Reklama

Oświetlenie elewacji podkreśla i uwidacznia bryłę budynku. Właściwie dobrane lampy nadają budynkowi efektownego wykończenia i pozwalają wydobyć dom z mroku. Na rynku dostępne są różnego typu oświetlenia elewacyjne, np. lampy LED, świetlówki lub halogeny.

Reklama

Do oświetlenia domu jednorodzinnego zużywamy zwykle około 35% ogółu energii elektrycznej. Systemy energooszczędne pozwalają zaoszczędzić blisko 70% energii.

Oświetlenie elewacji – element dekoracyjny i komfort domowników

Wybierając oświetlenie domu, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę komfort jego mieszkańców. Światło lamp zewnętrznych nie powinno wpadać do wnętrza budynku i przeszkadzać osobom przebywającym w środku. Takiego efektu możemy uniknąć dzięki zamontowaniu oświetlenia w oprawach umieszczonych w ścianie budynku bądź w niewielkim oddaleniu od domu, np. w trawniku lub w podłodze tarasu. W strefie wejścia do domu warto wykorzystać lampy z czujnikiem ruchu. Dzięki zamontowanym w nich detektorom światło będzie włączać się tylko wtedy, gdy ktoś będzie zbliżać się do budynku. Innym energooszczędnym rozwiązaniem są lampy wyposażone w czujnik zmierzchu. Powoduje on, że po zapadnięciu zmroku lampa samoistnie się wyłącza i nie zużywa energii. Najbardziej spektakularny wygląd oświetlenia zapewni nam wykorzystanie gry światła i cienia. Pozwoli ona podkreślić proporcje i elementy architektoniczne budynku. Jedną z ciekawszych form jest połączenie światłocienia z kontrastową elewacją, w której jasne elementy są mocniej podświetlone a ciemne zostają w cieniu. Decydując się zamontowanie lamp elewacyjnych, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na strukturę i gładkość ścian, ponieważ tego typu oświetlenie uwidoczni wszelkie nierówności i niedoskonałości tynków. Coraz chętniej wybieramy też barwne oświetlenie, które możliwe jest dzięki odpornym na różne warunki atmosferyczne lampom LED. Barwna iluminacja powoduje, że budynek staje się rozpoznawany i przykuwa uwagę.

Energooszczędne lampy elewacyjne LED, halogeny i świetlówki

Decydując się na montaż oświetlenia elewacyjnego, powinniśmy dobrze rozplanować lokalizację i rodzaj lamp. Pozwoli nam to uniknąć przesytu, który obciąży budżet domowy i zamiast przyjemnego dla oka efektu oświetlenia spowoduje jaskrawe olśnienie budynku. Energooszczędne i tanie w eksploatacji lamy elewacyjne to przede wszystkim lampy LED, halogeny i świetlówki. Ich główne zalety to:

  • wysoka trwałość (przy dziennym wykorzystaniu przez ok. 5h mogą działać nawet przez 30 lat),
  • niski stopień nagrzewania,
  • brak zależności temperatury barwowej od napięcia zasilającego,
  • duża emisja światła przy niewielkim zużyciu energii,
  • niska wrażliwość na częste włączanie i wyłączanie,
  • krótki czas rozpalenia do pełnej jasności,
  • odporność na uderzenia,
  • niewielkie koszty eksploatacyjne (przy wykorzystaniu lampy LED przed 5h/dziennie można zaoszczędzić około 50 zł w skali roku w porównaniu z klasyczną żarówką wolframową 60W).

Warunkiem energooszczędnego wyboru lamp jest dostosowanie ich rodzaju do specyfiki budynku.

Liniowe systemy oświetlenia LED najlepiej montować w długich budynkach lub na podstopnicach schodów. Często można je spotkać na budynkach przemysłowych (np. w sklepach i magazynach). Mają dobrej jakości podzespoły i ciekawe właściwości świetlne. Tego typu oprawy dostępne są na rynku w barwie białej (zimnej) i żółtej (ciepłej) a ich moc wynosi od 40 do 60W. Mają stylowe wykończenie, które dopasuje się za równo do wnętrz nowoczesnych jaki klasycznych.

Reklama

Halogenowe oprawy świecące góra dół to jedne z najczęściej spotykanych rodzajów lamp wykorzystywanych w domach jednorodzinnych. Tego typu oświetlenie montowane jest głownie w ścianie budynku, a jego główną zaletą jest zróżnicowane rozsyłanie światła (mieszczące się w przedziale od 10 do 60 stopni), które daje efekt łagodnego oświetlenia budynku.

Reklama
Reklama
Reklama