Ogród w stylu wiejskim – roślinność i wyposażenie
Ogród w stylu wiejskim cechuje duża swoboda. Można w nim spotkać zarówno pięknie kwitnące kwiaty, np. piwonie, petunie, malwy, jak również owoce i warzywa - truskawki, jabłka, cukinię.
Ogród w stylu wiejskim cechuje duża swoboda. Można w nim spotkać zarówno pięknie kwitnące kwiaty, np. piwonie, petunie, malwy, jak również owoce i warzywa - truskawki, jabłka, cukinię.
Ogród w stylu wiejskim będzie dobrze się prezentował zarówno na małej, jak i na dużej powierzchni. Doskonale komponuje się z budynkami o spadzistych dachach i gankowych wejściach.
Roślinność w wiejskim ogrodzie
W wiejskim ogrodzie jest miejsce zarówno dla okazałych rabat, jak również warzywnych i ziołowych grządek. Jest to tzw. uprawa współrzędna – obok siebie sadzi się rośliny ozdobne i użytkowe. Zamiast trawnika można stworzyć kwietną łąkę. Godne polecenia są jednoroczne i dwuletnie rośliny, które rozsiewają się samodzielnie z nasion, np. malwa ogrodowa i dzwonek. Pięknie prezentują się piwonie, ostróżki, maki, margaretki, irysy, nagietki oraz petunie. Umiejętne zagospodarowanie przestrzeni sprawi, że pryskanie warzyw nie będzie konieczne – obok kapusty i selera warto posadzić szałwię i lawendę, zaś dla truskawek, ziemniaków i czosnku najlepszym towarzystwem będą aksamitki. Rośliny, które rodzą owoce i jednocześnie pięknie kwitną, to kabaczki, cukinie i patisony.
Krzewy pasujące do ogrodu wiejskiego to między innymi bzy, forsycje, jaśminowce i pigwowce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić drzewa owocowe. Wnętrze ogrodu pomoże osłonić żywopłot – z grabu, ligustru lub wiciokrzewu.
Rabaty mogą mieć nieregularne kształty. Dobrze, by rosły na nich rośliny kwitnące o różnych porach roku – warto posadzić je piętrowo, zaczynając od najniższych. Rabaty powinny zacząć kwitnąć w marcu (razem z krokusami i przebiśniegami), a zakończyć w listopadzie (razem z chryzantemami i astrami). Wysypanie rabat ściółką z kory zmniejszy parowanie wilgoci, ułatwi walkę z chwastami i ociepli rabatę na zimę. Można też wysypać rabatę małymi kamykami.
Wyposażenie ogrodu w stylu wiejskim
Do podziału stref w ogrodzie bardzo dobrze nadają się łuki do podtrzymywania róż i płotki metalowe.
Ogród w stylu wiejskim dopełnią drewniane meble, wiklinowe ławki, altany. Bardzo mile widziane są romantyczne mostki, oczka wodne oraz drewniane pergole (budowle ogrodowe). Ceramiczne naczynia i dzbany pięknie prezentują się w towarzystwie pelargonii. Ciekawie wyglądają wiklinowe kosze oraz drewniana beczka, która może posłużyć jako zbiornik na deszczówkę. Interesującym wyposażeniem ogrodu są stare narzędzia gospodarcze, brony i wozy porośnięte bylinami. Materiały, które rzadko pasują do ogrodu w stylu wiejskim, to beton i metal. Wyjątkiem będzie na przykład metalowa konewka.
- Ogród angielski charakteryzuje się naturalną przyrodą, tajemniczością i romantyzmem. Naturalne piękno, czyli ogród w stylu angielskim.
- Ogród w stylu francuskim, czyli ogród barokowy, cechują krzewy w kształcie figur geometrycznych i równo przycięty żywopłot. Jak zaaranżować ogród w stylu skandynawskim?
- Ogrody skandynawskie są schludne i łatwe w utrzymaniu. Jak zaaranżować ogród w stylu skandynawskim?
- Ogród w stylu nowoczesnym to miejsce funkcjonalne, łatwe w pielęgnacji, z dużym trawnikiem. Jak zaaranżować ogród w stylu nowoczesnym?