Mężczyzna siedzi ze starszymi rodzicami
©Adam Gregor/Fotolia
Styl życia

Jak długo mieszkać z rodzicami

Mieszkanie z rodzicami, szczególnie w określonym wieku, nie jest zbyt dobrze widziane. Zdarza się jednak coraz częściej, że dorośli ludzie, mimo stałej pracy i niezależności finansowej, nie decydują się na opuszczenie wygodnego gniazdka. Prawie połowa młodych Polaków nadal nie podjęła tego kroku. Po czym poznać, że to najwyższa pora na wyprowadzkę?

Mieszkanie z rodzicami, szczególnie w określonym wieku, nie jest zbyt dobrze widziane. Zdarza się jednak coraz częściej, że dorośli ludzie, mimo stałej pracy i niezależności finansowej, nie decydują się na opuszczenie wygodnego gniazdka. Prawie połowa młodych Polaków nadal nie podjęła tego kroku. Po czym poznać, że to najwyższa pora na wyprowadzkę?

Kiedy pora zakończyć etap mieszkania z rodzicami

Kiedy wyprowadzić się od rodziców – na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od indywidualnej sytuacji. Jeśli np. dom rodzinny ma dwa piętra i mieszkają w nim tylko rodzice o wiele łatwiej zrozumieć to, że dzieci pozostają w nim jak najdłużej – mają względną swobodę, oszczędzają pieniądze nawet dokładając się do kosztów i w razie potrzeby wspierają rodzicieli. Jeśli jednak mieszkacie w mieszkaniu lub niewielkim domu i nie macie możliwości oddzielenia swoich „stref wpływów”, są trzy sygnały, według których już dziś powinnaś zacząć pakować walizki:

1. Twoi rodzice nie są obłożnie chorzy i nie ma potrzeby, byś zajmowała stanowisko domowej pielęgniarki.

2. Pracujesz i stać cię na to, żeby wynająć pokój czy mieszkanie i nadal żyć na poziomie, do którego jesteś przyzwyczajona.

3. Randkujesz lub jesteś w związku i czasami ktoś zostaje u ciebie na noc, a rano musi jak nastolatek wyślizgiwać się z mieszkania.

 

Krótko mówiąc – jeśli jesteś osobą niezależną finansowo, masz własne życie osobiste i nie masz zobowiązań wobec swoich bliskich, powinnaś wyprowadzić się jak najszybciej. Nie chodzi tylko o to, że przyjęło się, iż trzydziestka to ta magiczna granica i mieszkanie z rodzicami w tym wieku to obciach. Ważniejsza jest higiena psychiczna, bo nie jest zdrową sytuacja, gdy nie ma możliwości budowania swojej niezależności, odrębności i po prostu dorosłego życia, bo jest się w dalszym ciągu zależnym od rodziców.

 

Psycholodzy wychowawczy nawołują, że jest to absolutnie konieczne, ponieważ jedynie żyjąc na własny rachunek – nie tylko z profitami, ale i konsekwencjami tego – można zbudować w sobie pełną odpowiedzialność za siebie i swoje postępowanie. Jeśli kiepsko ci idzie zarządzanie budżetem domowym i nie możesz sobie pozwolić na taki komfort, jak u rodziców, zawalcz o niego – znajdź dodatkowe źródło dochodu, zrezygnuj z rzeczy, które nie są ci potrzebne albo po prostu zaciśnij pasa w jednym miesiącu, żeby cieszyć się większą swobodą w kolejnym.

Zanim się wyprowadzisz z mieszkania rodziców

Zanim zakończysz mieszkanie z rodzicami, oceń swoje dochody – krótko mówiąc sprawdź, czy stać cię na to, by mieszkać samodzielnie: opłacać czynsz, rachunki, kupować jedzenie itd. Jeżeli masz stałą pracę i regularną pensję, z pewnością tak jest. Jednak jeśli utrzymujesz się ze zleceń i nie wiesz, czy dostaniesz jakieś w przyszłym miesiącu, nie jest to najbardziej fortunny moment na wyprowadzkę.

 

Gdy nie masz stałego źródła dochodu, zbierz najpierw oszczędności. Trudno określić, jaka to powinna być kwota, ponieważ zależy to od twoich potrzeb, a także miejsca, w jakim mieszkasz. Inny będzie koszt kawalerki czy choćby pokoju w Warszawie, inny w Lublinie. Zorientuj się na rynku nieruchomości ile mniej więcej kosztuje wynajem miejsca o odpowiadającym ci standardzie, dodaj do tego rachunki oraz tzw. wydatki na życie. Pomnóż to razy 3, a dla bezpieczeństwa 6 – tyle powinieneś mieć na start, jeśli nie masz regularnych dochodów. Dzięki temu nagły brak zleceń lub inne nieprzewidziane konieczne wydatki nie zmuszą cię do rychłego powrotu do domu.

Test ciążowy
© puhhha/Fotolia.com
Styl życia
Nieplanowana ciąża w młodym wieku – jak powiedzieć rodzicom?
Mówiąc rodzicom o ciąży, bądź spokojna, rzeczowo i konkretnie przedstaw swoje zdanie. Pozwól wyrazić im swoje emocje. Daj im czas na oswojenie z sytuacją.

Mówiąc rodzicom o ciąży, bądź spokojna, rzeczowo i konkretnie przedstaw swoje zdanie. Pozwól wyrazić im swoje emocje. Daj im czas na oswojenie z sytuacją. Zanim powiesz rodzicom o ciąży, przygotuj się do rozmowy Rodzice reagują w różny sposób, dlatego trudno o receptę, w jaki sposób przeprowadzić taką rozmowę. Możemy ci jedynie podpowiedzieć, na co powinnaś zwrócić uwagę i jak się do niej przygotować.   1. Znajdź odpowiednie słowa – zastanów się, co chcesz powiedzieć swoim rodzicom i w jaki sposób. Sama rozmowa może być dla ciebie bardzo stresująca, dlatego lepiej wcześniej przygotować sobie słowa, jakich chcesz użyć. Jeśli spodziewasz się, że może to nie być najlepsza nowina dla twoich rodziców, nie nastawiaj ich, mówiąc o wspaniałej niespodziance . Nie bagatelizuj, ale i nie demonizuj.   2. Wybierz odpowiedni moment – oglądanie telewizji czy zbieranie się do wyjścia to nie jest dobry moment na to, by powiedzieć o ciąży rodzicom. Wybierz czas, kiedy żadne z was się nigdzie nie spieszy i możecie usiąść, skupić się i poświęcić sobie uwagę.   3. Zastanów się, jak mogą zareagować – różni ludzie w różny sposób reagują, niektórzy milczeniem, inni krzykiem, a jeszcze inni... wybuchem radości. Weź poprawkę na to, jaki mają temperament i czego możesz się spodziewać, ale nie traktuj tego jako pewnik.   4. Zastanów się, o co mogą cię zapytać – niektórzy rodzice najpierw zechcą ochłonąć, a inni od razu przejdą do konkretów. Spróbuj sobie odpowiedzieć na pytania, które mogą zadać.   Mogą cię zapytać o to: kim jest ojciec dziecka, czy uzna dziecko, czy weźmiecie ślub, co na to jego rodzice, co teraz chcesz zrobić, co ze szkołą/studiami, kiedy do tego doszło, jak długo współżyjesz . Jak powiedzieć rodzicom o ciąży – samej czy z...

Wysokie budynki przy plaży
Flickr/Dickson Phua/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Jak się chronić przed zagrożeniami związanymi z wynajmem mieszkania?
Warto wiedzieć, jak wynająć mieszkanie tak, by ustrzec się przed ryzykiem, które temu przedsięwzięciu zawsze towarzyszy. Na skutki nieuczciwości narażeni są zarówno najemcy, jak i wynajmujący, więc i jedna, i druga strona powinna zachować wszelkie środki ostrożności.

Warto wiedzieć, jak wynająć mieszkanie tak, by ustrzec się przed ryzykiem, które temu przedsięwzięciu zawsze towarzyszy. Na skutki nieuczciwości narażeni są zarówno najemcy, jak i wynajmujący, więc i jedna, i druga strona powinna zachować wszelkie środki ostrożności.   Krok 1: Zachowaj zasadę ograniczonego zaufania. Sprawdź wiarygodność potencjalnego najemcy/właściciela lokalu – poproś o okazanie dwóch dowodów tożsamości, np. dowodu osobistego i prawa jazdy. W ten sposób możesz już na początku zdemaskować oszusta, który posługuje się fałszywym lub kradzionym dokumentem. Oprócz tego poproś potencjalnego najemcę o informację na temat stanu swoich płatności z Biura Informacji Gospodarczej (dane o wynajmującym lokal można uzyskać z Biura Informacji Kredytowej). Możesz też skorzystać z pomocy pośrednika, który ma większe doświadczenie i dostęp do bazy dokumentów zastrzeżonych prowadzonej przez Związek Banków Polskich (pamiętaj jednak, aby przed zawarciem umowy z firmą pośredniczącą dowiedzieć się, czy posiada ona stosowne uprawienia). Krok 2: Zadbaj o to, co najważniejsze – sporządź umowę. Zadbaj o zabezpieczenie swoich interesów poprzez takie skonstruowanie umowy, żeby nie zawierała żadnych luk ani niedomówień. Będąc najemcą, również możesz wywierać wpływ na treść umowy, więc nie podpisuj wszystkiego, co podsunie ci pod nos właściciel lokalu. Krok 3: Gromadź dokumentację. Do umowy dołącz dokumentację fotograficzną potwierdzającą stan techniczny mieszkania przed zawarciem umowy. To ważny krok zarówno z punktu widzenia najemcy, jak i wynajmującego, ponieważ zdarzają się przypadki zarówno zniszczenia mienia przez lokatora, jak również oszustw właścicieli mieszkań, którzy wyłudzają pieniądze na remonty....

pokój w trakcie remontu, drabina i farby stoją przy ścianie
© Kange Studio/Adobe Stock
Styl życia
Mieszkanie: 4 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, remontując mieszkanie z drugiej ręki
Transakcja zakończona, umowa notarialna podpisana, a klucze wesoło pobrzękują w twojej kieszeni. Teraz czeka cię remont wymarzonego mieszkania, a na myśl o nim cierpnie ci skóra. Niepotrzebnie! Sprawdź, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem remontu mieszkania z rynku wtórnego i nie martw się na zapas.

Transakcja zakończona, umowa notarialna podpisana, a klucze wesoło pobrzękują w twojej kieszeni. Teraz czeka cię remont wymarzonego mieszkania, a na myśl o nim cierpnie ci skóra. Niepotrzebnie! Sprawdź, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem remontu mieszkania z rynku wtórnego i nie martw się na zapas.   Kupując mieszkanie z drugiej ręki, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jego remont lub przebudowa wymagają więcej nakładów pracy niż te przeprowadzane w mieszkaniu kupionym wprost od dewelopera. Zgłoszenie remontu, zdobycie odpowiednich zgód na przebudowę mieszkania, zadbanie o odpowiednie relacje ze Wspólnotą i sąsiadami - na to wszystko musisz zwrócić uwagę, remontując mieszkanie z drugiej ręki. Zgody wspólnoty mieszkaniowej na remont mieszkania Zanim udasz się do urzędu i rozpoczniesz starania o legitymizację remontu lub przebudowy zorientuj się, w jakich ramach funkcjonuje twoja nowa wspólnota mieszkaniowa. Mimo braku stosownych przepisów, w wielu wspólnotach obowiązują wewnętrzne rozporządzenia nakładające na właścicieli mieszkań obowiązek uzyskania zgody tejże na każdy remont. Podobnie rzecz się ma w przypadku lokalu spółdzielczego, w przypadku którego to spółdzielnia ma decydujący głos w kwestii jego przebudowy. Niestety, niewielu nowych właścicieli mieszkań zdaje sobie z tego sprawę i przeprowadza remonty na własną rękę. Wiadomo, mieszkańcy bywają różni, ale na pewno milej będzie się wam współżyło, jeśli zrobisz ukłon w ich stronę, przynajmniej informując ich o planowanych głośnych pracach remontowych. Dokumenty konieczne do rozpoczęcia remontu Przebudowa lokalu mieszkalnego funkcjonującego od wielu lat w przestrzeni miejskiej musi zostać zgłoszona do wydziału architektury. Jeśli więc planujesz wymianę okien, ocieplanie ścian od...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner