Pokój dziecięcy na poddaszu
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia

Pokoje dziecięce na poddaszu – komfort i estetyka w jednym

Pokój dziecięcy na poddaszu powinien maksymalnie wykorzystywać każdy zakamarek pomieszczenia. Ważne jest zapewnienie dużego dostępu do naturalnego światła, ustawienie mebli pod ścianką skośną, a w przypadku małych pomieszczeń – jasne, pastelowe barwy. Pokój dziecka na poddaszu powinien korespondować z zainteresowaniami dziecka – świetnym pomysłem są aranżacje tematyczne.

Pokój dziecięcy na poddaszu powinien maksymalnie wykorzystywać każdy zakamarek pomieszczenia. Ważne jest zapewnienie dużego dostępu do naturalnego światła, ustawienie mebli pod ścianką skośną, a w przypadku małych pomieszczeń – jasne, pastelowe barwy. Pokój dziecka na poddaszu powinien korespondować z zainteresowaniami dziecka – świetnym pomysłem są aranżacje tematyczne.

 

Komfort użytkowania poddasza w dużej mierze zależy od tego, jak wysoka jest ścianka kolankowa – ściana poddasza ustawiona nad ścianami zewnętrznymi budynku na wieńcu stropowym ostatniej kondygnacji.

Kasia gotuje z Polki.pl: ciasto francuskie z mięsem mielonym

Jak umeblować pokój dziecięcy na poddaszu

  • Podstawą urządzania pokoju dziecięcego na poddaszu jest dobre oświetlenie. W pomieszczeniu powinno być dużo naturalnego światła. Najlepszym rozwiązaniem będą okna połaciowe (dachowe) z klamką z blokadą i zabezpieczeniem antywłamaniowym.
  • Kolejnym ważnym zadaniem jest optymalna aranżacja przestrzeni.
  • Jeśli ścianka kolankowa jest niska (ma 70-100 centymetrów), idealnym rozwiązaniem będą meble rozmieszczone na podłodze niczym klocki – warto wykorzystać kontrastujące ze sobą kolory.
  • Dobrze jest zadbać, aby środek pokoju był pusty, żeby dzieci miały przestrzeń do zabawy – zwłaszcza, jeśli pokój jest niewielkich rozmiarów, np. 15 metrów kwadratowych.
  • W pokoju dziecka powinny znaleźć się meble i sprzęty przeznaczone do sypialni, bawialni i miejsca do nauki.
  • Nie warto kupować kosztownych mebli, ponieważ dziecku szybko zmienia się gust, poza tym z czasem mogą okazać się za małe. Świetnym wyborem są meble uniwersalne, które można malować na różne kolory, dekorować naklejkami itp. Największe zadowolenie zapewnią meble robione na wymiar.
  • Część mebli powinny stanowić szafki z drzwiami lub wysuwanymi pojemnikami na zabawki. Pozwalają ukryć piętrzące się drobiazgi i zabawki.

Tematyczne pokoje dziecięce na poddaszu - dla chłopca i dziewczynki

Ściankę kolankową można funkcjonalnie zagospodarować, ustawiając obok niej łóżko lub biurko do nauki. W tym miejscu warto umieścić także szafki na ubrania.

 

Motyw podróżniczy – jeśli dziecko lubi podróżować, dobrze to zaakcentować, aranżując pokój w tym duchu. Pod skos warto wkomponować regał na książki, niską szafkę nocną, a na ścianach powiesić mapy, samoloty, wszystko to, co pasjonuje dziecko. Aranżując pokój dla młodego mężczyzny można zdecydować się na monochromatyczną biel i czerń, dziewczynki ucieszą cieplejsze kolory, np. brzoskwiniowy, lawendowy.

 

Plac zabaw – trudno znaleźć dziecko, które nie lubi placu zabaw. Warto to wykorzystać, projektując nieograniczoną przestrzeń do zabawy. Poddasze może stać się królestwem, w którym znajdą się wszystkie zabawki dziecka. Przy ścianach dobrze jest ustawić skrzynie na zabawki.

 

Motywy bajkowe – pokój dla dziecka można zamienić w królestwo znane ze świata bajek. Warto wykorzystać ulubione postaci i stworzyć miejsce, w którym dziecko poczuje się wyjątkowe. Dziewczynki, które kochają księżniczki będą zachwycone, jeśli w ich pokoju znajdzie się toaletka czy bajeczne łóżko z baldachimem.

 

Należy mieć na względzie bezpieczeństwo dziecka, dlatego schody prowadzące na poddasze najlepiej pokryć materiałem antypoślizgowym. Warto też zadbać o jasne kolory ścian, które optycznie powiększą wnętrze.

 

kuchnia na poddaszu
©cycologe/Fotolia
Styl życia
Jak w funkcjonalny sposób urządzić kuchnię na poddaszu?
Kuchnie na poddaszu spotyka się najczęściej w domach wielorodzinnych. Jest to rzadko stosowane rozwiązanie w budynku jednorodzinnym. Skosy z jednej strony mogą stwarzać problemy dla jej zaaranżowania, a z drugiej – mogą dawać nowe możliwości. Z pewnością wpływają na rozplanowanie przestrzeni i determinują kształt zabudowy kuchennej.

Kuchnie na poddaszu spotyka się najczęściej w domach wielorodzinnych. Jest to rzadko stosowane rozwiązanie w budynku jednorodzinnym. Skosy z jednej strony mogą stwarzać problemy dla jej zaaranżowania, a z drugiej – mogą dawać nowe możliwości. Z pewnością wpływają na rozplanowanie przestrzeni i determinują kształt zabudowy kuchennej. Powierzchnia poddasza Wygląd kuchni na poddaszu uzależniony jest od jego powierzchni. Najważniejsza w tej kwestii jest ścianka kolankowa (ściana dobudowana na ostatniej kondygnacji w celu podniesienia dachu i zwiększenia powierzchni użytkowej poddasza). Jej wysokość determinuje wysokość ścian na poddaszu. Im ścianka jest niższa, tym mniejsze są możliwości zaaranżowania poddasza. Jeśli ścianka kolankowa ma 75 centymetrów, skos można zabudować schowkiem lub ustawić pod nim stolik. Jednak korzystanie z niego nie będzie komfortowe. Najlepiej jeśli ścianka ma co najmniej 110 centymetrów, wówczas można swobodnie aranżować kuchnię na poddaszu.   Ważna jest także wysokość pomieszczenia . Należy tak zaplanować przestrzeń, aby móc przygotowywać posiłki w pozycji stojącej, bez konieczności garbienia się. W innym przypadku kuchnia nie będzie funkcjonalna. Światło na poddaszu Trzeba pamiętać, że to pomieszczenie będzie nagrzewać się szybciej niż te poniżej poddasza. Dlatego też kuchnię na poddaszu warto zaplanować od północy, która nie jest nasłoneczniona. Dodatkowo pomocne będą rolety, które przeciwdziałają nadmiernemu nagrzewaniu się kuchni. Najlepiej, jeśli poddasze jest wyposażone w okna połaciowe. Powierzchnia okien powinna stanowić 10% powierzchni podłogi na poddaszu. Wentylacja w kuchni na poddaszu Aranżując kuchnię na poddaszu trzeba zadbać o wentylację. Okna na poddaszu powinno się zaopatrzyć w nawiewniki zapewniające cyrkulację powietrza....

Pokój dla dziewczynki
© Konstantin Yuganov/Fotolia.com
Styl życia
Pokój dla dziewczynki powinien być dostosowany do jej wieku i zainteresowań
Urządzając pokój dla dziewczynki, warto zastanowić się zarówno nad kolorystyką, jak i umeblowaniem pomieszczenia. Pokój dla dziewczynki warto pomalować na jasne kolory, a nad łóżkiem zawiesić baldachim.

Urządzając pokój dla dziewczynki, warto zastanowić się zarówno nad kolorystyką, jak i umeblowaniem pomieszczenia. Pokój dla dziewczynki warto pomalować na jasne kolory, a nad łóżkiem zawiesić baldachim.   Główne oświetlenie warto wzbogacić o małe, punktowe lampki i kinkiety . Słabe światełko nocne, np. wkładane prosto do gniazdka, zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa. Przyda się lampka na biurku i stoliku nocnym. Uniwersalna baza Aby pokój dla dziecka mógł rosnąć razem z nim, warto stworzyć w pokoju neutralną bazę – drewnianą posadzkę , jasne, funkcjonalne meble. Pomieszczenie warto malować co 3-5 lat, aby dostosować kolor do upodobań dziecka i trendów. Kolory w dziewczęcym pokoju Pokój dla dziewczynki niekoniecznie musi być różowy. Jeśli dziecko uwielbia róż, pokój można pomalować na ten „magiczny” kolor, łagodzący zły nastrój. Do dyspozycji jest jednak cała gama innych barw. Świetnie sprawdzi się błękit lub szarość połączone jedynie z niewielkimi akcentami różu. Jeśli w pokoju jest wnęka, warto pomalować ją na jaśniejszy odcień niż pozostałe ściany. Pokój będzie ciepły i energetyczny, jeśli pomalujemy choć jedną ścianę na kolor pomarańczowy i żółty. Sprawdzi się także uspokajająca zieleń. Ozdoby na ścianach Jeśli dziewczynka lubi zwierzęta, doskonałym pomysłem będzie umieszczenie na ścianie fototapety z jej ulubieńcami. Twórcze dzieci docenią białe ściany z nadrukami, które można kolorować. Warto zadbać o to, aby kolorowe ściany wypełniły motywy z ulubionych bajek i książek, np. zamek księżniczek, drzewo ze stumilowego lasu. Meble w pokoju dla dziewczynki W pokoju obowiązkowo powinno znaleźć się biurko wraz z wygodnym fotelem. Meble wielofunkcyjne pomogą dziecku utrzymać porządek. Pod parapetem warto umieścić ławę – schowek. Świetnym pomysłem jest np....

Pokój dla chłopca
© Alexandr Vasilyev/Fotolia.com
Styl życia
Aranżacja pokoju w stylu morskim dla chłopca
Pokój dla dziecka urządzony w stylu morskim, zwanym też marynistycznym, wyróżnia niebieski kolor i marynarskie dodatki. Bardzo ważne są detale, np. sieć rybacka zwisająca ze ściany, drewniane skrzynie oraz zabawki – morskie zwierzęta, łódki, statki itp.

Pokój dla dziecka urządzony w stylu morskim, zwanym też marynistycznym, wyróżnia niebieski kolor i marynarskie dodatki. Bardzo ważne są detale, np. sieć rybacka zwisająca ze ściany, drewniane skrzynie oraz zabawki – morskie zwierzęta, łódki, statki itp.   Pokój dla chłopca zaaranżowany w nawiązaniu do jego zainteresowań to marzenie każdego dziecka. Kolory do pokoju chłopięcego Do morskiego pokoju najlepiej pasują odcienie granatu, niebieskiego i bieli. Barwy te można ożywić za pomocą czerwonych akcentów . Ściany w pokoju w stylu morskim Do pokoju morskiego idealnie pasuje tapeta marynarska, np. w miniaturowe kotwice. Na jednej ze ścian warto umieścić ogromną mapę , która będzie pełniła zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną – to rewelacyjna pomoc w nauce. Jeśli nie chcemy tapety , możemy pomalować ściany na błękitny kolor, a następnie upiększyć je naklejkami ściennymi. Na ścianach warto zawiesić wiosła, koło ratunkowe, różę wiatrów, koło sternicze, obrazy z morskimi widokami. Wystrój pokoju dopełni luźno zwisająca sieć rybacka . Meble dla chłopców Centralne miejsce w pokoju może zająć łóżko stylizowane na marynarskie . Może to być na przykład łóżko-statek: łódź, okręt albo masztowiec piratów. Doskonale ozdobi je pasiasta pościel w łódki i kotwice. Z motywem morskim będą współgrać także drewniane skrzynie, przywodzące na myśl pokład statku – to świetny schowek na ubrania chłopca. Kolory niebieski i biały mogą pojawić się na tapicerce krzesła i frontach mebli: biurka, szafy, półek. Oświetlenie w pokoju marynistycznym Z pokojem w stylu marynistycznym dobrze będzie komponowało się oświetlenie z biało-granatowym abażurem. Lampę górną mogą zdobić np. ryby. Świetnie prezentuje się lampka nocna przypominająca rozgwiazdę . Na ścianie można zawiesić oprawę w kształcie...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik