Mutacja głosu
© Gelpi/Fotolia.com
Styl życia

Mutacja głosu u chłopców – obniżenie głosu i częste chrypki

Mutacja głosu u chłopców spowodowana jest wzrostem strun głosowych i mięśni krtani. Typowe objawy mutacji to obniżenie głosu oraz częste chrypki spowodowane zaleganiem śluzu w drogach oddechowych.

Mutacja głosu u chłopców spowodowana jest wzrostem strun głosowych i mięśni krtani. Typowe objawy mutacji to obniżenie głosu oraz częste chrypki spowodowane zaleganiem śluzu w drogach oddechowych.

 

Gdy przebiega mutacja, nie da się określić, czy po jej zakończeniu chłopiec będzie mówić basem, tenorem czy barytonem. Z tego względu, w tym okresie odradza się uczestniczenia w lekcjach śpiewu. Źle dobrane ćwiczenia wokalne mogą przyczynić się do nieodwracalnych zmian w budowie więzadeł głosowych.

Jakie są przyczyny mutacji głosu

Mutacja głosu u chłopców to zmiana głosu związana z powiększeniem się chrząstek, nazywanych potocznie „jabłkiem Adama”, strun głosowych oraz mięśni krtani.

Objawy mutacji głosu u chłopców

Objawy mutacji to przede wszystkim modyfikacja głosu. W czasie mutacji chłopięcy głos obniża się o jedną oktawę. Zakres skali głosu staje się większy niż przed mutacją.

 

W czasie mutacji występuje przemienne mówienie głosem bardzo niskim i bardzo wysokim. Podczas dojrzewania częste chrypki spowodowane są zaburzeniami koordynacji mięśni krtani i zwiększeniem wydzielania śluzu. Fałdy głosowe wydłużają się od 6 do 8 milimetrów, a pojemność płuc powiększa się.

Mutacja głosu – kiedy się pojawia i ile trwa?

Mutacja głosu u chłopców rozpoczyna się między 13. a 15. rokiem życia, a kończy w wieku 16-17 lat. O tym, jak długo trwa mutacja u chłopców decyduje indywidualny przebieg okresu dojrzewania. Najczęściej mutacja trwa od roku do dwóch lat.

Mutacja u dziewczyn i chłopców – różnice

W okresie dojrzewania mutacja głosu dotyczy także dziewcząt, lecz w mniej zauważalnym stopniu niż chłopców. Dziewczyny mogą skarżyć się na chrypki, a czasami załamania głosu, podobnie jak chłopcy. Objawy mutacji u dziewczyn to obniżenie głosu o dwa, trzy tony, a u chłopców o jedną oktawę. W czasie mutacji struny głosowe wydłużają się - u dziewcząt o około 4 milimetry, a u chłopców o około 8 milimetrów.

Mutacja głosu u chłopców a wzrost

Wraz z postępem okresu dojrzewania zmienia się nie tylko głos chłopców, ale i całe ciało. Rosną struny głosowe, ale także ramiona, nogi, stopy i dłonie. Chłopcy rosną średnio 6 centymetrów na rok. W okresie dojrzewania (między 13. a 17. rokiem życia) tempo wzrostu zwiększa się nawet do 15 centymetrów w ciągu 12 miesięcy.

Mutacja głosu – nieprawidłowości

Na skutek nieprawidłowego rozwoju krtani bądź odruchów oddechowych może dojść do tego, że mutacja głosu przebiegnie niewłaściwie. Uwarunkowana hormonalnie mutacja przedwczesna pojawia się, kiedy zmiany głosu u chłopców pojawiają się między 8. a 10. rokiem życia. Wśród zaburzeń głosu mutacyjnego wyróżnia się także mutacyjny głos fistułowy, na skutek nawykowego utrzymania głosu dziecięcego, mającego podłoże psychiczne. Silna więź z matką powoduje, że chłopiec świadomie lub nieświadomie odrzuca mutację. Mutacja niedokończona charakteryzuje się długotrwałą chrypką i nieczystą intonacją.


dziewczęta i chłopcy
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Skala dojrzewania płciowego według Tannera
Dojrzewanie płciowe według Tannera odbywa się w pięciu etapach, zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców. Obejmuje rozwój genitaliów, piersi i owłosienia łonowego.

Dojrzewanie płciowe według Tannera odbywa się w pięciu etapach, zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców. Obejmuje rozwój genitaliów, piersi i owłosienia łonowego.   James Mourilyan Tanner opracował sposób na wykrycie nieprawidłowości w zakresie dojrzewania płciowego. Dzięki jego 5-etapowej skali dziewczęta i chłopcy mogą określić poziom rozwoju narządów płciowych i piersi. Funkcja skali Tannera Skala Tannera jest metodą monitorowania rozwoju płciowego dzieci i młodzieży. Dzięki niej możliwa jest ocena poziomu dojrzałości oraz wykrycie ewentualnych niedogodności w tym zakresie. Ocena rozwoju płciowego odbywa się na podstawie obserwacji narządów płciowych , owłosienia łonowego i piersi. Skala Tannera proponuje 5 etapów dojrzewania płciowego wraz z szacunkowym wiekiem występowania. Skala Tannera dla dziewcząt Fazy rozwoju płciowego dla dziewcząt wyglądają następująco (M oznacza piersi, a P owłosienie łonowe): M1 – okres dziecięcy (przed pokwitaniem); M2 – poszerzenie brodawki sutkowej (około 11 roku życia); M3 – uwypuklenie piersi i brodawki sutkowej, pojawienie się tkanki tłuszczowej (około 12 roku życia); M4 – widoczne zarysowanie piersi , wyczuwalna tkanka tłuszczowa i gruczołowa (około 13 roku życia); M5 – pierś jest w pełni rozwinięta i ma regularny zarys, brodawka sutkowa ma intensywny kolor (po 14. roku życia); P1 - okres dziecięcy (przed pokwitaniem); P2 – na skórze warg sromowych pojawiają się pojedyncze włosy bez wyraźnego pigmentu (między 11. a 12. rokiem życia), P3 – włosy stają się ciemniejsze, bardziej skręcone i grubsze, ułożone rzadko na całym kroczu (między 12. a 13. rokiem życia), P4 – owłosienie występuje gęsto, jest skręcone i bujne (między 13. a 14. rokiem życia), P5...

Chłopiec w okresie dojrzewania siedzi przy biurku
©pololia/Fotolia
Styl życia
Fizyczne objawy dojrzewania u chłopców
Dojrzewanie charakteryzuje się przemianami w sferze biologicznej (zmiany w wyglądzie), psychicznej (kształtowanie osobowości), psychoseksualnej (postawy wobec płci własnej i przeciwnej) i społecznej (pełnienie roli społecznej). Objawy dojrzewania u chłopców to m.in.: zmiana sylwetki, obniżony ton głosu i trądzik młodzieńczy.

Dojrzewanie charakteryzuje się przemianami w sferze biologicznej (zmiany w wyglądzie), psychicznej (kształtowanie osobowości), psychoseksualnej (postawy wobec płci własnej i przeciwnej) i społecznej (pełnienie roli społecznej). Objawy dojrzewania u chłopców to m.in.: zmiana sylwetki, obniżony ton głosu i trądzik młodzieńczy.   Pierwsze objawy dojrzewania u chłopców pojawiają się około 14. roku życia. Obniżona tonacja głosu W okresie dojrzewania u chłopców rozrasta się krtań, struny głosowe i chrząstki (tzw. jabłko Adama). Skutkuje to mutacją  i obniżeniem tonacji. Głos staje się grubszy i bardziej męski. W przypadku gwałtownych zmian, może wystąpić przejściowa chrypka. Trądzik młodzieńczy W trakcie dojrzewania gruczoły łojowe i potowe są bardziej aktywne – objawem jest błyszcząca i przetłuszczona skóra. Zatkane ujścia gruczołów powodują powstawanie nieestetycznych wągrów, głównie na twarzy, w okolicach nosa, na czole i na policzkach. Zakażenie i stan zapalny niedrożnych gruczołów łojowych, nazywane jest trądzikiem młodzieńczym. Jeżeli zmiany skórne są łagodne, można próbować je zneutralizować domowymi sposobami . W przypadku licznych i głębokich wyprysków niezbędna będzie konsultacja dermatologiczna, a niekiedy także terapia antybiotykowa . Obfite owłosienie Na plecach, podbrzuszu, klatce piersiowej, w okolicy genitaliów i pod pachami, pojawiają się włosy. Początkowo przypominają meszek – są miękkie i jasne. Z czasem ich struktura się zmienia. Stają się ciemniejsze, dłuższe i grubsze. Około 14.-15. roku życia, włoski wyrastają też na twarzy i szyi. Zmiana postawy i sposobu chodzenia Objawem dojrzewania jest nagły wzrost – chłopcy mogą rosnąć nawet około 20 cm w ciągu roku. W tym czasie powiększają się także dłonie, ręce, stopy i nogi. Ramiona robią się szersze, a wykonywane ruchy mniej...

©underdogstudios/Fotolia
Styl życia
Objawy zapalenia krtani to chrypa, a czasem bezgłos. Sprawdź co jest przyczyną infekcji
Objawy zapalenia krtani to m.in. chrypa, uczucie ciała obcego w gardle, a czasem nawet zanik głosu. Na tę chorobę są narażone osoby często przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz palące duże ilości tytoniu.

Objawy zapalenia krtani to m.in. chrypa, uczucie ciała obcego w gardle, a czasem nawet zanik głosu. Na tę chorobę są narażone osoby często przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz palące duże ilości tytoniu.   Zapalenie krtani to choroba, która często pojawia się u osób pracujących głosem . Zapadają na nią m.in. nauczyciele, artyści i osoby zajmujące się obsługą klienta. Choroba wywoływana jest zwykle przez wirusy . Przyczyny ostrego zapalenia krtani Zapalenia krtani może być następstwem: zapalenia gardła, zapalenia tchawicy, zapalenia oskrzeli, przeziębienia, nagłego oziębienia krtani , długotrwałego przebywania w pomieszczeniach o suchym powietrzu, np. klimatyzowanych, nieleczonego refluksu żołądkowo-przełykowego, w którym sok żołądkowy podrażnia śluzówkę krtani, palenia tytoniu i picia alkoholu w nadmiernych ilościach, które drażnią krtań w sposób mechaniczny, alergii, ponieważ alergicy są bardziej narażeni na wystąpienie zapalenia krtani. Objawy ostrego zapalenia krtani Osoby cierpiące na zapalenie krtani często mają: chrypkę, kaszel, zmianę barwy głosu , bezgłos, uczucie drapania w gardle, odczuwanie obecności ciała obcego w gardle, w razie zakażenia wywołanego przez bakterie, występuje wydzielina ropna. Przewlekłe zapalenie krtani Nawracające zapalenia narządu głosu są określane mianem przewlekłego zapalenia krtani. Przyczyny przewlekłego zapalenia krtani Przewlekłe zapalenie wynika z powracających nieżytów krtani, nadużywania głosu, np. w pracy, palenia papierosów, picia alkoholu w nadmiarze i przebywania w pomieszczeniach o suchym powietrzu . Ryzyko zachorowania jest większe, kiedy kilka czynników występuje jednocześnie. Zmiany w przewlekłym zapaleniu...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner