Młoda kobieta ubiera choinkę razem ze swoim mężem.
©Kalim/Fotolia.com
Styl życia

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia tydzień po tygodniu

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia nie powinny wiązać się z presją czasu i stresem. Aby przebiegły w spokojnej atmosferze, należy rozpocząć je już 5 tygodni przed Wigilią. Pierwszymi przedświątecznymi obowiązkami są m.in.: pranie dywanów, mycie okien, a także stworzenie listy prezentów i ich stopniowe kupowanie.

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia nie powinny wiązać się z presją czasu i stresem. Aby przebiegły w spokojnej atmosferze, należy rozpocząć je już 5 tygodni przed Wigilią. Pierwszymi przedświątecznymi obowiązkami są m.in.: pranie dywanów, mycie okien, a także stworzenie listy prezentów i ich stopniowe kupowanie.

 

Święta Bożego Narodzenia są czasem radości, jednak wiążą się również z pracochłonnymi przygotowaniami. Warto rozpocząć je wcześniej, aby czerpać z nich jak najwięcej przyjemności oraz uniknąć sytuacji stresowych. Pomocne będzie stworzenie listy z czekającymi nas obowiązkami i systematyczne jej realizowanie.

Kasia gotuje z Polki.pl: sernik krakowski

 

Spokojne przygotowanie świąt – harmonogram prac

 

Wigilia i Święta Bożego Narodzenia są jedną z piękniejszych polskich tradycji. Uznawane są również za najbardziej stresujący okres w roku, gdyż wymagają intensywnych i czasochłonnych przygotowań. Do przedświątecznych obowiązków należy m.in. sprzątanie, poszukiwanie prezentów, zakupy, gotowanie, pieczenie, a także znalezienie idealnego drzewka choinkowego i udekorowanie domu. Pierwszą zasadą bożonarodzeniowych przygotowań, która pozwoli na uniknięcie stresu jest niezostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę. Warto wcześniej wszystko rozplanować i stworzyć harmonogram obowiązków. Na przedświątecznej liście powinny znaleźć się m.in.: wykaz prezentów, potrawy oraz przepisy, a także lista dekoracji potrzebnych do ozdobienia domu. Sprzątanie oraz kupowanie prezentów najlepiej jest zacząć na 5 tygodni przed zbliżającymi się świętami. Zadania można podzielić między domownikami, aby przebiegały sprawniej i każdy był w nie zaangażowany. Warto zacząć od wytrzepania dywanów, umycia okien, wyprania firanek i zasłon oraz czyszczenia kanap. Na 4 tygodnie przed świętami można rozdzielić między członków rodziny (którzy odwiedzą nas w Wigilię i Święta) potrawy do przygotowania. W tym czasie warto zacząć również sprzątanie tych miejsc w domu, w których spędza się najmniej czasu, a także kuchni. Następnym punktem w przedświątecznym harmonogramie, który najlepiej zrealizować na 3 tygodnie przed Bożym Narodzeniem są pierwsze i podstawowe zakupy – opłatek, sianko umieszczane pod świątecznym obrusem, domowe dekoracje oraz brakujące ozdoby choinkowe.

 

Dwa tygodnie do świąt – zacznij przyrządzać potrawy

 

Przygotowywanie wigilijnych i świątecznych potraw można rozpocząć dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem. W tym okresie warto upiec pierniki, a także zrobić pracochłonne, tradycyjne potrawy, takie jak: pierogi, uszka do barszczu oraz krokiety, które następnie wkłada się do zamrażarki, a w święta jedynie podgrzewa. Na 2 tygodnie przed Bożym Narodzeniem należy rozpocząć dekorowanie domu świątecznymi ozdobami, które stworzą magiczną i niepowtarzalną atmosferę. W ostatnim tygodniu przed Wigilią i świętami przygotowuje się pozostałe ciasta. Na trzy dni przed wieczerzą należy zrobić różnego rodzaju śledzie, keks oraz makowce. W przeddzień Wigilii przygotowuje się kutię, kompot z suszu, rybę w galarecie oraz sałatkę jarzynową. Smażonego karpia najlepiej jest zrobić w dzień wieczerzy wigilijnej, gdyż świeża ryba będzie najsmaczniejsza.

Przygotowania do świąt – jak je zaplanować, by uniknąć stresu
© juliasudnitskaya/Adobe Stock
Styl życia
Planowanie przygotowań do świąt – poradnik
O Bożym Narodzeniu zwykle zaczynamy myśleć pod koniec listopada. Wtedy zwykle wydaje nam się, że mamy jeszcze mnóstwo czasu. Niestety, najczęściej leci on nieubłaganie, a my kilka dni przed Wigilią orientujemy się, że nie mamy jeszcze prezentów, dom czeka na porządki, a świąteczne potrawy na przygotowanie.

O Bożym Narodzeniu zwykle zaczynamy myśleć pod koniec listopada. Wtedy zwykle wydaje nam się, że mamy jeszcze mnóstwo czasu. Niestety, najczęściej leci on nieubłaganie, a my kilka dni przed Wigilią orientujemy się, że nie mamy jeszcze prezentów, dom czeka na porządki, a świąteczne potrawy na przygotowanie.   Święta Bożego Narodzenia mogą być naprawdę stresujące – zwłaszcza dla tych, którzy przyjmują gości w swoim domu. Wiele osób zbyt późno zabiera się za kupowanie prezentów , gotowanie i sprzątanie. Za wszystkie niezbędne czynności zabierają się tuż przed świętami i próbują zrobić wszystko na raz. W efekcie nie dość, że są zestresowani, to jeszcze do wigilijnego stołu siadają tak zmęczeni, że zapominają o magii świąt. Całe szczęście nie musi tak być! Wystarczy odpowiednie planowanie! Jak zaplanować przygotowania do świąt? Jedynym sposobem na to, by uniknąć przedświątecznej paniki, jest odpowiednia organizacja. Już w listopadzie lub na początku grudnia warto przygotować świąteczne menu i rozpisać listę produktów, które będą potrzebne do przygotowania wszystkich potraw. Następnie należy podzielić składniki na te, które można kupić wcześniej (np. mąkę, bakalie, czekolady) i te, które trzeba będzie kupić przed samymi świętami (np. mięsa, ryby).   Po przygotowaniu menu i listy zakupów należy rozpisać kolejność działań w kuchni na każdy dzień przed Wigilią. Dzięki temu nie będziemy musieli nieustannie zastanawiać się nad tym, co jeszcze trzeba zrobić. Harmonogram świątecznych przygotowań Wiele osób uważa, że wszystkie świąteczne potrawy muszą zostać przygotowane tuż przed podaniem. Nie do końca jest to prawda. Gotowanie można rozłożyć na kilka dni, a w samą Wigilię przygotować tylko mięsa i ryby. Jak...

Kiedy zacząć przygotowania do świąt? Od czego zacząć?
© Leszek Czerwonka/Adobe Stock
Styl życia
Przygotowania do świąt – jak je zaplanować?
Do świąt Bożego Narodzenia warto przygotować się odpowiednio wcześniej. Dzięki temu będziemy mieli szansę uniknąć stania w długich kolejkach, sprzątania na ostatnią chwilę i gotowania przez całą noc. Pozostanie nam jedynie cieszyć się magią tego niezwykłego okresu.

Do świąt Bożego Narodzenia warto przygotować się odpowiednio wcześniej. Dzięki temu będziemy mieli szansę uniknąć stania w długich kolejkach, sprzątania na ostatnią chwilę i gotowania przez całą noc. Pozostanie nam jedynie cieszyć się magią tego niezwykłego okresu.   Przedświąteczna gorączka potrafi skutecznie odebrać nam radość z Bożego Narodzenia. Wydaje nam się, że tak być musi i niewiele można na to poradzić. Nic bardziej mylnego! Świąteczne przygotowania mogą upłynąć nam w spokoju, a nawet mogą być przyjemne. Wystarczy, że poświęcimy chwilę na odpowiednie zaplanowanie tego, co mamy do zrobienia. Przygotowania do świąt – kiedy zacząć? Planowanie świąt należy zacząć tak wcześnie, jak to tylko możliwe! Oczywiście nie ma potrzeby, żeby już w czerwcu wybierać prezenty pod choinkę – spokojnie można poczekać z tym do jesieni. Niektórzy radzą, aby przygotowania do świąt rozpocząć już na początku listopada, tuż po Wszystkich Świętych . Jeżeli jednak zabierzemy się za to nieco później – chociażby na początku grudnia – powinniśmy spokojnie się ze wszystkim wyrobić. Planowanie świąt – od czego zacząć? Do zaplanowania świątecznych przygotowań wystarczy chwila wolnego czasu, kartka i długopis. Powinniśmy przemyśleć i spisać odpowiedzi na poniższe pytania: Gdzie i z kim spędzimy Boże Narodzenie? Czy planujemy wyjazd? (Czy mamy zarezerwowany nocleg lub bilety na pociąg bądź samolot?) Czy będziemy przyjmować gości w swoim domu? Ile osób będziemy gościć? Jakie potrawy zamierzamy przygotować? Jakie obowiązki mogą przejąć pozostali domownicy? Komu zamierzamy wręczyć prezenty ? Jaką kwotę możemy przeznaczyć na każdy prezent? Jakie pomysły mamy na każdy z prezentów? Czy możemy wykonać część z nich samodzielnie? Jak...

Sprzątanie mieszkania na święta – jak je zaplanować?
© Comugnero Silvana/Adobe Stock
Styl życia
Sprzątanie mieszkania na święta – jak je zaplanować?
Generalne porządki to element, bez którego trudno wyobrazić sobie przygotowania do Bożego Narodzenia. W większości domów wielkie sprzątanie urosło do miana tradycji, podobnie jak ubieranie choinki czy pieczenie pierników.

Generalne porządki to element, bez którego trudno wyobrazić sobie przygotowania do Bożego Narodzenia. W większości domów wielkie sprzątanie urosło do miana tradycji, podobnie jak ubieranie choinki czy pieczenie pierników.   Pamiętaj, by nie odwlekać bożonarodzeniowych porządków do ostatniej chwili. To prosty przepis na przedświąteczną panikę. Sprzątanie warto szczegółowo zaplanować i zacząć możliwie jak najwcześniej. Dzięki temu nie zabraknie Ci czasu na inne przygotowania, na przykład rodzinne ubieranie choinki. Świąteczne porządki – od czego zacząć? Sprzątanie możesz zacząć nawet kilka tygodni przed świętami. Listopad lub początek grudnia to świetny okres na wykonanie takich prac jak przegląd szaf , szafek i spiżarni. Przejrzyj zawartość garderoby i pozbądź się wszystkich starych, bezużytecznych przedmiotów . Podobnie przeanalizuj zawartość łazienkowych i kuchennych szafek – wyrzuć wszystkie zużyte, przeterminowane lub zbędne rzeczy.   Co jeszcze możesz zrobić z kilkutygodniowym wyprzedzeniem? Polecamy umycie okien , wyczyszczenie zabrudzonych ścian i wszystkich wiszących na nich przedmiotów (ram z obrazami lub zdjęciami, zegarów), a także usunięcie pajęczyn ze wszystkich zakamarków i odkurzenie listew przypodłogowych. Kolejność sprzątania Świąteczne porządki najlepiej jest rozpocząć w pomieszczeniach, które są najmniej używane – sypialni, gabinetu czy pokoju gościnnego. Warto odsunąć w nich meble i dokładnie odkurzyć wszystkie dostępne miejsca .   Kiedy pokoje lśnią czystością, możesz przejść do łazienki. Na sprzątanie tego pomieszczenia warto przeznaczyć cały dzień. Porządki należy rozpocząć od umycia glazury i wyszorowania fug . Dopiero wtedy możesz zająć się czyszczeniem sedesu, wanny, umywalki, luster...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik