Kobieta w bieliźnie sportowej ćwiczy.
©improvisor/Fotolia
Styl życia

Stanik sportowy – modeluje, ogranicza ruch i zapobiega deformacji

Biustonosz sportowy zapobiega deformacji, utracie jędrności i uszkodzeniom piersi podczas treningu. Biustonosz powinien być dopasowany do rozmiaru piersi i mieć miękkie i gładkie szwy. Dobrze, aby mocno przylegał do ciała i nie przesuwał się w trakcie wykonywanych ćwiczeń.

Biustonosz sportowy zapobiega deformacji, utracie jędrności i uszkodzeniom piersi podczas treningu. Biustonosz powinien być dopasowany do rozmiaru piersi i mieć miękkie i gładkie szwy. Dobrze, aby mocno przylegał do ciała i nie przesuwał się w trakcie wykonywanych ćwiczeń.

 

W trakcie biegu, przy każdym kroku, piersi poruszają się o ok. 9 cm. Piersi zbudowane są z gruczołów, więzadeł Coopera (sieć pasm tkanki łącznej) oraz skóry. Nie ma w nich mięśni, które mogłyby chronić biust przed wysiłkiem związanym z unoszeniem się i opadaniem.

Kasia gotuje z Polki.pl: świąteczne pierniki

Funkcje staników sportowych – usztywnienie i unieruchomienie

Biustonosz do treningów ogranicza ruch i unieruchamia biust. Staniki amortyzują drgania piersi, dzięki czemu zredukowane jest ryzyko wstrząsów i przesileń. Odpowiednie potrzymanie biustu zapobiega utracie jędrności. Stabilizuje i nadaje właściwy kształt. Ułatwia prawidłowe ułożenie i absorbuje wilgoć ze skóry. Pomimo grubego materiału, staniki sportowe dobrze przepuszczają powietrze i zmniejszają ryzyko powstawania otarć i odparzeń.

Jak wybrać biustonosz do treningu?

Stanik do biegania, fitnessu i treningów powinien odpowiadać rozmiarowi biustu. Biustonosz sportowy powinien bardziej przylegać do ciała niż tradycyjny stanik. Aby ustalić rozmiar obwodu pod biustem, należy ciasno zmierzyć obwód, liczbę zaokrąglić w dół i odjąć od niej 5 cm. Przykładowo – jeśli obwód pod piersiami wynosi 78 cm, liczbę tę zaokrąglamy do 75 cm i odejmujemy jeszcze 5 cm. Obwód pod biustem wynosi wówczas 70 cm. Pas biustonosza nie może być jednak zbyt ciasny – tył stanika nie powinien przesuwać się do góry. Najlepiej sprawdzić to unosząc ręce. Jeżeli biustonosz nie zmienia swojego położenia – rozmiar jest właściwy. W miseczce stanika sportowego powinna mieścić się cała pierś. Warto też zwrócić uwagę na szwy, aby było ich mało i były możliwie jak najbardziej miękkie.

Rodzaje staników sportowych

W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje biustonoszy sportowych: biustonosz kompresyjny (compression bra), z oddzielonymi miseczkami (encapsulated compression bra) oraz z oddzielonymi miseczkami i pasem regulacyjnym (adjustable encapsulated compression bra).

 

  • biustonosz kompresyjny to propozycja dla pań o biuście z miseczką A lub B. Stanik stabilizuje piersi poprzez dociśnięcie ich do klatki piersiowej, tworząc jedną całość.
  • biustonosz z oddzielonymi miseczkami nadaje się dla pań o większym biuście. Przyciska każdą pierś osobno. Umożliwia bardziej naturalne ułożenie piersi. Podtrzymuje i modeluje.
  • biustonosz z oddzielonymi miseczkami i regulacją to typ najlepszy dla pań o obfitym biuście. Opina każdą pierś osobno i zapewnia największą stabilność. Pod biustem znajduje się taśma z funkcją regulacji, która umożliwia dostosowanie biustonosza do różnego rozmiaru obwodu.

 

Stanik sportowy można kupić w sklepach sieciowych lub sportowych. Cena biustonosza w sieciówce to ok. 40 zł. Cena stanika do treningów w sklepie sportowym to ok. 100 zł.

Kobieta karmi piersią dziecko.
©Kzenon/Fotolia.com
Styl życia
Biustonosz ciążowy i do karmienia: obwód, rozmiar miseczki i wygoda noszenia
Biustonosz ciążowy należy dopasować do zmieniającego się rozmiaru biustu. Ważne, aby miseczka obejmowała całą pierś. Stanik musi dobrze podtrzymywać biust. Biustonosz do karmienia powinien być wygodny i mieć odpinane klapki, które ułatwiają karmienie.

Biustonosz ciążowy należy dopasować do zmieniającego się rozmiaru biustu. Ważne, aby miseczka obejmowała całą pierś. Stanik musi dobrze podtrzymywać biust. Biustonosz do karmienia powinien być wygodny i mieć odpinane klapki, które ułatwiają karmienie.   W czasie ciąży zmienia się rozmiar biustu, dlatego zwykle trzeba wybrać nowy rozmiar stanika. Prawidłowo dobrana bielizna odciąży kręgosłup i zapobiegnie tworzeniu się rozstępów .   Zmieniający się rozmiar biustu w ciąży a miseczki stanika   Ciężarne powinny dostosowywać rozmiar biustonosza do powiększających się piersi na bieżąco. Nie ma potrzeby kupować staników na zapas. Niekoniecznie trzeba też kupować biustonosz przeznaczony specjalnie na czas ciąży. Wystarczy, że będzie dobrze dopasowany, miękki i wygodny . Przy wyborze miseczek w staniku należy kierować się tym, w jaki sposób leży w nich pierś. Powinna się mieścić w staniku w całości, zarówno na przodzie, jak i po bokach. Nie może na nią nachodzić brzeg miseczki. W dobrze dobranym biustonoszu pierś nie wystaje ponad górną krawędź miski.   Biustonosz ciążowy – obwód   Aby zmierzyć obwód pod biustem, należy to zrobić na wydechu. Trzeba ściśle objąć ciało miarką. Od wyniku odejmuje się 5 cm i zaokrągla do rozmiarów dostępnych w sklepie. Jeśli obwód wynosi 88 cm, najlepszy będzie biustonosz o szerokości 80 cm. Podczas noszenia materiał z pewnością się rozciągnie. To właśnie pas materiału pod biustem podtrzymuje piersi . Powinien być prawidłowo dopasowany – niezbyt ciasny, ale odczuwalny. Przy mierzeniu należy zapiąć stanik na ostatnią haftkę, w której obwód jest najszerszy. W ciąży obwód wokół biustu zmienia się , dlatego warto kupić przedłużkę do stanika. Powinna mieć kilka haftek. Jeśli biustonosz jest dobrze dobrany, po zsunięciu ramiączek piersi nie zmienią znacząco...

biustonosze
©JackF/fotolia
Fleszstyle
Rodzaje biustonoszy: wybierz model dla siebie
Gdy znasz rodzaje biustonoszy z łatwością przyjdzie wybór odpowiedniego modelu dla siebie. Na rynku mamy kilkanaście fasonów, jednak należy pamiętać, że dobieramy je do kształtu i wielkości biustu. Nie należy kierować się modą, choć ostatnio bardzo pożądanym modelem stanika jest biustonosz typu balkonetka.

Gdy znasz rodzaje biustonoszy z łatwością przyjdzie wybór odpowiedniego modelu dla siebie. Na rynku mamy kilkanaście fasonów, jednak należy pamiętać, że dobieramy je do kształtu i wielkości biustu. Nie należy kierować się modą, choć ostatnio bardzo pożądanym modelem stanika jest biustonosz typu balkonetka.   Biustonosze dzielą się głównie na dwie grupy: ze względu na budowę i krój. Podstawową wiedzą, z którą udasz się do sklepu bieliźnianego, jest wielkość miseczki oraz obwód pod biustem. Coraz częściej można skorzystać tam z pomocy braffiterki – osoby zajmującej się profesjonalnie doborem odpowiedniego modelu stanika .   Rodzaje stanika ze względu na budowę W tym podziale mamy kilka fasonów, projektowanych z uwzględnieniem wielkości biustu i funkcji użytkowej: stanik miękki – stanik zaprojektowany z koronek i miękkich materiałów, bez usztywnień i fiszbin; szczególnie polecany paniom o małym biuście, półusztywniany – stanik, którego część jest miękka i uszyta z lekkich materiałów, a reszta – usztywniona, usztywniany – stabilnie utrzymujący piersi; model polecany dla kobiet z dużym biustem, z fiszbinami – stanik najbardziej stabilny, ponieważ nie dość, że przeważnie w całości usztywniany, to dodatkowo wzmacniany drutem wszytym wzdłuż miseczki, który utrzymuje stanik w stałej pozycji , bez fiszbin – bardzo wygodny ze względu na brak dodatkowych wzmocnień; stanik szczególnie polecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią (musi wtedy jednak mieć zamykaną klapę na zaczepy), bezszwowy – ze względu na sposób szycia - niewidoczny pod ubraniem; stanik polecany na uroczyste wyjścia i dobierany do ubrań bardzo przylegających do ciała , push-up – stanik z miseczkami wypełnianymi specjalną gąbką, aby unieść piersi i sprawić, by wyglądały na większe i pełniejsze; polecany paniom o małym...

Brafitting to dobór właściwego rozmiaru biustonosza
© anetlanda/Fotolia.com
Fleszstyle
Brafitterka – indywidualny doradca w zakresie perfekcyjnego doboru biustonosza
Brafitterka to indywidualny doradca, który zajmuje się właściwym dopasowaniem biustonosza do rozmiaru i sylwetki kobiet. Prawidłowo dobrana bielizna sprawia, że biust dobrze się układa i naturalnie wygląda. Odpowiednie dopasowanie biustonosza możliwe jest dzięki pobraniu dokładnej miary z obwodu i miseczki piersi.

Brafitterka to indywidualny doradca, który zajmuje się właściwym dopasowaniem biustonosza do rozmiaru i sylwetki kobiet. Prawidłowo dobrana bielizna sprawia, że biust dobrze się układa i naturalnie wygląda. Odpowiednie dopasowanie biustonosza możliwe jest dzięki pobraniu dokładnej miary z obwodu i miseczki piersi.   Blisko 85% kobiet nosi niewłaściwie dopasowany biustonosz. Złe dobranie jest skutkiem braku znajomości podstawowych zasad brafittingu i ograniczonego asortymentu dostępnego w sklepach z bielizną. Braffiting – sztuka perfekcyjnego dopasowania biustonosza Brafitting to sztuka indywidualnego dobrania biustonosza odpowiadająca na potrzeby kobiet i ich sylwetek. Prawidłowo dopasowana bielizna podtrzymuje piersi, modeluje je i sprawia, że równomiernie układają się w miseczkach. W klasycznych sklepach z bielizną dostępne są zwykle rozmiary od A do D, w profesjonalnych sklepach, w których praktycznych porad udzielają brafitterki lub brafitterzy, można znaleźć rozmiary miseczki od A do K i blisko 60 różnych obwodów. Miara obwodu i miseczki, czyli jak wygląda praca brafitterki Porady brafitterek zyskują na popularności. Kobiety przełamują barierę wstydu i chętnie udają się po praktyczne wsparcie dotyczące doboru idealnej bielizny, co nie tylko poprawia wygląd i proporcje ciała , ale też podnosi komfort codziennego życia i korzystnie wpływa na samopoczucie. Praca brafitterki z klientką polega na ustaleniu obwodu pod biustem. Miara pobierana jest na wydechu , a uzyskany wynik obniżany jest zwykle o 5 cm, tak aby biustonosz ciasno przylegał do ciała, dzięki czemu nie będzie się przesuwać podczas wykonywania ruchów. Prawidłowe podtrzymanie biustu w 80% zależy od właściwego obwodu stanika, ramiączka pełnią jedynie funkcję pomocniczą. Zły dobór biustonosza w obwodzie to jeden z najczęściej popełnianych...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik