Uśmiechnięty młody mężczyzna patrzy na psa i go głaszcze.
©Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia

Czym się zajmuje psi psycholog, jak nim zostać i kiedy warto skorzystać z jego pomocy

Behawiorysta to psi psycholog zajmujący się tzw. terapią zachowań zwierząt. Pomaga zrozumieć i wyeliminować takie problemy jak np.: ucieczki psów z domu, szczekanie na ludzi, szarpanie na smyczy czy agresja lub gryzienie. Psi psycholog pracuje zarówno z psem – ucząc go dobrych nawyków, jak i właścicielem – wyjaśniając i podpowiadając, co zrobić by dane zachowanie się nie powtarzało.

Behawiorysta to psi psycholog zajmujący się tzw. terapią zachowań zwierząt. Pomaga zrozumieć i wyeliminować takie problemy jak np.: ucieczki psów z domu, szczekanie na ludzi, szarpanie na smyczy czy agresja lub gryzienie. Psi psycholog pracuje zarówno z psem – ucząc go dobrych nawyków, jak i właścicielem – wyjaśniając i podpowiadając, co zrobić by dane zachowanie się nie powtarzało.

 

Behawiorysta nie jest zawodem. Nie widnieje w indeksie zawodów i specjalności stworzonym na potrzeby Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 roku.

Kurs dyplomowy COAPE nadaje kwalifikacje behawiorysty zwierząt

Behawiorystą zostaje się po ukończeniu stacjonarnego kursu dyplomowego COAPE (Centre of Applied Pet Ethology), czyli największej organizacji kształcącej behawiorystów zwierzęcych w Wielkiej Brytanii. Polski oddział  Centre of Applied Pet Ethology -  COAPE Polska, istnieje od 2008 roku. Kurs daje kwalifikacje zwierzęcego behawiorysty na licencji COAPE, a jego ukończenie pozwala na rozpoczęcie działalności jako terapeuta zwierzęcych zachowań. Warunkiem ukończenia COAPE jest uzyskanie pozytywnej oceny ze wszystkich modułów kursu z prac zaliczeniowych, praktycznych i końcowej oceny studium przypadku (według określonych standardów). Cena kursu (obejmująca zaliczkę początkową) wynosi około 9 tysięcy złotych.

Co zrobić, by dostać się na kurs dyplomowy na psiego psychologa?

Kandydaci na psiego behawiorystę muszą mieć minimum wyższe wykształcenie. Podstawą kwalifikacji na kurs COAPE jest wykazanie doświadczenia w pracy ze zwierzętami, np.:

  • dyplom lekarza lub technika weterynarii,
  • praca w schronisku lub fundacji dla psów,
  • kurs trenerski lub dogoterapii,
  • prowadzenie psiej hodowli lub domu tymczasowego dla psów.

 

Dostać się na kurs można wykazując powyższe doświadczenie lub kończąc jeden z korespondencyjnych kursów COAPE, np.:

  • Wilk – Zachowanie i Ekologia,
  • Szkoła dla Psów,
  • Think Dog,
  • Study Dog.

 

Po wysłaniu formularza zgłoszeniowego, kandydaci poproszeni zostaną o przesłanie listu motywacyjnego, gdzie znajdować się będą informacje o doświadczeniu w pracy ze zwierzętami.

Czym zajmuje się psi behawiorysta?

Psi behawiorysta zajmuje się zachowaniem psów. Z pomocy psich psychologów korzystają właściciele czworonogów, którzy nie są sobie w stanie poradzić z zachowaniem swojego pupila, np. szarpaniem smyczy przez psa, załatwianiem się w domu, szczekaniem na wszystkich lub panicznym lękiem. Behawiorysta ma za zadanie pomóc stworzyć dobrą relację na poziomie pies – właściciel. Wyjaśnia złe zachowanie czworonoga członkom rodziny oraz pracuje z pupilem, aby złe nawyki zastąpić tymi pożądanymi, np. grzecznym chodzeniu przy nodze właściciela w czasie spacerów.


Pies w obroży.
©mariesacha/Fotolia.com
Styl życia
Jak wygląda trening psa za pomocą obroży elektrycznej i czy ta metoda jest bezpieczna
Elektryczna obroża dla psa ma za zadanie wspomóc trening psa. W momencie, gdy pies jest nieposłuszny, właściciel za pomocą pilota, wysyła do obroży impuls elektrostatyczny, mający powstrzymać psa przed złym zachowaniem. Przeciwnicy metody twierdzą, że lepiej nagradzać niż karcić. Zwolennicy zaś uważają, że impulsy nie wywołują bólu, tym bardziej, gdy obroża opatrzona jest certyfikatem ECMA.

Elektryczna obroża dla psa ma za zadanie wspomóc trening psa. W momencie, gdy pies jest nieposłuszny, właściciel za pomocą pilota, wysyła do obroży impuls elektrostatyczny, mający powstrzymać psa przed złym zachowaniem. Przeciwnicy metody twierdzą, że lepiej nagradzać niż karcić. Zwolennicy zaś uważają, że impulsy nie wywołują bólu, tym bardziej, gdy obroża opatrzona jest certyfikatem ECMA.   Organizacja ECMA zajmuje się dbaniem o zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt . Kupując produkt oznaczony certyfikatem  ECMA, ma się pewność, że został on przetestowany i nie stanowi zagrożenia dla czworonoga. Działanie elektrycznej obroży W zestawie treningowym znajduje się obroża dla psa oraz pilot do jej sterowania dla właściciela. W czasie treningu, gdy opiekun chce zasygnalizować, że pies postępuje źle, wysyła pilotem do obroży impuls elektrostatyczny nazywany korygującym. Producentom urządzenia chodziło o wytworzenie nieprzyjemnego bodźca dla psa, a nie sprawienie mu bólu. Impuls ma zmusić pupila do zaprzestania nieodpowiedniego zachowania, np. skakania na właściciela . Po nastąpieniu pozytywnej reakcji psa, powinien on być natychmiast nagrodzony, np. smakołykiem. Obroże mają możliwość regulacji natężenia impulsu. W przypadku, gdy przycisk do wysyłania bodźca zostanie przyciśnięty zbyt długo, obroża samoistnie wyłączy się na jakiś czas. Trening psa za pomocą obroży elektrycznej Trening w obroży elektrycznej wygląda tak, że impuls elektryczny poprzedza zawsze komenda słowna. Jeżeli pies wykonał ją poprawnie , dostaje nagrodę, jeśli nie, do obroży wysyła się bodziec. Służy to temu, aby pies zaczął kojarzyć wykonywanie poleceń z nagrodami , a nieposłuszeństwo z „karą”. Treserzy twierdzą, że w przyszłości pies będzie dążył do tego, co sprawia mu przyjemność, a unikać będzie...

Pies leżący na trawie i bawiący się z dziewczynką
©Tatiana Murr/Fotolia
Styl życia
Na czym polega praca z psami w dogoterapii dzieci i osób dorosłych?
Dogoterapia jest metodą, która wspomaga rehabilitację, naukę, psychoterapię dzieci, a także osób dorosłych. Terapia polega na zajęciach z wyszkolonym psem, który odgrywa tu kluczową rolę. Dzieci chętniej wykonują ćwiczenia i zapominają o swojej chorobie czy kalectwie, gdy towarzyszy im pies.

Dogoterapia jest metodą, która wspomaga rehabilitację, naukę, psychoterapię dzieci, a także osób dorosłych. Terapia polega na zajęciach z wyszkolonym psem, który odgrywa tu kluczową rolę. Dzieci chętniej wykonują ćwiczenia i zapominają o swojej chorobie czy kalectwie, gdy towarzyszy im pies.   Rasy najczęściej wybierane na psich „terapeutów” to: labradory, husky, golden retrivery, spaniele, nowofundlandy, alaskany malamuty . W dogoterapii absolutnie nie można pracować z rasami psów uznanymi za niebezpieczne. Czym jest dogoterapia i dla kogo jest przeznaczona Dogoterapia jest metodą wspomagającą naukę, psychoterapię oraz rehabilitację zarówno dzieci, jak i osób dorosłych . Najczęściej psy uczestniczą w zajęciach z osobami niepełnosprawnymi fizycznie i umysłowo. Czworonożni przyjaciele odgrywają w terapii ważną rolę, ponieważ motywują do działania. Dzieci i osoby dorosłe, zaprzyjaźniają się z psem i zapominają o chorobie lub kalectwie. Chorzy niejednokrotnie przy pupilu przełamują bariery, jak np. brak pewności siebie. Pies nie ocenia ani nie reaguje nieprzyjaźnie na „dziwne” zachowanie czy braki w umiejętnościach. Podczas zajęć pupil wykonuje polecenia terapeuty lub osoby chorej, daje się głaskać i karmić, bawi się lub słucha bajek, piosenek albo przygląda się pracom plastycznym. Warto tylko pamiętać, że dogoterapia nie jest formą leczenia . Jest to terapia wspomagająca powrót do zdrowia. Pomaga minimalizować skutki różnego rodzaju schorzeń. Schorzenia i choroby, których leczenie można wspomóc dogoterapią Odpowiednio dobrane zajęcia terapeutyczne mogą być bardzo istotną częścią procesu rehabilitacji . Choroby i schorzenia, przy których można wykorzystać dogoterapię, to np.: zaburzenia emocjonalne, niepełnosprawność ruchowa...

Mały pies leży na plecach.
©otsphoto/Fotolia.com
Styl życia
Wyprawka dla szczeniaka, czyli jak przygotować się na pojawienie się psa w domu
Szczeniak w domu to radość, ale i odpowiedzialność – warto więc zadbać o nowego członka rodziny, kupując mu wyprawkę. Szczeniak je, śpi, bawi się i chodzi na spacery, więc w domu nie może zabraknąć psiej karmy, legowiska, gryzaków oraz obroży i smyczy.

Szczeniak w domu to radość, ale i odpowiedzialność – warto więc zadbać o nowego członka rodziny, kupując mu wyprawkę. Szczeniak je, śpi, bawi się i chodzi na spacery, więc w domu nie może zabraknąć psiej karmy, legowiska, gryzaków oraz obroży i smyczy.   W domu, w którym pojawił się pies, dobrze, by znalazł się duży zapas gazet. Przydadzą się na początku, gdy szczeniak będzie uczył się czystości . Makulatura jednak przesiąka i jeśli pupil wciąż będzie załatwił się w domu, można zaopatrzyć się w psią kuwetę, bardziej płaską niż kocia, z wymiennym wkładem absorbującym wilgoć. Miękkie legowisko do spania Ze względów higienicznych, dobrze jest, gdy da się zdjąć pokrowiec z legowiska i go wyprać. Funkcjonalne są miękkie posłania , np. z gąbki. Raczej unika się wiklinowych legowisk, z tego względu, że pies gryząc je, może zadławić się kawałkiem gałęzi. Małym rasom psów, np. buldogom francuskim, maltańczykom, pekińczykom, yorkom, można kupić posłanie, w którym zmieści się jak dorośnie . Większym rasom, jak np. owczarkom, dogom niemieckim, bernardynom, na czas „dzieciństwa” warto kupić mniejsze legowisko, a z czasem większe. Szczeniak będzie czuł się bardziej komfortowo na mniejszym legowisku. Na posłanie można położyć koc lub ręcznik. Miska dla psa na wodę i pokarm Dwie miski – na wodę i jedzenie – wystarczą. Szczeniaki są z reguły jeszcze nieporadne, dlatego przy zakupie miski warto wybierać te bardziej stabilne , np. stalowe, ceramiczne, najlepiej z gumą antypoślizgową na spodzie. Wielkość dobiera się tak, by wyznaczona porcja psiego jedzenia zajmowała około połowę naczynia. Psom o długich uszach, np. spanielom, można kupić miskę stożkową . Dzięki temu uszy szczeniaka nie będą moczyć się w wodzie czy brudzić w jedzeniu. Karma i psie witaminy...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner