Pokój dziecięcy na poddaszu powinien maksymalnie wykorzystywać każdy zakamarek pomieszczenia. Ważne jest zapewnienie dużego dostępu do naturalnego światła, ustawienie mebli pod ścianką skośną, a w przypadku małych pomieszczeń – jasne, pastelowe barwy. Pokój dziecka na poddaszu powinien korespondować z zainteresowaniami dziecka – świetnym pomysłem są aranżacje tematyczne.

Reklama

Komfort użytkowania poddasza w dużej mierze zależy od tego, jak wysoka jest ścianka kolankowa – ściana poddasza ustawiona nad ścianami zewnętrznymi budynku na wieńcu stropowym ostatniej kondygnacji.

Jak umeblować pokój dziecięcy na poddaszu

  • Podstawą urządzania pokoju dziecięcego na poddaszu jest dobre oświetlenie. W pomieszczeniu powinno być dużo naturalnego światła. Najlepszym rozwiązaniem będą okna połaciowe (dachowe) z klamką z blokadą i zabezpieczeniem antywłamaniowym.
  • Kolejnym ważnym zadaniem jest optymalna aranżacja przestrzeni.
  • Jeśli ścianka kolankowa jest niska (ma 70-100 centymetrów), idealnym rozwiązaniem będą meble rozmieszczone na podłodze niczym klocki – warto wykorzystać kontrastujące ze sobą kolory.
  • Dobrze jest zadbać, aby środek pokoju był pusty, żeby dzieci miały przestrzeń do zabawy – zwłaszcza, jeśli pokój jest niewielkich rozmiarów, np. 15 metrów kwadratowych.
  • W pokoju dziecka powinny znaleźć się meble i sprzęty przeznaczone do sypialni, bawialni i miejsca do nauki.
  • Nie warto kupować kosztownych mebli, ponieważ dziecku szybko zmienia się gust, poza tym z czasem mogą okazać się za małe. Świetnym wyborem są meble uniwersalne, które można malować na różne kolory, dekorować naklejkami itp. Największe zadowolenie zapewnią meble robione na wymiar.
  • Część mebli powinny stanowić szafki z drzwiami lub wysuwanymi pojemnikami na zabawki. Pozwalają ukryć piętrzące się drobiazgi i zabawki.

Tematyczne pokoje dziecięce na poddaszu - dla chłopca i dziewczynki

Ściankę kolankową można funkcjonalnie zagospodarować, ustawiając obok niej łóżko lub biurko do nauki. W tym miejscu warto umieścić także szafki na ubrania.

Zobacz także

Motyw podróżniczy – jeśli dziecko lubi podróżować, dobrze to zaakcentować, aranżując pokój w tym duchu. Pod skos warto wkomponować regał na książki, niską szafkę nocną, a na ścianach powiesić mapy, samoloty, wszystko to, co pasjonuje dziecko. Aranżując pokój dla młodego mężczyzny można zdecydować się na monochromatyczną biel i czerń, dziewczynki ucieszą cieplejsze kolory, np. brzoskwiniowy, lawendowy.

Plac zabaw – trudno znaleźć dziecko, które nie lubi placu zabaw. Warto to wykorzystać, projektując nieograniczoną przestrzeń do zabawy. Poddasze może stać się królestwem, w którym znajdą się wszystkie zabawki dziecka. Przy ścianach dobrze jest ustawić skrzynie na zabawki.

Motywy bajkowe – pokój dla dziecka można zamienić w królestwo znane ze świata bajek. Warto wykorzystać ulubione postaci i stworzyć miejsce, w którym dziecko poczuje się wyjątkowe. Dziewczynki, które kochają księżniczki będą zachwycone, jeśli w ich pokoju znajdzie się toaletka czy bajeczne łóżko z baldachimem.

Należy mieć na względzie bezpieczeństwo dziecka, dlatego schody prowadzące na poddasze najlepiej pokryć materiałem antypoślizgowym. Warto też zadbać o jasne kolory ścian, które optycznie powiększą wnętrze.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama