Bluszcz w ogrodzie
© julia700702/Fotolia.com
Styl życia

Optyczne triki w ogrodzie – jak powiększyć małą przestrzeń

Triki optyczne są niezbędne, gdy ogród nie ma idealnego kształtu ani rozmiaru. Zbyt mała powierzchnia lub zbyt długi i wąski teren utrudniają aranżację ogrodu marzeń. Można jednak chociaż częściowo złagodzić te niedogodności, umieszczając lustra lub tworząc wijące się ścieżki zamiast prostych.

Triki optyczne są niezbędne, gdy ogród nie ma idealnego kształtu ani rozmiaru. Zbyt mała powierzchnia lub zbyt długi i wąski teren utrudniają aranżację ogrodu marzeń. Można jednak chociaż częściowo złagodzić te niedogodności, umieszczając lustra lub tworząc wijące się ścieżki zamiast prostych.

Lustra w ogrodzie

Zwierciadła optycznie powiększają przestrzeń nie tylko w mieszkaniu, ale także w ogrodzie. Umiejscowienie dużego lustra pozwoli uzyskać wrażenie głębi i iluzję większej przestrzenności. Lustro powinno być wykonane z wytrzymałego, ale jednocześnie dobrze odbijającego obraz materiału. Zwierciadło w ogrodzie powinno być ustawione lekko pochylone, żeby nie odbijało wizerunku osoby stojącej naprzeciwko, ale raczej rośliny. Oryginalnym rozwiązaniem jest stworzenie przy końcu ogrodu rodzaju przejścia – lustro można oprawić w ramę lub w stare drzwi, dzięki czemu będzie wyglądało jak portal do innego świata. Granice pomiędzy lustrem a ścianą najlepiej zamaskować wysokimi roślinami, pnączami lub ozdobnymi krzakami. Dzięki temu efekt przejścia będzie jeszcze subtelniejszy.

Wijące się ścieżki w ogrodzie

Ogród zawsze powinien mieć ścieżkę, jednak gdy nie jest zbyt duży, należy wystrzegać się prostych dróżek. Zamiast tego ścieżka niech będzie kręta i wijąca się, a przestrzeń będzie się wydawała większa. Patrzący na ogród będzie miał wrażenie, że można sobie w nim urządzać naprawdę długie spacery. Ścieżkę można optycznie wydłużyć kończąc ją tuż za skalniakiem lub ozdobnym krzakiem – ma się wtedy wrażenie, że ciągnie się jeszcze daleko za zakrętem. Im bliżej granic ogrodu, tym węższe powinny być ścieżki.

Ściany z roślin

W małych ogródkach należy zadbać o to, by zamaskować ich granice. W związku z tym typowe ogrodzenie lub siatka nie powinny rzucać się w oczy, a zamiast tego lepiej zakryć je roślinami. Niewskazane są jednak wysokie drzewa, krzewy czy żywopłot, które jeszcze bardziej podkreślą rozmiar ogrodu. O wiele korzystniej będą wyglądały pnącza, krzaki lub ściany z roślin, nazywane też pionowymi ogrodami. Jest to ściana, która jest pokryta różnymi roślinami – w zależności od upodobań. Mogą to być tylko zielone rośliny albo też kwitnące kwiaty. Sprawiają wrażenie, że tuż za ścianą jest ciąg dalszy ogrodu, który jednak jest ukryty w gęstwinie.

Tajemnicze zakamarki

Jeszcze innym sposobem na mały ogród jest otwarcie go na przestrzenie, które są wokół. Stworzenie tajemniczego zakamarka może pobudzić wyobraźnię. Można go zaaranżować tworząc przy granicy ogrodu schody, które tak naprawdę donikąd nie prowadzą. Innym sposobem jest pozostawienie uchylonej, ozdobnej furtki, która prowadzi... właśnie! Wyobraźnia już zaczęła pracować.

Zabawa kolorami w ogrodzie

Jeśli w ogrodzie znajdują się kwiaty, należy przemyśleć sposób ich aranżacji. Rośliny pomarańczowe, żółte i czerwone powinny być jak najbliżej domu. Im dalej granic ogrodu, tym kwiaty powinny przechodzić w kolory fioletowy i niebieski. Zimne barwy sprawiają wrażenie, że przedmioty są w znacznej odległości. Podobnie z ciemnymi i jasnymi kolorami – to, co jasne, wydaje się być dalej. Dlatego w końcach ogrodu nie powinno być ciemnych mebli ogrodowych. Same meble powinny być jak najbliżej domu. Najlepszą opcją jest połączenie tych dwóch przestrzeni ze sobą, czyli zagospodarowanie części tarasu. Ogród będzie sprawiał wrażenie kontynuacji domu. Efekt będzie wzmocniony, jeśli na tarasie i w ogrodzie będą wykorzystywane podobne materiały. Obie przestrzenie będą się nawzajem powiększały.

Mały ogródek
© pemikachedpiroon/Fotolia.com
Styl życia
Planowanie ogrodu – projekt koncepcyjny, styl ogrodu
Aranżacja ogrodu powinna być spójna ze stylem domu. Projekt ogrodu warto zaplanować już na etapie budowy. Dobrze, aby ogród miał wydzielone strefy, był funkcjonalny i spełniał oczekiwania domowników.

Aranżacja ogrodu powinna być spójna ze stylem domu. Projekt ogrodu warto zaplanować już na etapie budowy. Dobrze, aby ogród miał wydzielone strefy, był funkcjonalny i spełniał oczekiwania domowników.   Ogród to przydomowy azyl, miejsce, w którym można wypocząć. Samodzielne projektowanie ogrodu to zabawa i możliwość sprawdzenia własnej kreatywności. Warto jednak współpracować z doświadczonym projektantem , który nasze potrzeby i wizje przełoży w ciekawy kształt ogrodu. Kiedy zacząć planować aranżację ogrodu? Projekt koncepcyjny ogrodu warto zacząć planować już na etapie budowy domu. Można go wykonać samodzielnie lub z pomocą architekta. Teren wokół domu jest wówczas naruszony i mamy do dyspozycji ciężki sprzęt. W takiej sytuacji można na przykład ziemię z wykopu budowlanego przesunąć w miejsce planowanej skarpy. W projekcie tym powinny znajdować się podstawowe informacje na temat ukształtowania terenu, podjazdu, ułożenia rabat, wyznaczenia miejsca na trawnik oraz miejsca do wypoczynku. W projekcie koncepcyjnym trzeba zaznaczyć też, w którym miejscu mają się znaleźć wszelkie elementy małej architektury, np. altana, kaskada. Przy okazji planowania ukształtowania terenu powinno się zaplanować rozmieszczenie elementów, które będą montowane pod ziemią oraz fundamenty pod tarasy i murki ogrodzeniowe. Przygotowanie ziemi do ogrodu Pozostałości po budowie zalegające na terenie działki, takie jak gruz, można wykorzystać w ogrodzie. Służą one, np. do formowania wzniesień. Jeżeli gleba wokół domu przez długi czas nie była uprawiana, a jej struktura jest mocno zbita, warto przekopać teren na głębokość ok. dwóch szpadli, a w miejscach, gdzie mają znaleźć się kwiaty i rośliny rozłożyć kompost lub torf. Planowanie ogrodu – wydzielenie stref Pierwszą czynnością w planowaniu ogrodu powinno być podzielenie terenu na różne...

Taras przed domem
© zhu difeng/Fotolia.com
Styl życia
Ciekawe pomysły na aranżację tarasu przed domem
Taras łączy wnętrze domu z ogrodem. Ciekawa aranżacja tarasu przed domem sprawi, że mieszkańcy zyskają dodatkową przestrzeń do wypoczynku i wspólnego spędzania wolnego czasu. Taras powinien być jednak nie tylko wygodny, ale też estetycznie urządzony i reprezentacyjny.

Taras łączy wnętrze domu z ogrodem. Ciekawa aranżacja tarasu przed domem sprawi, że mieszkańcy zyskają dodatkową przestrzeń do wypoczynku i wspólnego spędzania wolnego czasu. Taras powinien być jednak nie tylko wygodny, ale też estetycznie urządzony i reprezentacyjny.   Warto zaaranżować taras tak, aby współgrał z wyglądem domu oraz ogrodu. Powinien wizualnie i funkcjonalnie łączyć te dwie przestrzenie. Drewniany taras Taras ułożony z desek to pierwszy krok do tego, aby urządzić przytulny kącik na świeżym powietrzu. Po drewnianym tarasie będzie można chodzić boso lub w kapciach, ponieważ drewno jest na ogół dość ciepłe, a przy tym nie nagrzewa się nadmiernie pod wpływem słońca. Deski po zaimpregnowaniu staną się też odporne na chodzenie po nich w butach, w których chodzi się po ogrodzie. Na podłogę tarasu należy wybierać deski z drewna twardego, oleistego, wytrzymałego na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednimi na deski tarasowe gatunkami drzew są dąb oraz modrzew i drzewa egzotyczne, np. bangkirai, ipe oraz teak. Półokrągły taras W ogrodzie, w którym znajdują się elementy o opływowych kształtach , okrągłe, elipsoidalne oczka wodne i klomby, a także faliste ścieżki, sprawdzi się półokrągły taras. Jedną stroną może on przylegać do ściany domu, a drugą – zaokrągloną – otwierać się na ogród. Na planie półokręgu można ułożyć rodzaj mozaiki z kostki betonowej o różnych barwach. Zadaszony lub zabudowany taras Na zadaszonym tarasie można przebywać nie tylko podczas bezchmurnej pogody. Ponadto dach chroni podłogę tarasu oraz znajdujące się na nim meble i sprzęty przed przemoknięciem i zniszczeniem. Jeśli taras będzie całkowicie zabudowany , można będzie przebywać na nim także zimą. Minusem tego typu rozwiązań jest to, że ściany lub przesłony zabudowanego tarasu często...

Kobieta sadzi kwiaty
© milanmarkovic78/Fotolia.com
Styl życia
Kwiatowa aranżacja ogrodu – kilka wskazówek dla początkujących
Jednoroczne i niewymagające kwiaty do ogrodu to jeden z lepszych pomysłów na aranżację tej przestrzeni roślinami szczególnie dla osób początkujących. Dwuletnie i wieloletnie kwiaty potrzebują dużo uwagi, pracy i więcej ogrodniczego doświadczenia.

Jednoroczne i niewymagające kwiaty do ogrodu to jeden z lepszych pomysłów na aranżację tej przestrzeni roślinami szczególnie dla osób początkujących. Dwuletnie i wieloletnie kwiaty potrzebują dużo uwagi, pracy i więcej ogrodniczego doświadczenia.   Kwiaty ogrodowe muszą być odpowiednio dobrane do stanowiska i lokalizacji. Ogród będzie kolorowy przez cały rok, jeżeli zostanie zachowana kolejność wysiewania poszczególnych gatunków.   Punktem wyjścia przy sadzeniu roślin w ogrodzie powinien być zawsze projekt. Przed zakupem kwiatów warto najpierw rozplanować i określić przestrzeń . Dzięki temu unika się chaosu i ewentualnego przesadzania kwiatów. Aranżacja przestrzeni ogrodu kwiatowego Obserwacja wędrówki słońca po ogrodzie i dokładna znajomość jego stref to punkt wyjścia przy dobieraniu roślin. Bardzo ważne jest również dopasowanie roślin do warunków, jakie będą miały w ogrodzie, a więc rodzaju gleby, nasłonecznienia lub zacienienia, stref zacisznych lub narażonych na wiatr. Właściwy dobór roślin znacznie obniża koszty ich pielęgnacji i zwiększa szanse na piękny i zdrowy wygląd roślin   Kwiaty do ogrodu najlepiej dobierać w taki sposób, by te o podobnych wymaganiach (gleba, nawóz, oświetlenie, nawodnienie) były możliwie jak najbliżej siebie. Odwrotnie jest w przypadku roślin delikatnych i gatunków ekspansywnych.   Rośliny o specyficznych preferencjach, takie jak np. lubiące kwaśne podłoże wrzosy, powinny być odseparowane od takich, które lubią żyzną glebę o zasadowym odczynie . Kwiaty do ogrodu na wiosnę, lato i jesień Ogród będzie kolorowy przez całą wiosnę i lato, jeżeli w odpowiednim czasie zostaną posadzone i wysiane poszczególne gatunki.   Późną jesienią sadzi się rośliny cebulowe, dwuletnie i wieloletnie, dzięki temu wczesną wiosną zaczynają kwitnąć i kwitną...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner