Książki fantastyczne
© determined/Fotolia.com
Styl życia

Fantastyka – na jakie dobre książki science fiction warto zwrócić uwagę?

Książki science fiction opowiadają m.in. o niezwykłych planetach, jak „Solaris” lub „Diuna”. Fantastyka pobudza wyobraźnię i skłania do przemyśleń na nietypowe tematy. Dobrym przykładem takich książek są „Czarnoksiężnik z Archipelagu” oraz „Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?”.

Książki science fiction opowiadają m.in. o niezwykłych planetach, jak „Solaris” lub „Diuna”. Fantastyka pobudza wyobraźnię i skłania do przemyśleń na nietypowe tematy. Dobrym przykładem takich książek są „Czarnoksiężnik z Archipelagu” oraz „Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?”.

 

Książki fantastyczne opisują niesamowite przygody, których nie można zaznać w rzeczywistym świecie. Czytanie ich wspaniale pobudza wyobraźnię i skłania do niestandardowych refleksji.

Kasia gotuje z Polki.pl: jajecznica na parze

„Solaris” – konsekwencje rozwoju nauki

Solaris to najpopularniejsza i prawdopodobnie najlepsza książka fantastyczna polskiego twórcy science fiction - Stanisława Lema. Historia opowiada losy Krisa Kelvina, który przybywa na tytułową planetę zamieszkaną przez inteligentny ocean. Szybko dowiaduje się, że jego przyjaciel mieszkający tam przed nim, popełnił samobójstwo. Wkrótce bohater zaczyna zauważać niepokojące skutki życia na innej planecie. W stacji badawczej, w której mieszka, pojawiają się istoty stworzone przez myślący ocean, w tym dawna ukochana Kelvina, która popełniła samobójstwo... Historia miłosna przeplata się z fascynacją zdumiewającą planetą. Lem w swej powieści przedstawia moralne konflikty, wynikające z nieuniknionego postępu nauki. Autor stara się przedstawić granice poznania ludzi oraz jak wiele są w stanie poświęcić dla tych, których kochają. Jest to książka godna polecenia wszystkim osobom ciekawym świata.

„Diuna” – walka o niezwykłą planetę

Akcja rozgrywa się w odległej przyszłości. Arrakis, zwana Diuną, to pustynna planeta, która jako jedyna we wszechświecie wytwarza melanż – substancję umożliwiającą podróże w czasie i przestrzeni. Jest to najbardziej pożądany materiał w całym kosmosie. Na Diunie mieszkają Fremeni – niesamowite postaci, które są zjednoczone ze swoją planetą. Arrakis dostają w lenno Atrydzi, których księciem jest młody Paul – osoba o olbrzymim potencjale. O prawa do planety ubiegają się też Harkonnenowie – ich odwieczni wrogowie. Paul staje na czele rdzennych mieszkańców i stara się zdobyć tron. Książka jest arcydziełem nie tylko w dziedzinie fantastyki, lecz jedną z najlepszych powieści w historii. Lektura jest tak intrygująco napisana, że każdy czytelnik znajdzie w niej coś wyjątkowego.

„Czarnoksiężnik z Archipelagu” – piękna historia dojrzewania

Jest to opowieść o chłopcu, który ma magiczne zdolności. Wychowując się na wsi, w krainie zwanej Ziemiomorze, pobiera nauki od czarodzieja Ogiona. Następnie chłopak przyjmuje imię Ged i wstępuje do szkoły czarowników. Pewnej nocy podczas wykonywania czarów, młodzieniec przypadkowo przywołuje Cień, z którym prowadzi walkę do końca powieści. Jest to metafizyczna historia, która za pomocą prostego języka przedstawia proces dojrzewania osobowości oraz zdobywania mądrości życiowej.

„Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” – czym jest człowiek?

Książka opowiada historię Ricka Deckarda, który jest członkiem oddziału policji zajmującej się eliminacją zbiegłych androidów. Są to roboty używane do niebezpiecznych badań i zabijania ludzi. Aby odróżnić maszynę od człowieka, bohater poddaje je testowi na współczucie. Autor powieści Philip Dick stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, kim jest człowiek. Roboty występujące w książce są bowiem takie same jak ludzie, ale brakuje im współczucia i sumienia. Historia opisuje konsekwencje rozwoju cywilizacji, który z biegiem czasu staje się coraz bardziej aktualny.

nastolatka z ksiażką
©sebra/Fotolia.com
Styl życia
Jakie książki wybrać dla nastolatków: porady i propozycje
Książki dla młodzieży stanowią pokaźną kategorię wśród wszystkich propozycji w księgarniach stacjonarnych i internetowych. Należą do nich między innymi powieści przygodowe, psychologiczne, sportowe, fantastyka, romanse i opowiadania o wampirach. Każdy młody czytelnik znajdzie tam coś dla siebie.

Książki dla młodzieży stanowią pokaźną kategorię wśród wszystkich propozycji w księgarniach stacjonarnych i internetowych. Należą do nich między innymi powieści przygodowe, psychologiczne, sportowe, fantastyka, romanse i opowiadania o wampirach. Każdy młody czytelnik znajdzie tam coś dla siebie. Warto zachęcać nastolatków do czytania książek , które rozwijają wyobraźnię, kształtują wrażliwość i pomagają doskonalić umiejętności językowe. Najlepiej wybrać dla nich coś z działu nowości i bestsellerów – takie pozycje sprawdzą się zdecydowanie lepiej niż lektury szkolne. Jak wybrać dobre książki dla nastolatków? Książki, w przeciwieństwie do gier komputerowych , nie mają jednolitych oznaczeń dotyczących zalecanego wieku czy ostrzeżeń o niebezpiecznej zawartości. Z tego powodu w doborze odpowiedniej lektury dla nastolatka rodzice są zdani na własne wyczucie. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby opiekun mógł wcześniej samodzielnie przeczytać lub chociaż pobieżnie przejrzeć całą książkę. Dobrym pomysłem jest także odnalezienie recenzji w internecie . Pozwoli to zmniejszyć ryzyko, że w wybranej książce znajdą się treści nieodpowiednie dla nastolatków, na przykład niecenzuralne słowa, sceny przemocy czy seksu. W razie wątpliwości najlepiej wybierać wyłącznie pozycje leżące na półkach z literaturą młodzieżową . Dobre książki dla nastolatków: co może zainteresować chłopaka? Lektury szkolne nie należą do ulubionych tytułów większości nastolatków. Młodzi chłopcy dużo chętniej sięgają po książki spoza kanonu. Największym powodzeniem cieszą się gatunki, takie jak fantastyka i science fiction. Nastolatkowie chętnie sięgają po książki o duchach, wampirach i magii. Lubią też opowiadania przygodowe, oparte na rozwiązywaniu zagadek. Przykładowe...

Maria Wawreniuk, jako Julka. Kadr z serialu "Otwórz oczy"
Mat. prasowe
Seriale
Na Netflixie pojawi się nowy polski serial "Otwórz oczy". O czym jest i kto w nim zagra?
Na Netflixie pojawi się nowy polski serial "Otwórz oczy". O czym jest i kto w nim zagra?

Kolejny polski serial w Netflix ! Serwis streamingowy ogłosił właśnie, że już w przyszłym roku zobaczymy w nim serial science-fiction pt. "Otwórz oczy". To tajemnicza historia nastoletniej Julki, która w następstwie tragicznego wypadku trafia do ośrodka leczenia amnezji. Scenariusz powstał na podstawie powieści Katarzyny Bereniki Miszczuk pt. "Druga szansa".  Zobacz także:   Najlepsze filmy z Julią Wieniawą na Netflix! Są gorące nowości i wielki kinowy hit!  Otwórz oczy, serial Netflix, kto zagra? W serialu "Otwórz oczy" zobaczymy Marię Wawreniuk w roli Julki. Jest to jej debiut aktorski. Nieco większe doświadczenie ma partnerujący jej w serialu Ignacy Liss, który wystąpił w "Erotica 2022". Jego zobaczymy w roli tajemniczego Adama. Sześcioodcinkową produkcję wyreżyserowali Anna Jadowska (Erotica 2022, Dzikie róże) oraz Adrian Panek (Wilkołak, Daas), a producentem serialu jest MediaBrigade. O czym jest serial Otwórz oczy? „Otwórz oczy” to zrodzona z ogromnej wyobraźni wyjątkowa opowieść o dojrzewaniu widziana oczami współczesnych bohaterów z zaostrzonej perspektywy - mówi Anna Nagler, dyrektor produkcji oryginalnych Netflix w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.  Główna bohaterka serialu, Julka, po wypadku, w którym traci rodzinę, trafia do ośrodka leczenia amnezji. Nawiązuje tam relacje z innymi pacjentami, w tym tajemniczym Adamem, który staje się jej przewodnikiem. Dziewczyna zaczyna mieć dziwne, bardzo realne sny. Czy miejsce, w którym się znajduje jest tym, za które je dotychczas uważała? Jaka jest prawda? By ją poznać dziewczyna stara się uciec z ośrodka...  „Otwórz oczy” to intrygująca opowieść o wchodzeniu w...

kobieta w księgarni
©Drobot Dean/Fotolia.com
Styl życia
Nowości książkowe – bestsellery warte przeczytania
Dobre książki warte przeczytania, to m.in. biografie, kryminały lub lektury z gatunku historii pokoleniowych. Można zdobyć zarówno bestsellery skandynawskich twórców oraz nowości książkowe debiutantów literackich. Warto w szczególności zwrócić uwagę na książki: „Droga do domu”, biografię Elona Muska, „Czasomierze” oraz nową książkę Jo Nesbø, „Pragnienie”.

Dobre książki warte przeczytania, to m.in. biografie, kryminały lub lektury z gatunku historii pokoleniowych. Można zdobyć zarówno bestsellery skandynawskich twórców oraz nowości książkowe debiutantów literackich. Warto w szczególności zwrócić uwagę na książki: „Droga do domu”, biografię Elona Muska, „Czasomierze” oraz nową książkę Jo Nesbø, „Pragnienie”. Do nowości książkowych , które znajdziemy na listach bestsellerów należą między innymi powieści kryminalne, psychologiczne , historyczne, fantastyka i romanse. Oto przegląd najciekawszych nowych pozycji wydawniczych. Bestseller „Droga do domu” – 300 lat historii czytane jednym tchem „Droga do domu” to debiut literacki młodej autorki, która wpada na pomysł napisania książki, szukając swych korzeni w Afryce . Książka to bestseller z gatunku historii pokoleniowych. Jest opowieścią rozciągniętą na trzysta lat, w której ukazane są losy siedmiu pokoleń na dwóch kontynentach. Historia przedstawia losy dwóch przyrodnich sióstr, które zamieszkały w odległych wioskach w Ghanie. Jedna wiedzie dostatnie życie u boku angielskiego kolonizatora, druga zaś zostaje wysłana do Ameryki jako niewolnica. Książka przedstawia dalsze losy bohaterek i ich potomków. Historia ukazuje powolny proces uzyskiwania praw przez czarnoskórych i ich walkę o równouprawnienie. Wszystko jest nasączone cierpieniem, marzeniami, rodzinnymi tragediami i szczerą miłością . Przedstawione historie mieszają się z amerykańskim stylem i afrykańską magią. „Czasomierze” – dobra książka o obecnych czasach Książka „Czasomierze” opisuje losy Holly Sykes, która ucieka z domu i udziela schronienia nieznajomej kobiecie. Od tej pory życie bohaterki...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik