Objawy zażywania kokainy, halucynogenów, amfetaminy, heroiny
Pierwszymi sygnałami, które mogą świadczyć o zażywaniu narkotyków, jest zmiana stylu życia, znajomych i nagłe zdystansowanie się wobec osób, które do tej pory były dość blisko.
Pierwszymi sygnałami, które mogą świadczyć o zażywaniu narkotyków, jest zmiana stylu życia, znajomych i nagłe zdystansowanie się wobec osób, które do tej pory były dość blisko.
Pierwsze sygnały ostrzegawcze zażywania narkotyków
Co powinno wzbudzić twoje podejrzenia?
1. Nagła zmiana w zachowaniu – zmiana nawyków, utrata zainteresowań, izolowanie od bliskich i znajomych, nagłe, tajemnicze wyjścia, wahania nastrojów, kłamstwa. Oczywiście zmiana ta nie musi wynikać z przyjmowania narkotyków, takie zachowania są dość naturalne u nastolatków, ale należy wzmóc wtedy czujność.
2. Zmiana w wyglądzie zewnętrznym – zasinienia i nakłucia, zmiana wagi, zmiany w cerze, zaniedbanie higieny osobistej.
3. Objawy chorobowe – suchy kaszel, częste infekcje, osłabienia, wysięk z nosa, wymioty, różnego typu bóle.
Zażywanie różnego rodzaju narkotyków może wywołać inne reakcje. Jeśli podejrzewasz, że ktoś z twojego otoczenia zażywa narkotyki, przyjrzyj się baczniej zachowaniu i zwróć uwagę na następujące objawy.
Objawy zażywania narkotyków
- Sterydy: nagły przyrost masy mięśniowej, nerwowość, agresywność, impulsywność, zmiany skórne, obrzęk twarzy, przerost żuchwy.
- Lotne rozpuszczalniki (butapren, aceton, toluen, glikole, estry i in.): katar, krwawienie z nosa, zapalenie spojówek i nadwrażliwość na światło, podniecenie, gadatliwość, mowa zamazana, krostki i wrzody w okolicach ust i nosa, popękane wargi.
- Opiaty (heroina, morfina, opium, „kompot”): ospałość, chroniczne zmęczenie, oczy szklane, źrenice zwężone, brak apetytu, katar.
- Kanabinole (haszysz, olej haszyszowy, marihuana, THC syntetyczne): podniecenie, nadpobudliwość psychoruchowa, stany euforyczne, wysoka samoocena, wesołkowatość (napadowy śmiech), wzmożona potliwość, przekrwione oczy, blade palce, zaburzona koordynacja ruchowa i przestrzenna, kaszel, nadwrażliwość na smaki i zapachy, zwiększony apetyt (szczególnie na słodycze).
- Leki uspokajające i nasenne (barbiturany, benzodiazepiny): bełkotliwa mowa, senność, apatia, wymioty, niepokój i lęk, obniżony nastrój.
- Psychostymulanty (amfetamina, efedryna, metaamfetamina, kofeina, metkatynon): znaczna utrata wagi, drażliwość i nerwowość, wahania nastroju, brak poczucia zmęczenia, rozszerzone źrenice słabo reagujące na światło.
- Substancje halucynogenne (grzyby halucynogenne, ekstazy, LSD, fencyklidyna, meskalina, atropina, skopolamina): ślinotok, silne pocenie, bełkotliwa mowa, wyostrzenie zmysłów, wahania nastrojów, brak łaknienia, silne halucynacje, ogólnie dziwne i nieracjonalne zachowanie – rozmowy z wyimaginowanymi osobami, przeżycia mistyczne, nieracjonalne wypowiedzi, rozszerzone źrenice słabo reagujące na światło.
- Kokaina (crack, pasta kokainowa, kokaina wolnozasadowa, kokaina Hcl): nadpobudliwość, ogólne podniecenie, niepokój, bezsenność, agresywne zachowanie, brak apetytu, katar, czerwony nos z objawami egzemy, zaczerwieniona skóra, rozszerzone źrenice słabo reagujące na światło.
Narkotesty – jak rozwiać wątpliwości?
Jeżeli podejrzewasz bliską osobę o zażywanie substancji psychoaktywnych, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości możesz ją poprosić o wykonanie testu na obecność narkotyków. Są dostępne w aptekach i kosztują od 10 złotych za test wykrywający jeden rodzaj substancji, do 30 złotych za multitesty.
- Palisz trawkę? Poznaj skutki palenia i wpływ marihuany na zdrowie.
- Czy rośliny ogrodowe mogą być szkodliwe? Poznaj bielunia dziędzierzawa - daturę, groźny narkotyk halucynogenny.
- Marihuana nie ma zalet? Oto lecznicze właściwości marihuany.