Mutacja głosu u chłopców spowodowana jest wzrostem strun głosowych i mięśni krtani. Typowe objawy mutacji to obniżenie głosu oraz częste chrypki spowodowane zaleganiem śluzu w drogach oddechowych.

Reklama

Gdy przebiega mutacja, nie da się określić, czy po jej zakończeniu chłopiec będzie mówić basem, tenorem czy barytonem. Z tego względu, w tym okresie odradza się uczestniczenia w lekcjach śpiewu. Źle dobrane ćwiczenia wokalne mogą przyczynić się do nieodwracalnych zmian w budowie więzadeł głosowych.

Jakie są przyczyny mutacji głosu

Mutacja głosu u chłopców to zmiana głosu związana z powiększeniem się chrząstek, nazywanych potocznie „jabłkiem Adama”, strun głosowych oraz mięśni krtani.

Objawy mutacji głosu u chłopców

Objawy mutacji to przede wszystkim modyfikacja głosu. W czasie mutacji chłopięcy głos obniża się o jedną oktawę. Zakres skali głosu staje się większy niż przed mutacją.

Zobacz także

W czasie mutacji występuje przemienne mówienie głosem bardzo niskim i bardzo wysokim. Podczas dojrzewania częste chrypki spowodowane są zaburzeniami koordynacji mięśni krtani i zwiększeniem wydzielania śluzu. Fałdy głosowe wydłużają się od 6 do 8 milimetrów, a pojemność płuc powiększa się.

Mutacja głosu – kiedy się pojawia i ile trwa?

Mutacja głosu u chłopców rozpoczyna się między 13. a 15. rokiem życia, a kończy w wieku 16-17 lat. O tym, jak długo trwa mutacja u chłopców decyduje indywidualny przebieg okresu dojrzewania. Najczęściej mutacja trwa od roku do dwóch lat.

Mutacja u dziewczyn i chłopców – różnice

W okresie dojrzewania mutacja głosu dotyczy także dziewcząt, lecz w mniej zauważalnym stopniu niż chłopców. Dziewczyny mogą skarżyć się na chrypki, a czasami załamania głosu, podobnie jak chłopcy. Objawy mutacji u dziewczyn to obniżenie głosu o dwa, trzy tony, a u chłopców o jedną oktawę. W czasie mutacji struny głosowe wydłużają się - u dziewcząt o około 4 milimetry, a u chłopców o około 8 milimetrów.

Mutacja głosu u chłopców a wzrost

Wraz z postępem okresu dojrzewania zmienia się nie tylko głos chłopców, ale i całe ciało. Rosną struny głosowe, ale także ramiona, nogi, stopy i dłonie. Chłopcy rosną średnio 6 centymetrów na rok. W okresie dojrzewania (między 13. a 17. rokiem życia) tempo wzrostu zwiększa się nawet do 15 centymetrów w ciągu 12 miesięcy.

Mutacja głosu – nieprawidłowości

Na skutek nieprawidłowego rozwoju krtani bądź odruchów oddechowych może dojść do tego, że mutacja głosu przebiegnie niewłaściwie. Uwarunkowana hormonalnie mutacja przedwczesna pojawia się, kiedy zmiany głosu u chłopców pojawiają się między 8. a 10. rokiem życia. Wśród zaburzeń głosu mutacyjnego wyróżnia się także mutacyjny głos fistułowy, na skutek nawykowego utrzymania głosu dziecięcego, mającego podłoże psychiczne. Silna więź z matką powoduje, że chłopiec świadomie lub nieświadomie odrzuca mutację. Mutacja niedokończona charakteryzuje się długotrwałą chrypką i nieczystą intonacją.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama