Czym kierować się przy zakupie kamery samochodowej?
© Piotr Adamowicz/Adobe Stock
Styl życia

Czym kierować się przy zakupie kamery samochodowej?

Głównym celem dla którego kierowcy decydują się na zakup kamery samochodowej jest możliwość posiadania zarejestrowanego obrazu w formie wideo z wydarzeń na drodze. Jest to przydatne w momencie różnego rodzaju nieprzewidzianych zdarzeń drogowych, w których udowodnienie czyjejś winy może być trudne, a niekiedy niemożliwe bez takich materiałów dowodowych. Sam zakup samochodowego rejestratora wideo nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Głównym celem dla którego kierowcy decydują się na zakup kamery samochodowej jest możliwość posiadania zarejestrowanego obrazu w formie wideo z wydarzeń na drodze. Jest to przydatne w momencie różnego rodzaju nieprzewidzianych zdarzeń drogowych, w których udowodnienie czyjejś winy może być trudne, a niekiedy niemożliwe bez takich materiałów dowodowych. Sam zakup samochodowego rejestratora wideo nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

 

Z racji tego, że rejestrowany materiał wideo docelowo ma służyć jako dowód w konkretnej sprawie, dobrze byłoby, aby był dobrej jakości. Kamera, która będzie zapisywała wiele szczegółów w niektórych sytuacjach może bowiem okazać się bezcenna.

Dlaczego warto rozważyć zakup kamery samochodowej?

Rejestratory jazdy są coraz popularniejsze zarówno wśród kierowców przemierzających długie trasy, jak i tych przemieszczających się tylko po miejskich drogach. Dzieje się tak dlatego, że niektóre sytuacje drogowe (głównie wypadki i kolizje) są często trudne do wyjaśnienia dla służb mundurowych. Kierowcy przestrzegający przepisów drogowych i starający się jeździć bezpiecznie wolą posiadać dowód w postaci materiału wideo na wypadek ewentualnego zdarzenia drogowego. Jak pokazało wiele historii, zarejestrowany obraz z kamery samochodowej pomaga nie tylko uniknąć nieprzyjemności, ale również – a może przede wszystkim – pozwala karać tych, którzy są odpowiedzialni za kolizje, wypadki oraz stwarzanie innego zagrożenia w ruchu drogowym.

 

Posiadanie kamery w samochodzie jest również przydatne w wielu innych sytuacjach. Zdarza się, że materiały zapisane w rejestratorze służą jako dowód w sprawach dotyczących sporów na linii kierowca – policja w kwestii podstaw zatrzymania i ewentualnego mandatu. Poza tym rejestratory samochodowe są wykorzystywane przez osoby lubujące się w nagrywaniu materiałów wideo. Wiele miejsc nagranych z perspektywy poruszającego się samochodu prezentuje się wyjątkowo dobrze.

 

Jeśli chodzi o inne zastosowanie, to kamery samochodowe mogą pomóc osobom, którym zależy na poprawie stylu swojej jazdy i zachowania się na drodze. Aby to zrobić, wystarczy nagrać, następnie przeanalizować materiał w warunkach domowych, a później wystrzegać się zauważonych nieodpowiednich zachowań czy błędów.

Parametry i funkcje rejestratora na które należy zwrócić uwagę przy zakupie

Osoby poszukujące rejestratora wideo do samochodu mogą mieć problem z wybraniem tego właściwego do swoich potrzeb. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele modeli znacząco różniących się nie tylko ceną, ale również parametrami technicznymi i funkcjami. Wbrew pozorom ci, którzy jeżdżą mało, a jeśli to robią, to głównie w warunkach miejskich nie powinni wybierać najtańszych kamer, lecz rozważyć zakup produktu przynajmniej średniej klasy. Wszystko dlatego, że kamery za około 100-200 złotych rejestrują obraz w bardzo słabej jakości, co często uniemożliwia zidentyfikowanie chociażby numerów rejestracyjnych innych samochodów. Zła jakość może być podstawą do podważenia jego wiarygodności podczas postępowania sądowego lub prowadzonej sprawy o odszkodowanie.

 

Każdy, kto rozważa zakup rejestratora wideo do samochodu, powinien zwracać uwagę na takie kwestie, jak:

  • rozdzielczość obrazu – minimalną akceptowalną jest ta, która wynosi 1280x720 (HD), choć może być i wyższa (wiąże się to z wyższą ceną). Czasami warto zainwestować kiladziesiąt złotych więcej i mieć pewność, że jakość nagrywanego obrazu jest wysoka,
  • kąt nagrywania – w zależności od modeli może się on różnić. Dobrze jest, gdy kamera ma szeroki kąt nagrywania, obejmujący oba pasy jezdni oraz pobocze. Najpopularniejsze kamery posiadają kąt nagrywania 120 stopni i zazwyczaj jest on wystarczający,
  • funkcja nagrywania nocnego – bardzo przydatna funkcja, która umożliwia rejestrowanie materiałów po zmroku. Szczególnie przydatne jest to w okresie jesienno-zimowym, kiedy dosyć szybko zapada zmrok,
  • jakość uchwytu – w komplecie z kamerą powinien znajdować się uchwyt umożliwiający jej właściwy montaż. Warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania, ponieważ wielu producentów o to nie dba. Ewentualne uszkodzenie uchwytu może okazać się sporym problemem,
  • uruchamianie – można wybrać sprzęt, który trzeba uruchamiać ręcznie za każdym razem albo taki, który jest wyposażony w czujnik ruchu,
  • pamięć – bardzo ważna kwestia. Nawet jeżeli rejestrator ma małą pamięć wewnętrzną, to nie ma to znaczenia pod warunkiem, że posiada wejście na zewnętrzną kartę pamięci.

 

Jak widać, lista ważnych kwestii, które warto sprawdzić i przeanalizować przed zakupem kamery samochodowej jest długa. Zazwyczaj jednak najwięcej zależy od budżetu. Jeżeli ktoś nie ma środków na zakup sprzętu przynajmniej ze średniej półki (koszt od ok. 300 zł), to warto, aby poczekał i odłożył pieniądze aniżeli kupił najtańszą kamerę, która okaże się nieadekwatna do potrzeb.

 

Jakie gadżety samochodowe kupić, aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo jazdy?
© Rostislav Sedlacek/Adobe Stock
Styl życia
Praktyczne gadżety samochodowe, czyli w co można wyposażyć auto?
Dla wielu osób samochód jest niczym drugi dom. Wynika to przede wszystkim z czasu spędzonego w aucie i dotyczy nie tylko zawodowych kierowców. Niezależnie od tego czy samochód służy jako narzędzie pracy czy do załatwiania spraw prywatnych dobrze, aby był wyposażony w możliwie najwięcej udogodnień. Wiele z nich może wpływać nie tylko na komfort jazdy, ale również na bezpieczeństwo na drodze. Z tego względu warto rozważyć zakup kilku gadżetów do samochodu.

Dla wielu osób samochód jest niczym drugi dom. Wynika to przede wszystkim z czasu spędzonego w aucie i dotyczy nie tylko zawodowych kierowców. Niezależnie od tego czy samochód służy jako narzędzie pracy czy do załatwiania spraw prywatnych dobrze, aby był wyposażony w możliwie najwięcej udogodnień. Wiele z nich może wpływać nie tylko na komfort jazdy, ale również na bezpieczeństwo na drodze. Z tego względu warto rozważyć zakup kilku gadżetów do samochodu.   Samochód już dawno nie jest tylko środkiem transportu, ale również miejscem do pracy, a w niektórych przypadkach nawet relaksu. Przeznaczenie auta jest determinowane przez styl życia konkretnych ludzi. Nie da się jednak ukryć, że w obecnych czasach, kiedy pośpiech jest czymś naturalnym, możliwość wykonywania kilku czynności jednocześnie jest bardzo cenne. Gadżety samochodowe poprawiające bezpieczeństwo jazdy Wśród wielu dostępnych gadżetów samochodowych prawdopodobnie najważniejszą grupę stanowią te, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego. Do najpopularniejszych akcesoriów tego typu zalicza się: rejestratory wideo – pozwalają rejestrować pokonywaną trasę, dzięki czemu pozwalają analizować manewry wykonywane na drodze. Najczęściej jednak kamery samochodowe stanowią ochronę dla tych użytkowników ruchu drogowego, którzy chcą posiadać dowód w przypadku ewentualnego wypadku czy kolizji drogowej. Zarejestrowany materiał pomaga wyjaśnić wiele spraw i ustalić sprawców zdarzeń drogowych, zestawy słuchawkowe – jazda samochodem i rozmowa z telefonem przy uchu stanowi duże zagrożenie i jest karana mandatami karnymi. Aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla siebie i innych kierowców, warto zainwestować w zestaw słuchawkowy. Dzięki...

aparat na statywie, dwie lampy do zdjęć, białe tło zdjęciowe
© rottenman/Adobe Stock
Styl życia
Jak i kiedy warto samemu tworzyć materiały wideo promujące firmę?
Internet jest obecnie jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym kanałem marketingowym dla firm. Na przestrzeni lat marketing internetowy mocno ewoluował, ale od pewnego czasu nie zmieniają się trendy, a jedynie detale. Jak można zauważyć na serwisach społecznościowych komunikacja marek i firm w wielu przypadkach przybiera formę materiałów wideo. Aby móc w taki sposób prowadzić działania promocyjne, można wybrać dwie opcje. Pierwsza zakłada powierzenie tego specjalistycznej, ale zazwyczaj drogiej firmie, a druga działania na „własną rękę".

Internet jest obecnie jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym kanałem marketingowym dla firm. Na przestrzeni lat marketing internetowy mocno ewoluował, ale od pewnego czasu nie zmieniają się trendy, a jedynie detale. Jak można zauważyć na serwisach społecznościowych komunikacja marek i firm w wielu przypadkach przybiera formę materiałów wideo. Aby móc w taki sposób prowadzić działania promocyjne, można wybrać dwie opcje. Pierwsza zakłada powierzenie tego specjalistycznej, ale zazwyczaj drogiej firmie, a druga działania na „własną rękę”.   Według różnych przewidywań, to właśnie taki format jest pożądany przez odbiorcę i odbierany przez niego lepiej niż zdjęcia czy tekst. Właściciele firm – nawet tych małych, lokalnych – powinni mieć to na względzie i rozważyć wdrożenie wideo do swoich działań marketingowych. Tworzenie treści wideo: od czego zacząć? Nie da się ukryć, że w przypadku materiałów wideo kluczową kwestią jest sprzęt. Nie należy się jednak obawiać, ponieważ nie musi być to zaawansowana technologicznie i droga kamera, a jedynie smartfon umożliwiający nagrywanie w jakości Full HD. Do robienia prostych, krótkich filmików wystarczy jeden taki aparat . Później warto zainwestować w kolejne, jeśli oczywiście będzie taka potrzeba. Ponadto należy wyposażyć się w:   statyw, oświetlenie (wystarczą dwie lampy typu softbox), mikrofon.        Dzięki statywowi bez problemu można nagrać wiele filmów ze stabilnym obrazem. Oświetlenie jest niezbędne do stworzenia dobrego, dodającego profesjonalizmu materiału, a mikrofon niezbędny do nagrywania wysokiej jakości dźwięku. Mimo że w formacie wideo kluczowy jest obraz, to jednak nic nie denerwuje odbiorcę bardziej niż słaba jakość dźwięku. W jaki...

Dziecko leży w łóżeczku.
©Piotr Adamowicz/Fotolia.com
Styl życia
Jaką elektryczną nianię wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Przegląd elektronicznych niań warto rozpocząć od sprawdzenia ich parametrów technicznych – zasięgu, obsługiwanych częstotliwości i kanałów. Najnowocześniejsze elektroniczne nianie umożliwiają połączenia internetowe, podgląd wideo oraz monitoring oddechu. Ceny podstawowych modeli zaczynają się od 100 złotych.

Przegląd elektronicznych niań warto rozpocząć od sprawdzenia ich parametrów technicznych – zasięgu, obsługiwanych częstotliwości i kanałów. Najnowocześniejsze elektroniczne nianie umożliwiają połączenia internetowe, podgląd wideo oraz monitoring oddechu. Ceny podstawowych modeli zaczynają się od 100 złotych.   Działanie elektronicznej niani polega na przekazywaniu dźwięków zbieranych przez mikrofon do głośnika rodzica. Urządzenie składa się ze nadajnika (czyli stacji dziecka) i odbiornika (czyli stacji rodzica). Rodzaje elektronicznych niań – analogowe i cyfrowe Ze względu na rodzaj sygnału, nianie można podzielić na: cyfrowe – sygnał transmitowany jest w postaci cyfrowej (dzięki temu nie występują zniekształcenia i zakłócenia), analogowe – sygnał transmitowany jest ciągły, przetwarzany w naturalnej postaci (może być przez to zniekształcony przez np. CB-radio).   Na rynku większość urządzeń dostępnych jest w systemie cyfrowym , głównie ze względu na możliwość transmisji obrazu, np. przez Internet, niezależnie od odległości od dziecka. Parametry elektronicznych niań – zasięg, kanały, częstotliwości Wybierając elektroniczną nianię do pokoju dziecka, warto zwrócić uwagę na parametr zasięgu. Powinien on być podawany dla przestrzeni zamkniętej (np. domu) i przestrzeni otwartej (np. ogródka). Większość producentów elektronicznych niań na opakowaniach podaje zasięg zewnętrzny. Bardzo łatwo jednak z niego policzyć zasięg zamknięty. Wystarczy podzielić go przez 5. Ponadto warto wspomnieć, że elektroniczne nianie mogą nadawać sygnały na różnych częstotliwościach np. 443 MHz (dobra jakość, niewiele zakłóceń), 44MHz (słaba jakość, możliwość łapania sygnałów z innych urządzeń), 1,88 GHz...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik