Opony sezonowe i wielosezonowe
© Coloures-Pic/Adobe Stock
Styl życia

Zakup opon samochodowych - lepsze sezonowe czy wielosezonowe?

Prawdopodobnie każdy kierowca prędzej czy później zadaje sobie pytanie jakie opony do swojego samochodu kupić. Czy warto postawić na nieco konserwatywne podejście i zdecydować się na dwa komplety dedykowane na lato i na zimę, czy może wybrać bardziej nowoczesne rozwiązanie, czyli zakup opon wielosezonowych? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

Prawdopodobnie każdy kierowca prędzej czy później zadaje sobie pytanie jakie opony do swojego samochodu kupić. Czy warto postawić na nieco konserwatywne podejście i zdecydować się na dwa komplety dedykowane na lato i na zimę, czy może wybrać bardziej nowoczesne rozwiązanie, czyli zakup opon wielosezonowych? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

 

Jednoznacznie stwierdzenie która z opcji jest lepsza jest tak naprawdę niemożliwe. Decyduje bowiem wiele czynników, które powinny być rozpatrywane indywidualnie.

Charakterystyka opon letnich, zimowych i wielosezonowych

Wiele osób decyzję odnośnie zakupu opon podejmuje na podstawie zdania mechaników i pracowników zakładów wulkanizacyjnych. W większości przypadków nie można odmówić im kompetencji w tematyce ogumienia, ale trzeba też brać pod uwagę inną kwestię. Każdy z nich będzie dbał o własny interes, a ten jest zdecydowanie lepszy, kiedy klienci wybierają zakup opon letnich i zimowych. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że większość właścicieli i pracowników zakładów wulkanizacyjnych doradza wybór sezonowego ogumienia. Trzeba przy tym zaznaczyć, że absolutnie nie można założyć, że nie mają oni racji. Tym bardziej, że wyniki różnego rodzaju testów wskazują, że lepsze osiągi (m.in. prędkość, poziom spalania) i bezpieczeństwo dają właśnie opony sezonowe.

 

Zanim osoba poszukująca nowych opon zdecyduje się na którekolwiek rozwiązanie powinna znać charakterystykę każdego rodzaju dostępnego ogumienia. Każdy z nich różni się od siebie rodzajem mieszanki, z której jest wykonany. Letnie opony charakteryzują się wytrzymałością podczas wysokich temperatur. W jesienno-zimowych warunkach letnie ogumienie staje się jednak twarde i traci swoje właściwości. Głównie dlatego odradza się jazdę na letnich oponach w sezonie zimowym nawet kiedy na drogach jest sucho. Niska temperatura zwiększa bowiem ryzyko ich uszkodzenia, a nawet pęknięcia, co może zagrażać użytkownikom ruchu drogowego.

 

W przypadku opon zimowych producenci używają miększych mieszanek, które są optymalne podczas pracy w niskich temperaturach. W porównaniu do letniego ogumienia, zimowe może różnić się bieżnikiem (głównie chodzi o ilość i rodzaj nacięć). Co ciekawe, opony zimowe mogą być używane w warunkach letnich i powinny dobrze spełniać swoje funkcje. Największym minusem jest to, że ze względu na wysokie temperatury tego typu opony szybko się zużyją i stracą swoje właściwości. Ponadto w czasie jazdy może być odczuwalny większy poziom hałasu aniżeli w przypadku ogumienia letniego.

 

Opony wielosezonowe stanowią pewien kompromis pomiędzy letnim, a zimowym ogumieniem. Mieszanka materiałów, z których są wykonywane jest tak dobrana, aby zachowywały możliwie najlepsze właściwości zarówno podczas warunków letnich, jak i zimowych. Co ważne – czas ich zużycia nie będzie szybszy niż w przypadku innych rodzajów.

Plusy i minusy opon sezonowych i wielosezonowych

Należy podkreślić, że coś takiego, jak „opona idealna” nie istnieje. Każdy rodzaj ma swoje zalety, jak i wady. Kluczową kwestią jest to, jak bardzo są one istotne dla potencjalnego użytkownika. Na liście zalet opon sezonowych należy umieścić:

  • większe bezpieczeństwo (potwierdzają to różne testy),
  • dłuższa żywotność (pod warunkiem regularnej, sezonowej wymiany),
  • niższy poziom spalania,
  • zredukowany poziom hałasu podczas jazdy.

 

Osoby rozważające zakup oddzielnych kompletów opon na lato i zimę powinny znać również minusy takiego rozwiązania. Można zaliczyć do nich:

  • koszty związane z zakupem opon (w przypadku zakupu dwóch kompletów trzeba zapłacić zazwyczaj dwa razy więcej),
  • koszty związane z wymianą co sezon,
  • czas poświęcany na wizyty w zakładach wulkanizacyjnych.

 

Jeśli chodzi o opony wielosezonowe, to głównym argumentem przekonującym kierowców do ich zakupu jest oszczędność czasu i pieniędzy. Jeden komplet opon w zależności od ilości pokonywanych kilometrów wystarczy na kilka lat. Kalkulując koszty związane z wymianą przed każdym sezonem opon można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Minusami takiego rozwiązania mogą być wymienione już kwestie związane ze słabszymi osiągami i poziomem hałasu podczas jazdy. Zazwyczaj opony wielosezonowe wypadają słabiej w porównaniu do sezonowych w kwestii długości hamowania oraz zachowania pojazdu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonej czy zaśnieżonej drodze.

Dla kogo opony sezonowe, a dla kogo wielosezonowe?

Mimo wielu krytycznych opinii na temat opon wielosezonowych nie można stwierdzić, że ich zakup jest błędem. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników. Tzw. „wielosezonówki” są dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które nie pokonują długich tras i głównie jeżdżą w warunkach miejskich. Opony wielosezonowe mogą być niezłym pomysłem dla również posiadaczy większych samochodów, m.in. typu SUV wyposażonych w napęd na cztery koła.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnich latach zimy w Polsce są dosyć łagodne, opcja wybrania opon wielosezonowych jest bardzo kusząca. I w wielu przypadkach taki wybór jest dobrym rozwiązaniem.

 

para w samochodzie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czy opłaca się wziąć samochód osobowy w leasing?
Umowa leasingu polega na tym, że jedna strona udostępnia do użytkowania rzecz drugiej stronie, która w zamian opłaca raty leasingowe. Jest to rozwiązanie korzystne z tego względu, iż w niewielkim stopniu angażuje własny kapitał. Możliwy jest leasing operacyjny i leasing finansowy.

Umowa leasingu polega na tym, że jedna strona udostępnia do użytkowania rzecz drugiej stronie, która w zamian opłaca raty leasingowe. Jest to rozwiązanie korzystne z tego względu, iż w niewielkim stopniu angażuje własny kapitał. Możliwy jest leasing operacyjny i leasing finansowy. Leasing samochodu czy zakup na fakturę? Wybór najodpowiedniejszego w danym przypadku sposobu nabycia samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej zależy od wielu czynników. Trzeba wziąć pod uwagę możliwości majątkowe, rodzaj prowadzonej działalności, korzyści podatkowe i każdorazowo dokonać kalkulacji opłacalności obu opcji. Zakup samochodu na fakturę W przypadku zakupu samochodu na fakturę konieczne jest jednorazowe sfinansowanie zakupu, co może być dużym obciążeniem dla firmy. Ujęcie tego wydatku bezpośrednio w kosztach firmy nie jest możliwe. Należy poddać taki zakup rozłożonej w czasie amortyzacji. Leasing samochodu W przypadku umowy leasingu samochodu osobowego nie musimy ponosić jednorazowych kosztów zakupu samochodu, koszty rozłożone są na raty, po których spłaceniu będziemy mieć możliwość wykupu samochodu z leasingu za stosunkowo niską kwotę. W praktyce zapłacimy więc pełną wartość samochodu, nie musząc brać kredytu czy wykładać znacznej kwoty ze środków własnych. Leasing operacyjny i leasing finansowy Wśród dostępnych opcji znajduje się leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Jeśli wybierzemy opcję pierwszą, wówczas przedmiot umowy pozostanie składnikiem majątku finansującego , który będzie zobowiązany do dokonywania amortyzacji. Przy leasingu finansowym to leasingobiorca będzie zaliczał przedmiot umowy do własnych środków trwałych oraz poddawał go odpisom amortyzacyjnym.   W przypadku leasingu operacyjnego niższe są koszty na początku okresu,...

Torby i sakwy na rower - czym się kierować przy wyborze?
© Makuba/Adobe Stock
Styl życia
Jesienne wyprawy na rowerze? Podpowiadamy, jak go wyposażyć, by zabrać wszystko, co potrzebne
Mimo że dla niektórych torby i sakwy rowerowe stanowią niepotrzebny gadżet, to jednak w wielu przypadkach stanowią praktyczne rozwiązanie. Jest tak zarówno w przypadku osób podróżujących rowerem na dłuższych trasach, jak i dla tych, którzy wykorzystują jednoślady m.in. do dojazdu do pracy czy sklepu. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze dla siebie torby i sakwy na rower oraz z jakimi kosztami jest to związane.

  Mimo że dla niektórych torby i sakwy rowerowe stanowią niepotrzebny gadżet, to jednak w wielu przypadkach stanowią praktyczne rozwiązanie. Jest tak zarówno w przypadku osób podróżujących rowerem na dłuższych trasach, jak i dla tych, którzy wykorzystują jednoślady m.in. do dojazdu do pracy czy sklepu. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze dla siebie torby i sakwy na rower oraz z jakimi kosztami jest to związane. Największe problemy z zakupem sakwy lub torby mogą mieć osoby, które nie interesują się tematyką rowerową. Obecnie w sklepach można znaleźć wiele różnych modeli, ale nie wszystkie sprawdzą się we wszystkich rowerowych wyjazdach . W specjalistycznych sklepach można liczyć na fachową pomoc sprzedawcy. W innych przypadkach należy zdać się na własną wiedzę.   Na co zwracać uwagę przy zakupie sakw lub toreb rowerowych? Torby i sakwy nie są gabarytowo zbyt duże, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w przypadku osób jeżdżących na rowerze rekreacyjnie , jak i tych, którzy robią to bardziej wyczynowo . Planując zakup takiego produktu w pierwszej kolejności należy określić: jak często będzie używana, co będzie w niej przechowywane, czy będzie wykorzystywana do pokonywania dłuższych tras czy krótkich wyjazdów , budżet na zakup produktu.   Odpowiedzi na te pytania pozwalają określić typ produktu. To z kolei przekłada się na łatwiejsze dokonanie odpowiedniego zakupu.   Rodzaje sakw i toreb na rower Sakwy i torby rowerowe można podzielić na dwie grupy ze względu na możliwość umiejscowienia na rowerze, czyli przednie i tylne. W obu przypadkach można znaleźć wersje produktów wodoodpornych , które są polecane zarówno osobom jeżdżącym codziennie po mieście, jak i tym, którzy...

Zbliżenie na płytę kuchenki elektrycznej.
© montypeter/Adobe Stock
Styl życia
Kuchenka gazowa, elektryczna czy indukcyjna? Wybierz najlepszą do swojej kuchni
Gazowa czy elektryczna? A może modna teraz indukcja? Strefa gotowania to jedno z najważniejszych miejsc w kuchni, w którym spędzamy najwięcej czasu, dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego sprzętu.

Gazowa czy elektryczna? A może modna teraz indukcja? Strefa gotowania to jedno z najważniejszych miejsc w kuchni, w którym spędzamy najwięcej czasu, dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego sprzętu.   Kuchenki gazowe wracają do łask. Kojarzą nam się z przytulną, pachnącą kuchnią babci, podbijają serca szybkością przygotowywania potraw, bezawaryjnością i niskim kosztem utrzymania. Z kolei, płyty elektryczne i indukcyjne cieszą oko nowoczesnym designem, przekonują dodatkowymi, wbudowanymi funkcjami i zapewniają łatwość czyszczenia. Kuchenka to serce każdej kuchni, najczęściej, obok lodówki, używany sprzęt AGD. Jakie urządzenie wybrać? Na co zwrócić uwagę, kupując nowy sprzęt kuchenny? Sprawdzamy, jakie są plusy i minusy tych urządzeń. Zalety kuchenki gazowej Lepszy smak potraw - wiele użytkowników chwali kuchenki gazowe za tę właśnie cechę, uważając, że potrawy przygotowywane w kuchence, którą grzeje ogień, są po prostu smaczniejsze. Niższe rachunki za prąd . Szybsze przygotowywanie potraw - gaz jest bardziej kaloryczny od prądu. Przydatna do przygotowywania egzotycznych potraw - np. azjatyckich specjałów smażonych w woku. Minusy kuchenki gazowej Niebezpieczna z uwagi na możliwość ulatniania się gazu, dlatego też decydując się na zakup kuchenki gazowej, warto zabezpieczyć się w odpowiednie czujniki i zabezpieczenia. Design - retro wygląd kuchenek gazowych sprawia, że nie pasują one do wszystkich wnętrz. Ich estetykę obniża także przepis nakazujący, by rura doprowadzająca gaz oraz jej zawór były na wierzchu. Czyszczenie - zdecydowanie bardziej czasochłonne niż w przypadku jej elektrycznego odpowiednika. Co istotne, substancje powstające w procesie spalania gazu chętnie osadzają się na ścianach, sufitach i okapach, tworząc nieestetyczne, brudne plamy ....

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik