Party Stories
Dawid Kwiatkowski w redakcji Party.pl
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Usposobienie maltańczyka
© godfer/Adobe Stock
Styl życia

Maltańczyk - rodzinny pies do towarzystwa. Jaki jest i na co może zachorować?

Maltańczyk to energiczny i elegancki piesek, który uwielbia zabawę i pieszczoty. Ceni sobie towarzystwo właścicieli i lubi zwracać na siebie uwagę. Jest posłuszny i łatwy do ułożenia. Należy do psów długowiecznych, a choroby, na które może być narażony to m.in. zapalenie spojówek, zespolenie wrotno-oboczne i wypadanie rzepek kolanowych.

Maltańczyk to energiczny i elegancki piesek, który uwielbia zabawę i pieszczoty. Ceni sobie towarzystwo właścicieli i lubi zwracać na siebie uwagę. Jest posłuszny i łatwy do ułożenia. Należy do psów długowiecznych, a choroby, na które może być narażony to m.in. zapalenie spojówek, zespolenie wrotno-oboczne i wypadanie rzepek kolanowych.

 

Maltańczyki to jedna z najstarszych ras psów na świecie. Ich historia sięga starożytności, znano je już w starożytnych Egipcie, Grecji i Rzymie. Maltańczyki to psy, których waga zwykle mieści się w przedziale 3-5 kg. Cechuje je białe, miękkie, jedwabiste umaszczenie, którego niemal nie gubią.

Maltańczyk - aktywny i łatwy w tresurze pies towarzyski

Maltańczyki to łagodne i cierpliwe psy do towarzystwa. Z jednej strony są kanapowcami - uwielbiają pieszczoty i spanie na łóżku, ale zarazem są bardzo aktywne - lubią zabawę i chętnie reagują na polecenia. Należą do grupy psów, które szybko się uczą i tolerują osoby nieznajome. Mimo że w pierwszym kontakcie zaalarmują obcość obcych osób, szybko się uspokoją, zachowując dystans lub przyjaźnie witając gości. Maltańczyki cenią sobie długie spacery (nie atakują przechodniów) oraz bieganie za piłką. Dzięki ich niewielkiemu rozmiarowi, nie potrzebują zbyt dużej przestrzeni i łatwo organizują sobie miejsce do biegania nawet w mieszkaniu. Oprócz swojej żywiołowości mają delikatną psychikę - pozostawione w samotności czują się zagubione i nieszczęśliwe. Lubią być w centrum i zwracać na siebie uwagę, dlatego nie nadają się do spędzania czasu z dala od swojego właściciela. Ostrożność należy zachować także, poddając je szkoleniom, każdy krzyk i ostre potraktowanie, obiorą jako surową karę. Dlatego wystarczającym upomnieniem będzie surowa mina i pokiwanie palcem. Maltańczyki to delikatne pieski o filigranowej budowie, należy więc zachować ostrożność podczas ich kontaktu z dziećmi i innymi psami.

Najczęstsze choroby maltańczyków - zapalenie spojówek, wypadanie rzepek kolanowych

Maltańczyki należą do psów długowiecznych. Żyją przeciętnie około 14-16 lat.

 

Choroby ortopedyczne, z jakimi możemy się zderzyć, posiadając w domu maltańczyka, to m.in. wypadanie rzepek kolanowych i martwica kości udowej. To bolesne schorzenia, które często wymagają interwencji chirurgicznej. Są to wady typowe nie tylko dla maltańczyków, ale dla wszystkich ras psów miniaturowych.

 

Innym problemem są schorzenia jamy ustnej. Są one spowodowane gromadzącym się już u szczeniaków kamieniem nazębnym, który jest przyczyną zapaleń dziąseł oraz wypadania zębów. Można temu zapobiegać regularnie (2-3 razy w tygodniu) czyszcząc zęby pastą bez fluoru. Jeżeli nasz pies wyjątkowo nie znosi mycia zębów, możemy posłużyć się płynami antybakteryjnymi, które dolewamy do wody. Powinniśmy jednak wcześniej ustalić z weterynarzem, jaki płyn będzie bezpieczny i odpowiedni dla naszego czworonoga. W usunięciu płytki nazębnej pomogą także gryzaki, których chropowata powierzchnia działa jak szczoteczka.

 

Na szczególną uwagę zasługują także uszy, które często pokryte są włosami w kanale słuchowym, co sprzyja zapaleniom przewodu słuchowego. Ryzyko wystąpienia tej choroby można zminimalizować, odpowiednio pielęgnując uszy maltańczyka. Przede wszystkim usuwając włosy, które wyrastają w kanale słuchowym (profesjonalnie zajmie się tym groomer - fryzjer dla zwierząt) oraz raz w tygodniu przemywając uszy pieska wacikiem zwilżonym w zaleconym przez weterynarza preparacie do czyszczenia uszu.

 

Niski poziom glukozy we krwi. Choroba ta objawia się zwykle u szczeniąt zaburzeniami ruchowymi, nadmierną sennością lub utratą przytomności. Leczenie polega na podawaniu roztworu insuliny, w przypadku psów przytomnych doustnie, u psów nieprzytomnych poprzez zastrzyk.

 

Wady oczu cechujące maltańczyki to zapalenie spojówek i nieestetyczne brązowe zacieki przy oczodołach. Są one spowodowane niedrożnością kanalików łzowych. Niestety nie ma leku, który całkowicie wyeliminuje ten problem, dostępne preparaty mają za zadanie jedynie wybielenie sierści dookoła oczu. Bezpiecznym rozwiązaniem, które zmniejszy ryzyko powstawania infekcji oczu, jest codzienne przemywanie oczu wacikiem zwilżonym w soli fizjologicznej.

 

Zespolenie wrotno-oboczne. To choroba, która polega na dysfunkcji wątroby. Organ ten zamiast oczyszczać organizm z toksyn, na nowo wprowadza je do organizmu nieustannie go trując. Diagnostyka tego schorzenia następuje po wykonaniu badań: testu obciążenia krwi kwasem żółciowym lub RTG z kontrastem a leczenie zwykle jest chirurgiczne.

 

Właściciel maltańczyka powinien też zwrócić uwagę na dietę psa, ponieważ ma on skłonności do tycia. Wszystko to za sprawą łakomstwa i zamiłowania do łakoci. Warto więc zadbać o dostosowanie pokarmu do potrzeb, racjonowanie dawek karmy i nieprzyzwyczajanie psa do nadmiaru smakołyków.

Maltańczyk leżący z różową wstążeczką.
©godfer/fotolia
Styl życia
Czym żywić maltańczyka: gotowa karma czy jedzenie zrobione w domu? Proporcje warzyw, mięsa i węglowodanów
Żywienie maltańczyka powinno zawierać mięso, warzywa i węglowodany. Psom tej rasy można podawać zarówno gotowe karmy, jak i te robione w domu. Należy zadbać o proporcje: 50% diety to gotowane warzywa, nieco mniej niż 30% mięso i 20% węglowodany.

Żywienie maltańczyka powinno zawierać mięso, warzywa i węglowodany. Psom tej rasy można podawać zarówno gotowe karmy, jak i te robione w domu. Należy zadbać o proporcje: 50% diety to gotowane warzywa, nieco mniej niż 30% mięso i 20% węglowodany.   Maltańczyki mają bardzo dobry apetyt. Zadaniem właściciela jest takie ułożenie diety , aby pies nie zjadł więcej niż powinien. Układając dietę należy wziąć pod uwagę ilość ruchu i wagę zwierzęcia. Zasady żywienia maltańczyków Dieta dla psa musi być dostosowana do jego wieku , tego czy jeszcze rośnie, jaki ma wzrost i wagę. Karmy dla szczeniąt znacznie różnią się od składu tych dla dorosłych osobników. Także przygotowując posiłki w domu należy dostosować proporcje do okresu rozwojowego, w jakim znajduje się pies.   Maltańczyk nie powinien dostawać przysmaków przeznaczonych dla ludzi, ani też resztek np. z obiadu. Natomiast można mu śmiało podawać dodatkowe składniki mineralne i witaminy . Zapewnią mu ładniejszą sierść , dobrą kondycję i zdrowie . Ich wybór można skonsultować z lekarzem weterynarii. Oprócz karmy bardzo ważny jest też stały dostęp do czystej wody. Domowe jedzenie czy gotowa karma dla maltańczyka? Żywienie maltańczyka może składać się równie dobrze z przyrządzanych w domu posiłków, jak i gotowej karmy. Nie powinno się jednak mieszać tych dwóch rodzajów żywienia . Karmy dostępne w sklepach mają dokładnie opracowany skład. Zawierają wszystkie niezbędne psu elementy. Podawanie obu rodzajów pożywienia mogłoby zaburzyć zbilansowaną dietę maltańczyka. Psy można nagradzać przeznaczonymi dla nich smakołykami. Powinny jednak otrzymywać przysmaki w niewielkich ilościach, jedynie raz na jakiś czas. W innym przypadku waga zwierzęcia może niepokojąco wzrosnąć. Gotowe...

Mężczyzna trze oczy
© sebra/Fotolia.com
Styl życia
Choroby i podrażnienia powodujące łzawienie oczu
Mechaniczne uszkodzenie lub choćby podrażnienie oczu sprawia, że zaczynają one łzawić. Łzawiące oczy mogą być też symptomem chorób narządu wzroku i alergii, a niekiedy oznaką zbyt dużego zmęczenia. W zależności od przyczyny mogą pomóc krople do oczu lub dopiero wyleczenie schorzenia dającego objaw łzawiących oczu.

Mechaniczne uszkodzenie lub choćby podrażnienie oczu sprawia, że zaczynają one łzawić. Łzawiące oczy mogą być też symptomem chorób narządu wzroku i alergii, a niekiedy oznaką zbyt dużego zmęczenia. W zależności od przyczyny mogą pomóc krople do oczu lub dopiero wyleczenie schorzenia dającego objaw łzawiących oczu. Pomoc w przypadku mechanicznego uszkodzenia oka Naturalnym mechanizmem obronnym organizmu w przypadku podrażnienia czy uszkodzenia oka jest jego łzawienie. Łzawiące oczy mogą samodzielnie usunąć ciało obce, jeśli jest niewielkie i nieostre. Natomiast w przypadku metalowych opiłków czy ostrych drobnych przedmiotów konieczna będzie wizyta na pogotowiu lub u okulisty. Konieczne może być opatrzenie oka i leczenie, nawet chirurgiczne. Łzawiące oczy objawem alergii Nieżyt nosa i łzawienie oczu to dolegliwości alergików. Zwykle nie są to jedyne objawy uczulenia, towarzyszy im swędzenie i pieczenie, a oczy mogą być zaczerwienione . Leczenie w takich przypadkach polega na przyjmowaniu leków przeciwalergicznych i koniecznie zapuszczaniu kropel do oczu. Zmęczenie i długotrwałe podrażnienie oczu wywołuje ich łzawienie Tzw. zespół suchego oka wynikający z przesuszenia zmęczenia oczu powoduje łzawienie. Łzawiące oczy są zwykle w takich wypadkach zaczerwienione i piekące, odczuwalne jest wrażenie piasku pod powiekami. Nieleczony zespół suchego oka może skutkować zapaleniem spojówek . Wysuszone i zmęczone oczy łzawią, ale łzy te nie przynoszą ukojenia. Konieczne jest zastosowanie kropli do oczu i danie im czasu na odpoczynek. Najczęściej tego rodzaju podrażnienie to efekt zbyt długiej pracy przed komputerem, czytania w dużym skupieniu, kiedy to „zapomina się” o mruganiu, a także przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, czynników atmosferycznych czy gryzącego dymu....

Boston terrier – charakterystyka rasy
© Sharon/Adobe Stock
Styl życia
Boston terrier – charakterystyka rasy
Boston terrier to pies skoczny, energiczny, przyjacielski i towarzyski. Uwielbia towarzystwo i źle znosi samotność. Nie powinien zostawać sam przez wiele godzin. To inteligentny, chętny do nauki przyjaciel rodziny.

Boston terrier to pies skoczny, energiczny, przyjacielski i towarzyski. Uwielbia towarzystwo i źle znosi samotność. Nie powinien zostawać sam przez wiele godzin. To inteligentny, chętny do nauki przyjaciel rodziny.   Boston terrier to pies do towarzystwa – wesoły i łagodny wobec ludzi. Pochodzi jednak od psów, które uchodzą za trudne w wychowaniu – bulteriera i american staffordshire terriera . Osobniki tych ras, gdy są źle wychowane, mają skłonności do kłótni z innymi psami i agresywnych zachowań wobec ludzi. Mimo to boston terrier nie odziedziczył po przodkach podobnych skłonności i jest psem pogodnym, miłym i przyjaźnie nastawionym do dzieci oraz dorosłych. Charakter boston terriera Boston terriery są psami, które bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli . Kochają spędzać z nimi czas, bawiąc się i ucząc nowych sztuczek. Lubią zwracać na siebie uwagę, przynosząc zabawki, zaczepiając i zachęcając do zabawy. Nie są jednak natarczywe – szybko uczą się posłuszeństwa i reagują na komendy.   Przedstawiciele tej rasy nie powinni zostawać bez towarzystwa przez długie godziny, ponieważ może to źle wpływać na ich psychikę. Zdarzają się przypadki, że z nudów i samotności bostony mogą zniszczyć przedmioty , które znajdują się w ich zasięgu.   Boston terriery są czworonogami niezwykle aktywnymi, które potrzebują sporo ruchu . Są też inteligentne, ciekawskie, czujne i łatwo przystosowują się do nowych warunków. Będą szczęśliwe zarówno w domu z ogrodem, jak i mieszkaniu w bloku – pod warunkiem, że właściciele zapewnią im wystarczającą dawkę ruchu oraz poświęcą czas na zabawę i szkolenie. Wygląd bostonów Boston terier jest psem niewielkich rozmiarów, a mimo to umięśnionym i silnym, o atletycznej sylwetce. Ma...

Nasze akcje
wyniki konkursu duplo 2021
Fleszstyle

KONKURS! Wygraj zaproszenie na największą imprezę modową w Polsce i inne supernagrody!

Partner
hada-labo-3d-lifting-mask
Fleszstyle

Sposób Japonek na zatrzymanie upływu czasu tkwi w prostocie kosmetyków

Partner
kosmetyki-neutrogena-bright-boost
Fleszstyle

TEST REDAKCJI: Sprawdziłyśmy kosmetyki Neutrogena® Hydro Boost® i Bright Boost!

Partner