brunetka uśmiecha się
Image by LifetimeStock.com

Konkurencja dla inkubatorów przedsiębiorczości – akceleratory biznesu

brunetka uśmiecha się
Image by LifetimeStock.com

Akcelerator biznesu to instytucja, która wspiera początkujące firmy lub osoby, które planują założyć własną działalność gospodarczą.

 

Akceleratory biznesu dotąd były popularne przede wszystkim na Zachodzie, jednak coraz częściej i w Polsce pojawiają się inicjatywy promujące ten typ wsparcia.

Czym różnią się akceleratory biznesu od inkubatorów przedsiębiorczości?

Inkubatory przedsiębiorczości dają zupełnie inne zaplecze młodym przedsiębiorcom. Wsparcie polega na udostępnianiu przestrzeni biurowej, usług księgowości, usługi sekretariatu itd. Jednak to dopiero akcelerator biznesu zapewnia merytoryczne, a także i finansowe wsparcie w rozwoju. W jego ramach są oferowane warsztaty i szkolenia, w czasie których uczestnicy programów analizują mocne i słabe strony swojej koncepcji, a także uczą się podstaw działalności gospodarczej i księgowości. Uczestnicy akceleratora biznesu mogą korzystać ze wsparcia profesjonalistów, osób, które mają duże doświadczenie na rynku i mogą pełnić rolę mentorów.

Akcelerator biznesu i wsparcie finansowe

Akcelerator biznesu oferuje także wsparcie finansowe, którego wysokość jest bardzo zróżnicowana i zależy od tego, kto się w nie angażuje. Dofinansowanie pomysłu najczęściej wiąże się z przekazaniem określonej części udziałów firmy. Jednak osoby korzystające z tego typu wsparcia często podkreślają, że wolą mieć mniejszy udział w inwestycji wartej milion, niż mieć 100% udział w tej wartej 10 tysięcy złotych.  

Więcej na temat rynek pracy porady prawne
Przeładuj

Magda Gessler z okazji 4. urodzin Party.pl odpowiada na trudne pytania! Zobacz, co nam zdradziła!

zobacz 00:25