Nastolatkowie
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Wskaźnik BMI – czy nastolatek ma prawidłową wagę?

Aby stwierdzić, czy dziecko ma prawidłową wagę, nie wystarczy obliczyć jego wskaźnika BMI (Body Mass Index), trzeba go jeszcze odnieść do wyników innych osób w danym wieku. Do tego służą siatki centylowe, które pokazują, jaki procent dzieci w danym wieku osiąga podobny wynik.

Aby stwierdzić, czy dziecko ma prawidłową wagę, nie wystarczy obliczyć jego wskaźnika BMI (Body Mass Index), trzeba go jeszcze odnieść do wyników innych osób w danym wieku. Do tego służą siatki centylowe, które pokazują, jaki procent dzieci w danym wieku osiąga podobny wynik.

Obliczanie BMI – waga przez wzrost do kwadratu

Wyliczenia wskaźnika BMI dokonuje się, dzieląc wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do drugiej potęgi. Otrzymany wynik odczytany według norm dla dorosłych nie jest wiarygodny, ponieważ nie uwzględnia wieku dziecka, a na różnych etapach rozwoju udział tkanki mięśniowej i tłuszczowej jest inny. Dlatego do właściwej oceny, czy dziecko ma nadwagę, niedowagę bądź wagę prawidłową, używa się siatek centylowych, które można znaleźć w internecie.

Właściwa interpretacja wyników BMI dla nastolatków

Siatki centylowe przedstawiają procentowo, ile osób w danym wieku i o danej płci ma podobny wskaźnik BMI. Ważne jest nie tylko to, ile lat ma badana osoba, ale też to, czy jest dziewczynką, czy chłopcem. Taki sposób obliczania BMI dla nastolatków stosuje się dla osób od 2. do 20. roku życia. Obliczeń można dokonać samodzielnie w domu, znając wiek dziecka oraz jego wzrost (co pomoże obliczyć wartość wskaźnika BMI).

 

Aby zinterpretować wynik, trzeba nanieść go na odpowiednią siatkę centylową i odczytać zakres. Jeśli wynik to mniej niż 5 centyli (jednostek używanych w tej skali), dziecko ma niedowagę. Osobę można zaklasyfikować do szczupłych, gdy jej wynik mieści się w przedziale 5-25 centyli. Natomiast waga prawidłowa znajdować się w granicach od 25 do 85 centyli. Wynik od 85 do 95 centyli oznacza nadwagę, a powyżej 95 centyli – otyłość. Przykładowo wskaźnik BMI przy prawidłowej wadze u 3-latków powinien wynosić: dla dziewczynek 14-17,2 kg na m², dla chłopców 14,4-17,4 kg na m².


matka trzymająca dziecko na ręku
© gpointstudio/Fotolia.com
Styl życia
To, ile waży roczne dziecko, zależy od jego płci i prawidłowości rozwoju
Aby sprawdzić, czy osoba dorosła ma prawidłową wagę, należy obliczyć jej BMI. Z dziećmi sprawa nie jest tak prosta. Od urodzenia do 18 roku życia wagę i wzrost dzieci odnosi się do wyników osiągniętych przez ich rówieśników. W tym celu korzysta się z siatek centylowych. To, ile waży roczne dziecko, zależy m.in. od jego płci.

Aby sprawdzić, czy osoba dorosła ma prawidłową wagę, należy obliczyć jej BMI. Z dziećmi sprawa nie jest tak prosta. Od urodzenia do 18 roku życia wagę i wzrost dzieci odnosi się do wyników osiągniętych przez ich rówieśników. W tym celu korzysta się z siatek centylowych. To, ile waży roczne dziecko, zależy m.in. od jego płci. Ile waży roczne dziecko na tle rówieśników? Za dużo? Za mało? Pokażą to siatki centylowe Aby stwierdzić, czy waga dziecka jest prawidłowa , należy zważyć malca i jego wynik nanieść na siatkę centylową. Siatka centylowa to wykres pokazujący, jaki odsetek dzieci w tym samym wieku osiąga dany wynik. Prawidłowe wartości mieszczą się w zakresie od 10 do 90 centyli, ale najlepszy wynik powinien zawierać się w przedziale 25-75 centyli – im bliżej 50 centyli, tym lepiej. Siatki centylowe są tworzone na podstawie wyników osiąganych przez losowo wybraną setkę dzieci w danym wieku. Aktualizuje się je co 10 lat. Nie wiesz, ile powinno ważyć roczne dziecko? Pobierz oferowane przez Smyk kody rabatowe i kup poradnik dla rodziców! Prawidłowa waga rocznego dziecka To, ile waży roczne dziecko , zależy od jego płci i tego, czy rozwija się prawidłowo. Oddzielne siatki centylowe powstają dla chłopców i dziewczynek , ponieważ płeć ma istotne znaczenie dla interpretacji pomiarów wagi i wzrostu. Dziewczynki w wieku 12 miesięcy powinny ważyć od 8,2 do 10,8 kg, ale najlepsza waga w tym przedziale wiekowym dla dziewczynek to 9,2 do 10,8 kg. Wartości od 7,6 do 8,2 kg oraz od 10,8 do 11,6 kg sygnalizują, że dziecko ma odpowiednio niedowagę lub nadwagę. Natomiast wartości poza tymi przedziałami wskazują na mocną niedowagę lub otyłość . Prawidłowo rozwijający się roczni chłopcy mogą ważyć od 8,9 kg do 11,4 kg, a najlepsze wyniki mieszczą się w przedziale 9,4 do 10,8 kg. Niepokojące...

Uśmiechnięte dziecko
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
BMI dla dzieci pomoże kontrolować wagę
BMI dla dzieci (z jęz. angielskiego body mass index) to wskaźnik masy ciała, dzięki któremu można wykryć możliwe problemy związane z wagą. Wskaźnik zależny jest od płci i wieku dziecka.

BMI dla dzieci (z jęz. angielskiego body mass index) to wskaźnik masy ciała, dzięki któremu można wykryć możliwe problemy związane z wagą. Wskaźnik zależny jest od płci i wieku dziecka. BMI dla dzieci – co to jest? BMI dla dzieci to kalkulator dzięki któremu możemy obliczyć wskaźnik masy ciała w stosunku do wzrostu. U dzieci BMI jest zależne od płci i wieku, natomiast u osób dorosłych wskaźnik nie jest zależny od tych czynników.   BMI dla dzieci kontrolowane jest głównie w wieku 2-12 lat . Dzięki niemu można kontrolować wagę dziecka, sprawdzić czy choruje na nadwagę, zespół metaboliczny, jest otyłe, czy waga jest w normie. Wynik miernika jest bardzo ważny i istotny w ocenie zachorowań na schorzenia związane z nadwagą i otyłością. Nieleczone mogą prowadzić w przyszłości do wystąpienia miażdżycy czy cukrzycy .   Nadwaga występuje wtedy, kiedy BMI u dzieci jest większe niż 25, a otyłość kiedy wskaźnik przekracza 30. Wtedy dalszą diagnostykę i leczenie powinien przeprowadzić specjalista. Warto weryfikować wagę dziecka i zapobiegać gromadzeniu się zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej, która wywołuje przyrost masy ciała ponad normę. Dlatego należy dbać o dietę dzieci, bo ma ona bezpośredni wpływ na ich zdrowie. BMI dla dzieci – jak obliczyć? By obliczyć BMI dla dzieci potrzebne są informacje o wzroście, aktualnej wadze, a także wiek i płeć. Uzyskany wynik jest otrzymywany przez podzielenie masy ciała przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu. BMI dla maluszków jest inaczej analizowane niż BMI dla dorosłych . Kupujesz maluchowi czapeczkę? Jak dobrać czapkę dla małych dzieci - rozmiar głowy dziecka . Podejrzewasz uczulenie?  Katar u niemowlaka - jak leczyć alergiczne nieżyty nosa . Twojemu dziecku cieknie z nosa? Na czym polega  leczenie bakteryjnych nieżytów nosa: katar u...

Waga łazienkowa
Pixabay/StillWorksImagery/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Prawidłowa masa ciała – jak ją obliczyć
Ile powinnam ważyć – to pytanie powinno poprzedzać każdą dietę. Oczywiste jest, że nadwaga może mieć negatywny wpływ na zdrowie, ale dążenie do zbyt niskiej wagi także jest szkodliwe. Dietetycy proponują wiele sposobów na obliczenie, ile powinno się ważyć. Wyniki poszczególnych metod mogą się nieznacznie od siebie różnić. Warto wypróbować wszystkie trzy zaproponowane i uśrednić sobie wynik. Jeżeli jeden wskazuje na prawidłową wagę, a dwa na nadwagę – przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym.

Ile powinnam ważyć – to pytanie powinno poprzedzać każdą dietę. Oczywiste jest, że nadwaga może mieć negatywny wpływ na zdrowie, ale dążenie do zbyt niskiej wagi także jest szkodliwe. Dietetycy proponują wiele sposobów na obliczenie, ile powinno się ważyć. Wyniki poszczególnych metod mogą się nieznacznie od siebie różnić. Warto wypróbować wszystkie trzy zaproponowane i uśrednić sobie wynik. Jeżeli jeden wskazuje na prawidłową wagę, a dwa na nadwagę – przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym. Metody obliczania prawidłowej wagi Najpopularniejszym sposobem obliczania prawidłowej masy ciała jest wskaźnik BMI. Prawidłowa waga oznacza, że wskaźnik BMI ma wartość od 18,5 do 24,9. Żeby obliczyć swój wskaźnik, należy podzielić aktualną wagę przez wzrost podniesiony do potęgi, np. przy wadze 70 kg i 1,65 m: 70/16,5² =25,7, a więc należy zredukować masę.   Indeks Ponderala, nazywany jest także Indeksem Rohrera. Oblicza się go podobnie jak wskaźnik BMI, jednak wzrost podnosi się do trzeciej potęgi. Dzięki temu lepiej opisuje nadwagę u osób bardzo niskich i bardzo wysokich. Osoby powyżej 20 roku życia powinny mieć wartość między 10,3 a 13,9. 70/16,5³=15,6, również tutaj widzimy, że indeks jest zbyt wysoki i należy dążyć do utraty kilogramów.   Wzrost minus 100 – polega na odjęciu 100 od wzrostu wyrażonego w centymetrach. Dietetycy uważali ją za mało wiarygodną. Doktor Broc zmodyfikował wyliczenia, proponując dla kobiet pomnożenie tego wyniku x 0,85, a dla mężczyzn przez x 0,9. Na przykład osoba o wzroście 165 cm powinna ważyć 55,25 kg: (165-100) x 0,85 = 55,25 kg Czy już wiesz ile powinnaś ważyć? Jeśli twoja waga znacząco różni się od tych, które proponują wymienione trzy sposoby obliczana prawidłowej masy...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner