Reklama

Wyjazd nad morze to świetny pomysł - zwłaszcza w sezonie, gdy jest najwięcej jodu nad morzem. Nie wszyscy wiedzą, że na Wybrzeże najlepiej wybrać się w chłodniejsze dni.

Reklama

W ludzkim organizmie znajduje się od 20 do 50 mg jodu. Aż 75% tego pierwiastka kumuluje się w gruczole tarczycowym.

Znaczenie jodu

Jod jest niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy, a za jej pośrednictwem również serca i mózgu. Hormony wytwarzane w tarczycy biorą udział w syntezie białek, procesach metabolicznych oraz wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego i rozrodczego.

Gdy w organizmie brakuje jodu, szybciej się męczymy, mamy zmniejszoną odporność na stres. Gorzej wyglądają nasze paznokcie, włosy oraz skóra. Słabnie koncentracja, szczególnie u dzieci. Niedobór jodu negatywnie wpływa również na rozwój psychofizyczny i wzrost najmłodszych. W 1997 r. w Polsce zaczęto sprzedawać jodowaną sól spożywczą, aby uchronić społeczeństwo przed niedoborem jodu.

Jak dostarczyć sobie jod?

Największa ilość jodu jest w morskiej wodzie, dlatego też zalecane są podróże na tereny położone blisko morza. Najbardziej potrzebują ich małe dzieci, kobiety w ciąży i osoby z niedoczynnością tarczycy lub wolem tarczycowym.

Jod z wody morskiej paruje i unosi się w powietrzu, opadając później na ziemię. Gleba, powietrze oraz woda w pasie nadmorskim są nasycone tym pierwiastkiem. Im bliżej morza, tym większa ilość jodu się tam znajduje.

Jeśli nie mamy możliwości wybrać się nad morze, można skorzystać z groty solnej, w której jest mnóstwo jodu.

Jod zawierają też niektóre produkty spożywcze, np.: ryby morskie (szczególnie halibut, świeży dorsz lub mintaj oraz wędzona makrela), jodowana lub nieoczyszczona sól, drożdże i owoce morza. Spore ilości jodu zawierają też: tłusty ser edamski, orzechy laskowe, całe jaja kurze, a także brokuły.

Jod na Wybrzeżu Bałtyckim a inne morza

Morski aerozol bogaty w jod powstaje nad wszystkimi morzami. Jednak nad morzami w północnej części globu, czyli między innymi nad Morzem Bałtyckim, jodu jest więcej. Jest to spowodowane obecnością wyższych fal niż na innych morzach, a także większą prędkością wiatru wiejącego nad Bałtykiem. Mgiełka z jodu powstaje wtedy, kiedy fale rozbijają się o brzeg. Bardzo duża ilość jodu jest też nad oceanem, gdzie fale są ogromne.

Nad ciepłymi morzami także jest obecny jod, jednak w mniejszych ilościach. Jeśli ktoś nie narzeka na niedoczynność tarczycy i czuje się dobrze, jego zapotrzebowanie na jod powinna pokryć podróż np. nad Morze Śródziemne.

Reklama

Kiedy nad morzem jest najwięcej jodu?

Najwięcej osób odwiedza nadmorskie kurorty w ciepłych miesiącach. Jednak jeśli chcemy odwiedzić wybrzeże w celach zdrowotnych, najlepiej jechać tam w chłodnych miesiącach: pomiędzy listopadem, a marcem. Największe ilości jodu są w niższych temperaturach oraz przy pogodzie sztormowej, kiedy wieje silny wiatr. Im silniejszy sztorm i większy wiatr, tym większa ilość cząsteczek jodu rozbija się i zostaje rozpylona w powietrzu.

Reklama
Reklama
Reklama