Mutacja głosu
© Gelpi/Fotolia.com
Styl życia

Mutacja głosu u chłopców – obniżenie głosu i częste chrypki

Mutacja głosu u chłopców spowodowana jest wzrostem strun głosowych i mięśni krtani. Typowe objawy mutacji to obniżenie głosu oraz częste chrypki spowodowane zaleganiem śluzu w drogach oddechowych.

Mutacja głosu u chłopców spowodowana jest wzrostem strun głosowych i mięśni krtani. Typowe objawy mutacji to obniżenie głosu oraz częste chrypki spowodowane zaleganiem śluzu w drogach oddechowych.

 

Gdy przebiega mutacja, nie da się określić, czy po jej zakończeniu chłopiec będzie mówić basem, tenorem czy barytonem. Z tego względu, w tym okresie odradza się uczestniczenia w lekcjach śpiewu. Źle dobrane ćwiczenia wokalne mogą przyczynić się do nieodwracalnych zmian w budowie więzadeł głosowych.

Kasia gotuje z Polki.pl: sernik z rosą

Jakie są przyczyny mutacji głosu

Mutacja głosu u chłopców to zmiana głosu związana z powiększeniem się chrząstek, nazywanych potocznie „jabłkiem Adama”, strun głosowych oraz mięśni krtani.

Objawy mutacji głosu u chłopców

Objawy mutacji to przede wszystkim modyfikacja głosu. W czasie mutacji chłopięcy głos obniża się o jedną oktawę. Zakres skali głosu staje się większy niż przed mutacją.

 

W czasie mutacji występuje przemienne mówienie głosem bardzo niskim i bardzo wysokim. Podczas dojrzewania częste chrypki spowodowane są zaburzeniami koordynacji mięśni krtani i zwiększeniem wydzielania śluzu. Fałdy głosowe wydłużają się od 6 do 8 milimetrów, a pojemność płuc powiększa się.

Mutacja głosu – kiedy się pojawia i ile trwa?

Mutacja głosu u chłopców rozpoczyna się między 13. a 15. rokiem życia, a kończy w wieku 16-17 lat. O tym, jak długo trwa mutacja u chłopców decyduje indywidualny przebieg okresu dojrzewania. Najczęściej mutacja trwa od roku do dwóch lat.

Mutacja u dziewczyn i chłopców – różnice

W okresie dojrzewania mutacja głosu dotyczy także dziewcząt, lecz w mniej zauważalnym stopniu niż chłopców. Dziewczyny mogą skarżyć się na chrypki, a czasami załamania głosu, podobnie jak chłopcy. Objawy mutacji u dziewczyn to obniżenie głosu o dwa, trzy tony, a u chłopców o jedną oktawę. W czasie mutacji struny głosowe wydłużają się - u dziewcząt o około 4 milimetry, a u chłopców o około 8 milimetrów.

Mutacja głosu u chłopców a wzrost

Wraz z postępem okresu dojrzewania zmienia się nie tylko głos chłopców, ale i całe ciało. Rosną struny głosowe, ale także ramiona, nogi, stopy i dłonie. Chłopcy rosną średnio 6 centymetrów na rok. W okresie dojrzewania (między 13. a 17. rokiem życia) tempo wzrostu zwiększa się nawet do 15 centymetrów w ciągu 12 miesięcy.

Mutacja głosu – nieprawidłowości

Na skutek nieprawidłowego rozwoju krtani bądź odruchów oddechowych może dojść do tego, że mutacja głosu przebiegnie niewłaściwie. Uwarunkowana hormonalnie mutacja przedwczesna pojawia się, kiedy zmiany głosu u chłopców pojawiają się między 8. a 10. rokiem życia. Wśród zaburzeń głosu mutacyjnego wyróżnia się także mutacyjny głos fistułowy, na skutek nawykowego utrzymania głosu dziecięcego, mającego podłoże psychiczne. Silna więź z matką powoduje, że chłopiec świadomie lub nieświadomie odrzuca mutację. Mutacja niedokończona charakteryzuje się długotrwałą chrypką i nieczystą intonacją.


dziewczęta i chłopcy
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Skala dojrzewania płciowego według Tannera
Dojrzewanie płciowe według Tannera odbywa się w pięciu etapach, zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców. Obejmuje rozwój genitaliów, piersi i owłosienia łonowego.

Dojrzewanie płciowe według Tannera odbywa się w pięciu etapach, zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców. Obejmuje rozwój genitaliów, piersi i owłosienia łonowego.   James Mourilyan Tanner opracował sposób na wykrycie nieprawidłowości w zakresie dojrzewania płciowego. Dzięki jego 5-etapowej skali dziewczęta i chłopcy mogą określić poziom rozwoju narządów płciowych i piersi. Funkcja skali Tannera Skala Tannera jest metodą monitorowania rozwoju płciowego dzieci i młodzieży. Dzięki niej możliwa jest ocena poziomu dojrzałości oraz wykrycie ewentualnych niedogodności w tym zakresie. Ocena rozwoju płciowego odbywa się na podstawie obserwacji narządów płciowych , owłosienia łonowego i piersi. Skala Tannera proponuje 5 etapów dojrzewania płciowego wraz z szacunkowym wiekiem występowania. Skala Tannera dla dziewcząt Fazy rozwoju płciowego dla dziewcząt wyglądają następująco (M oznacza piersi, a P owłosienie łonowe): M1 – okres dziecięcy (przed pokwitaniem); M2 – poszerzenie brodawki sutkowej (około 11 roku życia); M3 – uwypuklenie piersi i brodawki sutkowej, pojawienie się tkanki tłuszczowej (około 12 roku życia); M4 – widoczne zarysowanie piersi , wyczuwalna tkanka tłuszczowa i gruczołowa (około 13 roku życia); M5 – pierś jest w pełni rozwinięta i ma regularny zarys, brodawka sutkowa ma intensywny kolor (po 14. roku życia); P1 - okres dziecięcy (przed pokwitaniem); P2 – na skórze warg sromowych pojawiają się pojedyncze włosy bez wyraźnego pigmentu (między 11. a 12. rokiem życia), P3 – włosy stają się ciemniejsze, bardziej skręcone i grubsze, ułożone rzadko na całym kroczu (między 12. a 13. rokiem życia), P4 – owłosienie występuje gęsto, jest skręcone i bujne (między 13. a 14. rokiem życia), P5...

Chłopiec w okresie dojrzewania siedzi przy biurku
©pololia/Fotolia
Styl życia
Fizyczne objawy dojrzewania u chłopców
Dojrzewanie charakteryzuje się przemianami w sferze biologicznej (zmiany w wyglądzie), psychicznej (kształtowanie osobowości), psychoseksualnej (postawy wobec płci własnej i przeciwnej) i społecznej (pełnienie roli społecznej). Objawy dojrzewania u chłopców to m.in.: zmiana sylwetki, obniżony ton głosu i trądzik młodzieńczy.

Dojrzewanie charakteryzuje się przemianami w sferze biologicznej (zmiany w wyglądzie), psychicznej (kształtowanie osobowości), psychoseksualnej (postawy wobec płci własnej i przeciwnej) i społecznej (pełnienie roli społecznej). Objawy dojrzewania u chłopców to m.in.: zmiana sylwetki, obniżony ton głosu i trądzik młodzieńczy.   Pierwsze objawy dojrzewania u chłopców pojawiają się około 14. roku życia. Obniżona tonacja głosu W okresie dojrzewania u chłopców rozrasta się krtań, struny głosowe i chrząstki (tzw. jabłko Adama). Skutkuje to mutacją  i obniżeniem tonacji. Głos staje się grubszy i bardziej męski. W przypadku gwałtownych zmian, może wystąpić przejściowa chrypka. Trądzik młodzieńczy W trakcie dojrzewania gruczoły łojowe i potowe są bardziej aktywne – objawem jest błyszcząca i przetłuszczona skóra. Zatkane ujścia gruczołów powodują powstawanie nieestetycznych wągrów, głównie na twarzy, w okolicach nosa, na czole i na policzkach. Zakażenie i stan zapalny niedrożnych gruczołów łojowych, nazywane jest trądzikiem młodzieńczym. Jeżeli zmiany skórne są łagodne, można próbować je zneutralizować domowymi sposobami . W przypadku licznych i głębokich wyprysków niezbędna będzie konsultacja dermatologiczna, a niekiedy także terapia antybiotykowa . Obfite owłosienie Na plecach, podbrzuszu, klatce piersiowej, w okolicy genitaliów i pod pachami, pojawiają się włosy. Początkowo przypominają meszek – są miękkie i jasne. Z czasem ich struktura się zmienia. Stają się ciemniejsze, dłuższe i grubsze. Około 14.-15. roku życia, włoski wyrastają też na twarzy i szyi. Zmiana postawy i sposobu chodzenia Objawem dojrzewania jest nagły wzrost – chłopcy mogą rosnąć nawet około 20 cm w ciągu roku. W tym czasie powiększają się także dłonie, ręce, stopy i nogi. Ramiona robią się szersze, a wykonywane ruchy mniej...

©underdogstudios/Fotolia
Styl życia
Objawy zapalenia krtani to chrypa, a czasem bezgłos. Sprawdź co jest przyczyną infekcji
Objawy zapalenia krtani to m.in. chrypa, uczucie ciała obcego w gardle, a czasem nawet zanik głosu. Na tę chorobę są narażone osoby często przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz palące duże ilości tytoniu.

Objawy zapalenia krtani to m.in. chrypa, uczucie ciała obcego w gardle, a czasem nawet zanik głosu. Na tę chorobę są narażone osoby często przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz palące duże ilości tytoniu.   Zapalenie krtani to choroba, która często pojawia się u osób pracujących głosem . Zapadają na nią m.in. nauczyciele, artyści i osoby zajmujące się obsługą klienta. Choroba wywoływana jest zwykle przez wirusy . Przyczyny ostrego zapalenia krtani Zapalenia krtani może być następstwem: zapalenia gardła, zapalenia tchawicy, zapalenia oskrzeli, przeziębienia, nagłego oziębienia krtani , długotrwałego przebywania w pomieszczeniach o suchym powietrzu, np. klimatyzowanych, nieleczonego refluksu żołądkowo-przełykowego, w którym sok żołądkowy podrażnia śluzówkę krtani, palenia tytoniu i picia alkoholu w nadmiernych ilościach, które drażnią krtań w sposób mechaniczny, alergii, ponieważ alergicy są bardziej narażeni na wystąpienie zapalenia krtani. Objawy ostrego zapalenia krtani Osoby cierpiące na zapalenie krtani często mają: chrypkę, kaszel, zmianę barwy głosu , bezgłos, uczucie drapania w gardle, odczuwanie obecności ciała obcego w gardle, w razie zakażenia wywołanego przez bakterie, występuje wydzielina ropna. Przewlekłe zapalenie krtani Nawracające zapalenia narządu głosu są określane mianem przewlekłego zapalenia krtani. Przyczyny przewlekłego zapalenia krtani Przewlekłe zapalenie wynika z powracających nieżytów krtani, nadużywania głosu, np. w pracy, palenia papierosów, picia alkoholu w nadmiarze i przebywania w pomieszczeniach o suchym powietrzu . Ryzyko zachorowania jest większe, kiedy kilka czynników występuje jednocześnie. Zmiany w przewlekłym zapaleniu...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik