Rejestracja firmy w Anglii – przekonaj się, jakie to proste
Założenie własnego biznesu w Anglii jest prostsze niż ci się wydaje. Rejestracja działalności w Wielkiej Brytanii może być dokonana w ciągu trzech miesięcy po rozpoczęciu.
Założenie własnego biznesu w Anglii jest prostsze niż ci się wydaje. Rejestracja działalności w Wielkiej Brytanii może być dokonana w ciągu trzech miesięcy po rozpoczęciu.
Sama rejestracja firmy w Wielkiej Brytanii nie stanowi dużego problemu dla emigracyjnej Polonii. Przysłowiowe schody rozpoczynają się, gdy przychodzi moment jej utrzymania na obleganym angielskim rynku.
Wybór formy prawnej działalności gospodarczej
Angielskie formy prawne są zbliżone do tych, które mogą spotkać nowi przedsiębiorcy w Polsce. W Wielkiej Brytanii udaje się wszystko załatwić szybko i sprawnie - wystarczy jedynie poznać możliwe formy przedsiębiorstw oraz odwiedzić najbliższy urząd podatkowy. Cały proces powinien formalny powinien trwać maksymalnie do miesiąca, jednak zacząć działać możesz o wiele wcześniej – prawnie działalność w Anglii trzeba zarejestrować najpóźniej 3 miesiące po rozpoczęciu jej funkcjonowania na rynku. W odróżnieniu od większości polskich urzędów, w Anglii można liczyć na pomoc urzędnika przy zakładaniu firmy. Jeśli nie wiesz, jaka forma prawna będzie dla ciebie najkorzystniejsza i najwłaściwsza – zapytaj w Job Center, czyli odpowiedniku polskiego urzędu pracy.
Najczęściej spotykane formy przedsiębiorstw na Wyspach:
- sole trader/self employd (firma jednoosobowa, nazywana również samozatrudnieniem) – w przypadku sole trader pierwsze swoje kroki kierujesz do Inland Revenue (urząd podatkowy) już po miesiącu rozpoczęcia działalności (jest to wyjątkowa sytuacja prawna). Jest to najszybsza i najprostsza forma działalności. Firma nie ma osobowości prawnej, ale raz do roku musisz rozliczyć się z urzędem podatkowym.
- LTD (zbliżona forma do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) – osoby przystępujące do spółki wnoszą własny wkład finansowy – dzięki temu ta forma posiada już osobowość prawną. W spółce musi być wyznaczony dyrektor oraz sekretarz – jedna osoba nie może pełnić tych dwóch funkcji. Aby zarejestrować firmę LTD należy zgłosić się do Inland Revenue oraz Companies House. Odpowiedzialność za zobowiązania finansowe ograniczona jest do wysokości wniesionego wkładu.
- LLP (spółka partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością) – również występuje tutaj ograniczona odpowiedzialność finansowa członków spółki. Aby zarejestrować firmę LLP należy zgłosić się do tylko do Companies House, co nadaje jej osobowość prawną. W tej formie rejestrowane są zazwyczaj kancelarie adwokackie lub spółki audytorskie.
- PLC (zbliżona forma do spółki publicznej) – jest to typowa spółka kapitałowa, której akcje są publicznie dostępne i mogą być wystawione na giełdzie. Ten rodzaj spółki musi mieć przynajmniej dwóch akcjonariuszy i jednocześnie co najmniej dwóch dyrektorów oraz sekretarza. Jest to spółka wymagająca największego kapitału i nie jest polecana dla Polaków, którzy mieszkają tymczasowo w Anglii (w karcie rejestracyjnej należy wpisać adres firmy na terenie Wielkiej Brytanii).
Po wybraniu formy przedsiębiorstwa i wybraniu odpowiedniej nazwy, należy zarejestrować firmę (nie później niż trzy miesiące od rozpoczęcia działalności) w urzędzie podatkowym, w którym wypełniamy odpowiedni formularz rejestracyjny odpowiadający formie działalności, którą wybraliśmy oraz wypełniamy deklarację NICs – National Insurance Contributions. Po upływie kilku tygodni powinniśmy dostać pocztą nasz numer identyfikacji podatkowej, dzięki któremu możemy się rozliczać. Polacy, jako członkowie Unii Europejskiej, wypełniają takie same formularze jak Brytyjczycy czy inni obcokrajowcy z krajów UE. Jedynymi dokumentami, wymaganymi przy rejestracji firmy w Anglii, jest dowód tożsamości (dowód, paszport) oraz potwierdzenie adresu (m.in. rachunki, wyciąg z konta bankowego).
Gdy zdecydujesz się na odpowiednią opcję dla siebie i zaczniesz rejestrować własną działalność, pamiętaj, że jednocześnie zgadzasz się podporządkować angielskiemu prawu i deklarujesz stałe odprowadzanie podatków.