Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
akie rośliny doniczkowe są bezpieczne dla kotów?
©Alex Bramwell/Adobe Stock
Styl życia

Jakie rośliny doniczkowe są bezpieczne dla kotów?

Kwiaty doniczkowe, chociaż stanowią jedną z najpopularniejszych ozdób mieszkań i domów, mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla kotów. Warto wiedzieć, jakie rośliny są bezpieczne dla pupili, aby uchronić ich przed poważnym zatruciem lub śmiercią.

Kwiaty doniczkowe, chociaż stanowią jedną z najpopularniejszych ozdób mieszkań i domów, mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla kotów. Warto wiedzieć, jakie rośliny są bezpieczne dla pupili, aby uchronić ich przed poważnym zatruciem lub śmiercią.

 

Koty, zwłaszcza te, które nie wychodzą na zewnątrz, mają tendencję do podgryzania niemal wszystkich roślin, które znajdą się w zasięgu ich pyszczków. Nie należy liczyć na to, że kot nie zainteresuje się nowym kwiatem lub nie dostanie się do niego, jeżeli zostanie ustawiony odpowiednio wysoko. Nasze domowe mruczki są bardzo sprytne i zdeterminowane, dlatego ich kontakt z rośliną jest zwykle jedynie kwestią czasu.

Paprotka – roślina, którą mogą uprawiać kociarze

Paprocie to rośliny, które uprawiamy bardzo chętnie. Dobra wiadomość jest taka, że większość popularnych odmian paprotek jest bezpieczna dla kotów. Najczęściej spotykana w polskich domach odmiana – Nefrolepis Wyniosły to roślina, która doskonale czuje się w wilgotnych warunkach, źle znosi zaś przeciągi. Dobrym pomysłem może być trzymanie jej w łazience.

Drzewko szczęścia – bezpieczne dla kotów

Grubosz, czyli roślina popularnie nazywana drzewkiem szczęścia, może bez przeszkód ozdabiać dom, w którym mieszka kot. Nawet jeżeli pupil zje kilka „liści szczęścia”, nie powinno stać się mu nic złego. Drzewko szczęścia należy trzymać w pobliżu okna (czyli miejsca, gdzie większość kotów najchętniej się wyleguje!), w miejscu słonecznym lub w półcieniu. Roślina jest łatwa w uprawie – wystarczy obficie podlewać ją wtedy, gdy podłoże zupełnie wyschnie.

Storczyk – roślina do domu z kotem

Eleganckie storczyki to bardzo popularne rośliny doniczkowe – często wręczane jako upominki. Dzięki temu, że nie stanowią one zagrożenia dla kotów, bez przeszkód można podarować je w prezencie właścicielowi mruczka (najlepiej od razu z zapewnieniem, że kwiat jest w pełni bezpieczny dla zwierzęcia).

 

Storczyki należy ustawiać w ciepłym, jasnym, lecz nienasłonecznionym miejscu. Ważne, by nie podlewać ich w klasyczny sposób – wlewając wodę do doniczek. Storczyki należy zanurzać w wodzie na kilkanaście minut. Woda powinna sięgać do górnego brzegu doniczki.

Maranta – roślina, którą może podgryzać kot

Maranta to kwiat, który wyróżnia się dużymi, zielono-różowymi liśćmi. Mogą one bez ryzyka być podjadane przez kota, chociaż oczywiście może to zaszkodzić wyglądowi rośliny, Marantę należy ustawić w półcieniu (pod wpływem promieni słonecznych jej liście mogą płowieć), obficie podlewać i zraszać.

 

Aby koty nie dewastowały domowych kwiatów, warto zainteresować je roślinami przeznaczonymi specjalnie dla nich, na przykład kocią trawą. Jest ona w pełni bezpieczna dla zwierząt.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kwiaty w doniczkach
©JackF/fotolia
Styl życia
Rośliny doniczkowe – jakie wybrać do domu?
Kwiaty doniczkowe są niezwykle istotnym elementem budującym charakter domu, ale nie tylko. Kwiaty doniczkowe wpływają na samopoczucie człowieka, gdyż uspokajają i działają pozytywnie na psychikę, poprawiają krążenie krwi i pracę płuc.

Kwiaty doniczkowe są niezwykle istotnym elementem budującym charakter domu, ale nie tylko. Kwiaty doniczkowe wpływają na samopoczucie człowieka, gdyż uspokajają i działają pozytywnie na psychikę, poprawiają krążenie krwi i pracę płuc. Kwiaty, które ozdobią mieszkanie Kwiaty doniczkowe można podzielić na rośliny o ozdobnych kwiatach i na rośliny o ozdobnych liściach. Rośliny doniczkowe są najpiękniejszą ozdobą całego mieszkania. Należy jednak dobrać odpowiednie rośliny i pielęgnować je.   1. Cyklamen perski – kwitnie od października do kwietnia i jest jednym z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Kwiaty rośliny są łososiowe, różowe, ciemnoczerwone i szkarłatne. Na liściach z kolei widoczne są marmurkowe, srebrzyste wzory. Roślinę należy podlewać umiarkowanie, uważając aby nie zalać bulwy. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. 2. Begonia – kwitnie na biało i ma intensywny zapach. Liście begonii pokryte są łagodnym meszkiem. Najlepiej służy jej wilgotne podłoże i stały dostęp do światła. Begonię powinno się podlewać każdego dnia . 3. Anturium – to egzotyczna roślina o liściach w kształcie łódki i dosyć charakterystycznej kolbie. Kwiaty mogą być różowe, czerwone bądź kremowobiałe. Anturium wymaga pokojowej temperatury i dużej wilgotności powietrza. Należy podlewać go wodą po brzeg doniczki, a po 15 minutach można wylać jej nadmiar z podstawki. Anturium kwitnie cały rok i doskonale ozdabia wnętrze mieszkania. 4. Paproć – roślina o drobnych zielonych liściach, z których wyparowuje dużo wody. Dlatego też podłoże kwiatu powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Paprocie powinno się podlewać regularnie i umiarkowanie, by nie dopuścić do przesuszenia rośliny. Nie należy wystawiać jej na bezpośredni kontakt z promieniami , gdyż najlepiej rośnie...

suklenty
©miss_mafalda/Fotolia
Styl życia
Sukulenty – wytrzymałe rośliny do domowej hodowli
Sukulenty to rośliny, które dzięki wykształconej tkance wodnej przystosowały się do życia w trudnych warunkach. Do dużej rodziny sukulentów zaliczane są popularne: kaktusy, rozchodniki, aloes czy pelargonia. Ich kształty przybierają najróżniejsze formy, niektóre też pięknie kwitną. Oprócz tego, że sukulenty nie wymagają częstego podlewania mogą też być ciekawym elementem dekoracyjnym w domu.

Sukulenty to rośliny, które dzięki wykształconej tkance wodnej przystosowały się do życia w trudnych warunkach. Do dużej rodziny sukulentów zaliczane są popularne: kaktusy, rozchodniki, aloes czy pelargonia. Ich kształty i barwy przybierają najróżniejsze formy, niektóre sukulenty mają też piękne kwiaty. Oprócz tego, że sukulenty nie wymagają częstego podlewania mogą też być ciekawym elementem dekoracyjnym w domu. Wymagania sukulentów: stanowisko, podłoże i przesadzanie Sukulenty ustawia się na parapetach po północno-wschodniej stronie domu/mieszkania. Lubią słońce, ale szczególnie to poranne. Silne popołudniowe promienie mogą przypalać roślinę. Sukulenty wymagają przepuszczalnego podłoża , dlatego do doniczki oprócz wymieszanej z piachem ziemi należy wsypać na dno żwir lub specjalne kamyki drenujące (do kupienia w sklepach ogrodniczych). Sukulentów nie trzeba często przesadzać, chyba, że wymaga tego szybkość ich wzrostu. W innych przypadkach robi się to co 3 - 4 lata. Pielęgnacja i uprawa sukulentów: podlewanie Sukulenty potrafią magazynować wodę , dzięki czemu zapomnienie o ich podlaniu nie wyrządzi szczególnej krzywdy tym wytrzymałym roślinom. Gdy nie są podlewane, ich korzenie obumierają i przechodzą w stan hibernacji. W takiej formie czekają na wodę, która bardzo szybko przywraca je do życia. Jednak z wodą lepiej uważać, w przypadku sukulentów groźniejszy jest jej nadmiar niż brak. Latem sukulenty należy podlewać średnio dwa razy w tygodniu (ale tylko wtedy, gdy ziemia całkowicie wyschła od ostatniego podlewania), zimą raz na miesiąc – oprócz kaktusów, których zimą nie wolno w ogóle podlewać. Przy podlewaniu sukulentów dobrze kierować się zasadą: lepiej rzadko a obficie niż często i skąpo, ponieważ rośliny te źle...

Kwiaty na balkonie
Pixabay/Hans/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak wybrać kwiaty na słoneczny balkon?
Nie wszystkie rośliny doniczkowe lubią słoneczne stanowisko. Kwiaty na balkon, który oferuje niewiele cienia, muszą dobrze znosić dużą dawkę promieni słonecznych.

Nie wszystkie rośliny doniczkowe lubią słoneczne stanowisko. Kwiaty na balkon, który oferuje niewiele cienia, muszą dobrze znosić dużą dawkę promieni słonecznych. Zwieszające się kwiaty na balkon Najpopularniejszymi kwiatami na balkon są petunie i ich bardziej zwieszające się odmiany, czyli surfinie. Surfinie wyglądają efektownie zwłaszcza w wiszących doniczkach. Do podwieszanych pojemników można zasadzić również kwitnące całe lato pelargonie oraz przypominające miniaturowe słoneczniki - sanwitalie. Do wiszących doniczek można zasadzić również lobelie, które mają kwiaty w kolorach od białego, przez różowy, do fioletowego i niebieskiego. W podobnej kolorystyce występują werbeny, mające drobne kwiatki zebrane w dekoracyjne, gęste kuliste kwiatostany. Wyjątkowy kształt ma inny kwiat doniczkowy idealny do wiszących koszyków – scewola. Kwiaty przypominają wachlarz, najczęściej są jasnofioletowe lub białe. Kwiaty doniczkowe na balkon Oprócz zwieszających się kwiatów, na słonecznym balkonie dobrze będą czuły się także inne kwiaty doniczkowe, na przykład lantana. To zawsze zielony półkrzew, którego kwiaty zmieniają kolor z żółtego przez pomarańczowy do czerwonego. Przy odpowiedniej pielęgnacji kwitnie bardzo obficie. W podobnej kolorystyce jest szałwia błyszcząca – intensywnie czerwone kwiaty są zebrane na szczytach pędów, oraz żółto-pomarańczowe aksamitki, które dodatkowo intensywnym zapachem odstraszają szkodniki. Bardzo nasłonecznione stanowisko lubi także osteospermum, czyli stokrotka afrykańska. Większą różnorodność kolorystyczną można uzyskać sadząc bratki i cynie. W przypadku balkonów i tarasów parterowych, warto przemyśleć pnącza, na przykład tunbergię oskrzydloną, która pnie się na poręcze...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner