Reklama

Nadżerka żołądka, czyli uszkodzenie nabłonka błony śluzowej żołądka, objawia się najczęściej po przebudzeniu i na czczo, kłującym bólem w tzw. dołku sercowym. Zjedzenie posiłku chwilowo łagodzi dolegliwości.

Reklama

Jednak jeżeli ból utrzymuje się kilka dni i jest szczególnie dotkliwy należy jak najszybciej udać się do lekarza. Nieleczona nadżerka na żołądku może w konsekwencji doprowadzić do poważnych komplikacji a nawet śmierci.

Nadżerka żołądka - diagnoza

Diagnoza nadżerki żołądka zawsze rozpoczyna się od dokładnego wywiadu lekarskiego. Lekarz musi zebrać wszystkie niezbędne informacje na temat objawów i specyfiki dolegliwości osoby chorej. Dlatego ważne jest, aby zaobserwować w jakich sytuacjach bóle się nasilają, czy spożycie określonych pokarmów wzmaga dolegliwości. Im dokładniejsze będą te informacje tym bardziej precyzyjnie lekarz postawi diagnozę.

Po wywiadzie, jeżeli będą istniały podejrzenia nadżerki żołądka konieczne jest wykonanie gastroskopii. Podczas badania lekarz ma możliwość dokładnego obejrzenia błony śluzowej żołądka i pobrania wycinka do dalszej analizy w celu zdiagnozowania przyczyny choroby (takie jak: bakterie, leki, alkohol, papierosy lub zła dieta) oraz wykluczenia innych chorób przebiegających w podobny sposób np. nowotworu.

Reklama

Nadżerka żołądka – leczenie

Leczenie nadżerki błony śluzowej żołądka polega przede wszystkim na dobraniu odpowiedniego leku po odpowiednio postawionej diagnozie. Jeżeli przyczyną nadżerki są najczęściej wywołujące ją bakterie Helicobacter pylorii, wówczas stosuje się kurację antybiotykiem. Jeżeli przyczyna jest inna, wówczas nadżerkę leczy się lekami z grupy inhibitorów pompy protonowej. Ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza. Przy schorzeniach, w których doszło do uszkodzenia błony śluzowej żołądka, kluczowym elementem leczenia jest zachowanie lekkostrawnej diety, unikanie papierosów oraz alkoholu.

Reklama
Reklama
Reklama