lampy z czujnikiem ruchu na drzwi wejściowe Działanie czujnika ruchu polega na włączeniu światła, kiedy w obrębie jego działania coś się poruszy. Żarówki lampy dają intensywne i jasne światło, dlatego są one montowane najczęściej przed wejściem do domu lub wjazdem do garażu. Szukasz oświetlenia do nowego domu i nie chcesz przekroczyć zaplanowanego budżetu? Wykorzystaj dostępny w Leroy Merlin kod rabatowy . Reflektory zewnętrzne do oświetlania konkretnego punktu Reflektorami można podświetlić np. podjazd do garażu, drzewo, fontannę, kwiaty w ogrodzie. Reflektory są dostępne w postaci lamp stojących, z grotem ziemnym, do montażu w ścianie czy do wkopania w ziemię . Oświetlenie wyposażone w technologię led daje delikatniejsze światło i służy raczej do podkreślania nastroju niż ostrego oświetlenia. Lampy najazdowe do oświetlania, np. drogi do garażu lub ścieżki w ogrodzie Oprawy lamp najazdowych wpuszczane są w podłoże. Światło, jakie dają żarówki lampy, jest delikatne i służy do punktowego oświetlania, najczęściej drogi, np. podjazdu do garażu lub ścieżki w ogródku. Najazdowe oświetlenie ma okrągłe lub prostokątne oprawy, przez co łatwo...

Przedpokój oświetlony kinkietami.
©fischer-cg.de/Fotolia.com
Styl życia
Najlepsze oświetlenie przedpokoju: jak optycznie powiększyć, zmniejszyć oraz rozświetlić pomieszczenie
Oświetlenie przedpokoju może go powiększyć lub zmniejszyć. Optyczne obniżenie sufitu w korytarzu zapewni skierowanie światła na podłogę. Na powiększenie pomieszczenia wpłyną lampy umieszczone obok siebie na ścianie.

Oświetlenie przedpokoju może go powiększyć lub zmniejszyć. Optyczne obniżenie sufitu w korytarzu zapewni skierowanie światła na podłogę. Na powiększenie pomieszczenia wpłyną lampy umieszczone obok siebie na ścianie.   Przedpokój to zwykle ciemne i wąskie pomieszczenie. Z reguły nie ma w nim źródła naturalnego światła . Dopasowanie oświetlenia sprawi, że korytarz będzie wyglądał przytulnie. Lampy mogą pełnić też funkcję dekoracyjną, np. podświetlając ciekawą szafę lub wieszak. Co warto wziąć pod uwagę planując oświetlenie przedpokoju? Przy wyborze oświetlenia do przedpokoju należy zwrócić uwagę na następujące elementy: wysokość, kształt i wielkość pomieszczenia , kolory mebli i ścian, obecność źródeł naturalnego światła. Podstawowy element oświetlenia przedpokoju to jego funkcjonalność, lampy mogą pełnić też funkcję dekoracyjną. W przypadku lamp sufitowych ważna jest wysokość pomieszczenia . Im wyżej wisi lampa, tym większa powierzchnia podłogi jest oświetlona. Natomiast natężenie światła zmniejsza się wraz z odległością od źródła światła. Oświetlenie długiego i wąskiego przedpokoju Wąski, długi przedpokój wymaga więcej niż jednej lampy. Dobre oświetlenie sufitu zapewnią halogeny umieszczone w jednej linii, obok siebie. W długim przedpokoju powinny być zamontowane 2 a nawet 3 lampy. Można też zastosować oświetlenie przypodłogowe , które podświetli schody i podkreśli zarys korytarza. LED-owe lampy pozwolą na energooszczędne oświetlenie przedpokoju. Zapewnią też nowoczesny wygląd pomieszczenia. W przypadku korytarza o ciemnych ścianach, dobrze jest umieścić oświetlenie na listwie przy suficie bądź też na wysokości oczu (ale tak, by nie raziły w oczy). Dobrym pomysłem jest też rozlokowanie lamp w kilku miejscach , np....

schody oświetlone kinkietami
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Oświetlenie schodów w domu: oczka, taśmy, paski, żarówki lub diody LED, halogeny, kinkiety
Oświetlenie schodów należy dobrać do własnych preferencji. Może być rozproszone i oświetlać dużą powierzchnię schodów. Zapewnią to kinkiety. Światło punktowe i bardziej dyskretne otrzymamy montując np. paski LED.

Oświetlenie schodów należy dobrać do własnych preferencji. Może być rozproszone i oświetlać dużą powierzchnię schodów. Zapewnią to kinkiety. Światło punktowe i bardziej dyskretne otrzymamy montując np. paski LED. Jakie zasady powinno spełniać oświetlenie na schodach? Oświetlenie schodów powinno obejmować wszystkie stopnie i być na nie skierowane. Nie musi być tak jasne, jak w pomieszczeniach. Do oświetlenia można zastosować żarówki o mniejszej mocy lub lampy LED mocowane w ścianie – przy stopniach. Lampy nie powinny oślepiać nikogo, kto wchodzi na schody.   Do włączania i wyłączania najlepiej zamontować tzw. przełączniki schodowe. Dzięki nim można zapalić światło z jednej strony schodów np. na dole, a zgasić z drugiej np. na górze.   Warto podkreślić światłem wygląd schodów z oryginalnym wzorem lub zbudowanych z ciekawych materiałów. Dobrze w tej roli sprawdza się światło rozproszone lub wspomniane lampki LED przy stopniach.   Jeśli schody w salonie nie mają ścian, do których można przymocować lampy lub oprawy montowane w ścianie, wtedy należy wybrać oświetlenie montowane w stopniach schodów lub w suficie nad schodami. Kinkietowe oświetlenie schodów Kinkiety można umiejscowić na ścianie klatki schodowej. Powinny być zamontowane powyżej linii wzroku osoby, która schodzi ze schodów. Ich zaletą jest łatwy dostęp w przypadku konieczności zmiany żarówki. Ciekawe klosze kinkietów podkreślą wygląd schodów. Światło z naściennego oświetlenia może padać na sufit bądź na schody. Są też oprawy świecące w obie strony równocześnie.   Aby oświetlić schody równomiernie, najlepiej umieścić kilka kinkietów w równych odległościach . Dzięki temu...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner