szpitalne łóżko
Flickr/Governo do Estado de São Paulo/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Badanie wnętrza przełyku, żołądka i dwunastnicy – gastroskopia

Gastroskopia wykonywana jest za pomocą gastroskopu, dzięki któremu można zdiagnozować wiele chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz przeprowadzić pewne zabiegi lecznicze.

Gastroskopia wykonywana jest za pomocą gastroskopu, dzięki któremu można zdiagnozować wiele chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz przeprowadzić pewne zabiegi lecznicze.

Przygotowanie do badania gastroskopowego

Jeżeli badanie jest wykonywane rano lub przed południem, należy zrezygnować z kolacji dzień przed nim. Co najmniej 8 godzin przed badaniem nie wolno nic jeść, a 4 godziny pić. W przypadku gastropatii cukrzycowej lub innych zaburzeń opróżniania żołądka czas ten jest wydłużony, wówczas konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza. Protezy zębowe oraz wszelkie ciała obce znajdujące się w jakie ustnej (np. kolczyk w języku, guma do żucia) muszą zostać usunięte. Należy poinformować lekarza wykonującego badanie o wszystkich lekach przyjmowanych regularnie oraz dzień wcześniej. Skłonność do krwawień i omdleń podczas zabiegów medycznych też musi zostać zgłoszona osobie wykonującej badanie. Stosuje się następujące rodzaje znieczulenia (sedacji) w gastroskopii:

  • najczęściej stosowane i najmniej inwazyjne jest znieczulenie miejscowe tylnej ściany gardła – spryskuje się gardło lidokainą w aerozolu, która wraz ze śliną spływa do przełyku, znieczulając cały odcinek, w który będzie wprowadzany gastroskop.
  • minimalna sedacja – znieczulenie podaje się w postaci iniekcji dożylnej lub domięśniowej środka uspokajającego, w celu zwiększenia komfortu podczas badania, tę metodę często stosuje się wraz ze znieczuleniem miejscowym.
  • głębsza sedacja z anelgezją – domięśniowo lub dożylnie podawany jest lek uspokajający, przeciwbólowy oraz przeciwwymiotny. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju znieczulenia niwelowany jest odruch wymiotny oraz ból co znacznie ułatwia przeprowadzenie zabiegu.
  • znieczulenie ogólne (pełna anestezja) – wykonuje ją anestezjolog, który podczas zabiegu monitoruje parametry osoby badanej. Stosowane są leki znieczulające aplikowane dożylnie lub wziewnie. Po takim znieczuleniu osoba badana może udać się do domu, dopiero wówczas, gdy odzyska stan pełnej świadomości, co może trwać około dwóch godzin. Przez cały ten czas pozostaje pod obserwacją lekarza lub pielęgniarki.

Jak wygląda badanie gastroskopem?

Osoba badana jest układana na stole endoskopowym na lewym boku. Głowę opiera na niewielkiej poduszce. Całe badanie, jeśli jest przeprowadzone właściwie nie jest bolesne, a jedynie nieprzyjemne. Przed wprowadzeniem końcówki gastroskopu, w jamie ustnej zostanie umieszczony plastikowy ustnik chroniący aparat przed pogryzieniem. Lekarz poprosi nas o wysunięcie języka i wykonywanie odruchu przełykania, co ułatwi wsunięcie gastroskopu do przełyku. Podczas badania należy spokojnie leżeć, miarowo oddychając. Wyciekająca ślina, odbijanie, kaszel oraz odruch wymiotny to normalne zjawiska w trakcie gastroskopii. Dolegliwości te można zmniejszyć poprzez miarowe oddychanie. Zabieg trwa zazwyczaj około 15 minut przy gastroskopii diagnostycznej i wydłuża się on w przypadku gastroskopii terapeutycznej. Nie należy nic jeść min. pół godziny po badaniu (w przypadku znieczulenia ogólnego dwie godziny), ponieważ środek znieczulający upośledza pracę przełyku, niewskazane jest również prowadzenie samochodu, ponieważ używane do znieczulenia leki mogą wydłużać czas reakcji na bodźce. Jeżeli był wykonywany zabieg lub pobierane wycinki należy przestrzegać zaleceń lekarza. Przez kilka dni odczuwalny może być lekki ból gardła. Po badaniu omawiane są jego wyniki, jeżeli podczas zabiegu pobierane były wycinki do badania histopatologicznego – wyniki dostępne będą w ciągu kilku dni.

Kasia gotuje z Polki.pl: amerykańskie donuty

Powikłania po gastroskopii

Mimo że zdarzają się rzadko nie można ich wykluczyć. Najczęstsze powikłania po gastroskopii, to: perforacja ściany przewodu pokarmowego, krwawienie w miejscu wykonania biopsji oraz polipektomii, reakcje uboczne na leki znieczulające, jak również infekcja miejsca wkłucia dożylnego. 

badanie laboratorium
Pixabay/Juliacdrd/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Diagnoza chorób jelita grubego – kolonoskopia
Kolonoskopia diagnostyczna, polega na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Doodbytniczo wprowadzany jest specjalny giętki wziernik zakończony kamerą – kolonoskop (o długości 130 – 200 cm). Dzięki niemu możliwe jest zbadanie prawidłowości funkcjonowania całego dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Kolonoskopia diagnostyczna, polega na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Doodbytniczo wprowadzany jest specjalny giętki wziernik zakończony kamerą – kolonoskop (o długości 130 – 200 cm). Dzięki niemu możliwe jest zbadanie prawidłowości funkcjonowania całego dolnego odcinka przewodu pokarmowego.   Podczas kolonoskopii można pobrać wycinki śluzówki jelita grubego (do badania histopatologicznego) oraz wykonać zabiegi endoskopowe (np. usuwanie pojedynczych polipów).   Wskazania do kolonoskopii diagnostycznej: podejrzenie nowotworu jelita grubego oraz badania przesiewowe mające na celu wczesne wykrycie polipów przewodu pokarmowego oraz wczesnych stadiów raka jelita grubego; silne biegunki o niejasnej etiologii; podejrzenie nieswoistego zapalenia jelit oraz zaburzeń wchłaniania. Informacje dotyczące stanu zdrowia, które przed kolonoskopią należy zgłosić lekarzowi Przed badaniem zgłaszamy symptomy takie jak: miesiączka wypadająca w dzień badania; ciąża; nadciśnienie tętnicze, tętniak aorty, nasilenie objawów choroby niedokrwiennej serca, napady duszności podczas spoczynku, skłonność do krwawień (skaza krwotoczna); uczulenie na leki. Badanie osób chorych na cukrzycę powinno się odbywać w godzinach porannych. Na czym polega znieczulenie do kolonoskopii? Badanie to zazwyczaj nie wymaga podawania znieczulenia. Jeżeli jednak sytuacja tego wymaga, wówczas o wyborze znieczulenia zadecyduje lekarz wykonujący badanie. Najczęściej podaje się leki przeciwbólowe i uspokajające, które przestają działać tuż po zakończeniu kolonoskopii. Tego rodzaju znieczulenie w pewnym stopniu redukuje uczucie dyskomfortu podczas badania. Jeżeli sytuacja wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego, wtedy musi być obecny anestezjolog. Podawane jest dożylnie...

lekarz-z-sonda-do-wykonywania-gastroskopii
©Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia
Gastroskopia, czyli skuteczne rozpoznanie przyczyny krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego
Gastroskopia przeprowadzana jest przy użyciu endoskopu, czyli rurki wprowadzanej do górnego odcinka przewodu pokarmowego: przełyku, żołądka i dwunastnicy. Umożliwia wykrycie źródła krwawień oraz zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości, takich jak zgaga, bolesne połykanie i bóle nadbrzusza.

Gastroskopia przeprowadzana jest przy użyciu endoskopu, czyli rurki wprowadzanej do górnego odcinka przewodu pokarmowego: przełyku, żołądka i dwunastnicy. Umożliwia wykrycie źródła krwawień oraz zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości, takich jak zgaga, bolesne połykanie i bóle nadbrzusza. Gastroskopia jest badaniem diagnostycznym górnego odcinka przewodu pokarmowego . Wykonuje się ją w przypadku podejrzewania chorób przełyku, żołądka lub dwunastnicy. Jednym z celów badania jest wykrycie źródła krwawienia z przewodu pokarmowego. Gastroskopia – na czym polega? Gastroskopia jest endoskopowym badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli przełyku, żołądka i dwunastnicy. Polega na wprowadzeniu przez jamę ustną do przewodu pokarmowego specjalnego endoskopu, który na końcu wyposażony jest w kamerkę umożliwiającą wyświetlenie na monitorze badanych narządów. Celem gastroskopii jest pobranie wycinków z błony śluzowej przewodu pokarmowego, które następnie zostają poddane ocenie histopatologicznej. Umożliwia to wykrycie ewentualnych zmian i chorób przełyku, żołądka lub dwunastnicy oraz określenie stopnia zaawansowania schorzenia. Gastroskopia może być przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, jednak znieczulenie do tego badania nie jest obowiązkowo wymagane. W trakcie jej wykonywania badany ułożony jest na lewym boku, a górna połowa ciała powinna być lekko uniesiona. Endoskop o średnicy około 1 cm wprowadzany jest przez ustnik do jamy ustnej, a następnie przechodzi przez gardło i dostaje się do odcinka, który poddawany jest badaniu. Gastroskopia trwa od kilku do kilkunastu minut. Wskazania do przeprowadzenia gastroskopii Jednym z podstawowych wskazań do przeprowadzenia gastroskopii jest krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wykonanie...

sprzęt medyczny
Flickr/PROFotos GOVBA/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Badanie tętnic wieńcowych – koronarografia
Koronarografia, czyli angiografia tętnic wieńcowych jest badaniem, które ocenia przepływ krwi przez tętnice wieńcowe. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie choroby niedokrwiennej serca.

Koronarografia, czyli angiografia tętnic wieńcowych jest badaniem, które ocenia przepływ krwi przez tętnice wieńcowe. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie choroby niedokrwiennej serca. Wskazania do zabiegu koronarografii Zabieg koronarografii wykonywany jest tylko po zaleceniach lekarza . Są to przypadki, gdzie mamy do czynienia z niewydolnością serca , ze zmianą w naczyniach krwionośnych, przebytym zawałem i z wadą zastawek. Badanie przeprowadza się także, jeśli mamy podejrzenie występowania tętniaka aorty i ostrego zespołu wieńcowego. Jak przebiega zabieg koronarografii? Przed wykonaniem badania angiografii tętnic wieńcowych należy być na czczo i nie można mieć na sobie biżuterii . Ponadto trzeba zdjąć protezę zębową. Należy położyć się na specjalnym stole hemodynamicznym. Następnie lekarz umieszcza na ciele elektrody z ekranu monitorującego EKG. Przy badaniu koronarograficznym stosuje się znieczulenie miejscowe. Kolejno rozcina się skalpelem skórę, a potem nakłuwa się tętnicę igłą angiograficzną – przez nią umieszczany jest prowadnik do aorty. Następnie igła angiograficzna jest usuwana, a wprowadzana jest koszulka naczyniowa (plastikowe rurki). Prowadnik i koszulka naczyniowa wprowadza cewnik z kontrastem do tętnicy udowej, ramieniowej bądź promieniowej. Wstrzyknięcie kontrastu nie boli, powoduje tylko uczucie przepływającego ciepła. Kontrast umożliwia obejrzenie tętnic na ekranie rentgenowskim. Należy poinformować lekarza o występujących zawrotach głowy, duszności czy bólu w klatce piersiowej w trakcie badania diagnostycznego.  Natychmiast po angiografii cewnik zostaje usunięty, a po nim koszulki naczyniowe. Miejsce wkłucia jest mocno uciśnięte na początku przez lekarza, a potem przez opatrunek. Po zabiegu ucisk należy utrzymywać przez kilka godzin. Po 6-8 godzinach od zakończenia badania pacjent może wstać z...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik