Jak przygotować się do długich wyjazdów z niemowlakiem?
© Monkey Business/Adobe Stock
Styl życia

Długie wyjazdy z niemowlakiem – jak się do tego przygotować?

Pierwszy długi wyjazd samochodem z niemowlakiem zawsze budzi wśród rodziców uczucie niepewności i zakłopotania. I słusznie, ponieważ podróżowanie z małym dzieckiem znacząco różni się od „standardowych” wyjazdów. Jeżeli rodzice wcześniej nie zadbają o szczegóły i nie zabezpieczą się na wypadek różnych okoliczności, to taki wyjazd może okazać się bardzo trudnym doświadczeniem. W niniejszym artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę i jak przygotować się do dłuższych wyjazdów z maluszkiem.

Pierwszy długi wyjazd samochodem z niemowlakiem zawsze budzi wśród rodziców uczucie niepewności i zakłopotania. I słusznie, ponieważ podróżowanie z małym dzieckiem znacząco różni się od „standardowych” wyjazdów. Jeżeli rodzice wcześniej nie zadbają o szczegóły i nie zabezpieczą się na wypadek różnych okoliczności, to taki wyjazd może okazać się bardzo trudnym doświadczeniem. W niniejszym artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę i jak przygotować się do dłuższych wyjazdów z maluszkiem.

 

Nie ma odgórnie określonego wieku dzieci od którego mogą one podróżować w długie trasy. Przyjmuje się jednak, że nie powinno się zabierać na takie wyjazdy niemowlaków poniżej trzeciego miesiąca życia. Jeszcze inaczej sprawa wygląda z wcześniakami, ponieważ tu decydują indywidualne predyspozycje, które obowiązkowo należy konsultować z lekarzem.

Jak zaplanować długi wyjazd z małym dzieckiem?

Kilkugodzinna podróż samochodem jest trudna i wymagająca dla większości osób dorosłych. Biorąc pod uwagę fakt, że niemowlęta są bardziej podatne na odczuwanie zmian temperatury i wilgotności powietrza oraz szybciej się męczą i reagują na dyskomfort, każdy długi wyjazd należy bardzo szczegółowo zaplanować. Wskazane jest wzięcie pod uwagę takich kwestii, jak:

 • szacowany czas podróży,
 • zaplanowanie miejsc i czasu postojów,
 • zaplanowanie dokładnej godziny wyjazdu.

 

Jeśli chodzi o godzinę wyjazdu, to wskazane są wyjazdy wcześnie rano. Wynika to z tego, że nie powinno to zaburzać biologicznego zegara maluszka. Na etapie planowania podróży konieczne jest dokładne sprawdzenie trasy przejazdu, ponieważ często zdarza się, że na niektórych odcinkach trwają roboty drogowe, wyznaczane są objazdy, a to wydłuża czas podróży. Podczas wyjazdu z dzieckiem nawet godzina różnicy może mieć duże znaczenie.

 

Aby podróż była możliwie najmniej uciążliwa, wskazane jest zadbanie o kwestie, które można zrealizować wcześniej. Zamiast tankować po drodze lepiej odwiedzić stację benzynową dzień przed wyjazdem. W celu poprawy bezpieczeństwa można tam również sprawdzić ciśnienie we wszystkich oponach. Wcześniej warto również wyznaczyć trasę w nawigacji, aby nie tracić na to czasu, kiedy rodzina jest już w samochodzie.

Co zabrać w podróż z niemowlakiem?

Nawet najlepiej opracowany plan podróży nie pozwoli na spokojne pokonanie trasy jeśli rodzice nie zabiorą ze sobą wszystkich potrzebnych rzeczy do opieki i pielęgnacji maluszka. W specjalnie przygotowanej torbie podręcznej powinny znaleźć się:

 • woda mineralna,
 • ciepła woda w termosie,
 • pielucha tetrowa,
 • podkłady higieniczne,
 • pieluchy na zmianę,
 • dodatkowy kocyk,
 • chusteczki nawilżane,
 • smoczek,
 • ulubione zabawki.

Na co zwrócić uwagę i jak zaplanować zimowy wyjazd z niemowlakiem?
© Luca Lorenzelli/Adobe Stock
Styl życia
Zimowy wyjazd z niemowlakiem – na co zwrócić uwagę i jak się przygotować?
Pojawienie się pierwszego dziecka jest dużym i ważnym wydarzeniem w życiu każdej pary. Tryb życia zmienia się wtedy znacząco, ale nie zawsze musi oznaczać rezygnację z przyzwyczajeń i przyjemności. Ci, którzy lubują się w zimowych wyjazdach i chcieliby skorzystać z uroków takiej aury mogą zrobić to z maluszkiem. Każdy taki wyjazd wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i planu zakładającego różne scenariusze.

Pojawienie się pierwszego dziecka jest dużym i ważnym wydarzeniem w życiu każdej pary. Tryb życia zmienia się wtedy znacząco, ale nie zawsze musi oznaczać rezygnację z przyzwyczajeń i przyjemności. Ci, którzy lubują się w zimowych wyjazdach i chcieliby skorzystać z uroków takiej aury mogą zrobić to z maluszkiem. Każdy taki wyjazd wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i planu zakładającego różne scenariusze.   Każdy wyjazd z małym dzieckiem jest dla świeżo upieczonych rodziców wyzwaniem. Niemowlę wymaga bowiem specjalnego nadzoru zarówno podczas podróży, jak i przebywania w miejscu docelowym. Jak przygotować się do zimowego wyjazdu z niemowlakiem? Niezależnie od miejsca wypoczynku trzeba mieć na względzie to, że dla maluszka będzie to zupełnie nowe środowisko i doświadczenie. Czasami może okazać się to zaletą, ponieważ dziecko poprzez zainteresowanie nowym otoczeniem będzie spokoje je obserwowało. Bywa jednak i tak, że niemowlę straci poczucie domowego bezpieczeństwa przez co może być nerwowe i często płakać. Zawsze lepiej być przygotowanym na ten drugi wariant poprzez zabieranie ze sobą codziennych rzeczy dziecka na czele z jego ulubionymi zabawkami oraz kocykami czy rożkami. Ponadto niezbędne podczas takiego wyjazdu będą: kosmetyki dziecka (nie wolno zapomnieć o kremach z filtrem), zapas ubranek, śpiworki, smoczki, pieluchy, termometr, leki przeciwgorączkowe .   Zakładając, że zimowy wyjazd ma uwzględniać korzystanie z uroków danego miejsca, trzeba również pamiętać zabraniu wózka i nosidełka . Dno gondoli wózka warto wyłożyć dodatkowym kocykiem w celu lepszej ochrony przed zimnym powietrzem. Przydać się może również folia przeciwdeszczowa, o ile wózek nie posiada specjalnej ochrony przed deszczem. Kiedy i na jak...

Wakacje z niemowlęciem.
© david_franklin/Adobe Stock
Styl życia
Wakacyjny wyjazd z dzieckiem. Jak się do tego przygotować?
Pierwszy wyjazd na wakacje z dzieckiem jest dla wielu rodziców stresującym momentem. Aby tego uniknąć, warto poznać sprawdzone rady dotyczące planowania urlopu, przygotowania do niego dziecka i pakowania niezbędnych rzeczy.

Pierwszy wyjazd na wakacje z dzieckiem jest dla wielu rodziców stresującym momentem. Aby tego uniknąć, warto poznać sprawdzone rady dotyczące planowania urlopu, przygotowania do niego dziecka i pakowania niezbędnych rzeczy.   Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że wyjazd z najmłodszym członkiem rodziny będą zupełnie inne od tych, które spędza się tylko we dwoje. Nie oznacza to jednak, że muszą być mniej udane. Rodzice muszą mieć świadomość, że taki wyjazd wymaga lepszego przygotowania i organizacji. Jeśli już na tym etapie zostaną popełnione błędy, to może się to odbić na całym wyjeździe. Jak przygotować się do wyjazdu na wakacje z niemowlakiem? Kwestia planowania urlopu powinna być uzależniona od wieku dziecka. Rodzice, którzy chcą wyjechać na wakacje z niemowlakiem muszą wziąć pod uwagę to, że takie dzieci gorzej znoszą trudy podróży . Dalekie wyjazdy są w takich przypadkach mocno ryzykowne i mogą być bardzo męczące nie tylko dla samego niemowlaka, ale również dla rodziców.   Niezależnie od tego dokąd się wyjeżdża i na jak długo, trzeba pamiętać o tym, aby: podróż rozpoczynać wczesnym rankiem (wtedy temperatura powietrza jest najprzyjemniejsza, a ruch na drodze niewielki), nie doprowadzić do przegrzania organizmu dziecka (stała kontrola niemowlaka i dostosowywanie jego ubioru do panujących warunków), uważać na korzystanie z klimatyzacji w samochodzie (temperatura wewnątrz auta nie powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza od temperatury na zewnątrz), możliwie najlepiej zachować dzienny rytm dziecka (godziny karmienia i snu), podczas podróży robić kilkunastominutowe przerwy, zabrać do samochodu ulubione zabawki dziecka .   Podróż do miejsca docelowego jest tylko jedną z części wakacyjnego urlopu. Drugą stanowi sam...

Uśmiechnięte niemowlę w czapce św. Mikołaja.
© Antonioguillem/Adobe Stock
Styl życia
Świąteczne odwiedziny z małym dzieckiem. O czym powinni pamiętać rodzice?
Święta Bożego Narodzenia są szczególnym czasem w roku. Dodatkowego uroku nabierają jeszcze, kiedy przeżywa się je po raz pierwszy z nowym członkiem rodziny. Jeśli bożonarodzeniowy czas spędza się we własnym domu, to wymaga on znacznie mniejszego przygotowania aniżeli w przypadku wyjazdu do rodziny. W tym drugim przypadku święta mogą być prawdziwym wyzwaniem i to nawet jeśli nie wiążą się z długą podróżą.

Święta Bożego Narodzenia są szczególnym czasem w roku. Dodatkowego uroku nabierają jeszcze, kiedy przeżywa się je po raz pierwszy z nowym członkiem rodziny. Jeśli bożonarodzeniowy czas spędza się we własnym domu, to wymaga on znacznie mniejszego przygotowania aniżeli w przypadku wyjazdu do rodziny. W tym drugim przypadku święta mogą być prawdziwym wyzwaniem i to nawet jeśli nie wiążą się z długą podróżą.   Jeśli świeżo upieczeni rodzice jeszcze nie wiedzą, że posiadanie dziecka wiąże się z koniecznością nabycia ważnej umiejętności, jaką jest przewidywanie, to muszą szybko to zmienić. Zwłaszcza małe, kilkumiesięczne dzieci wymagają szczególnego nadzoru i przygotowania do sytuacji, których prawdopodobnie wcześniej się nie doświadczało. Odwiedziny rodziny na święta: co ze sobą zabrać? Jeśli w miejscu docelowego pobytu nie ma przygotowanych niezbędnych rzeczy dla maluszka, to rodzice muszą pamiętać, aby wszystko zabrać ze sobą. Lista rzeczy na wyjście z domu z niemowlakiem może być długa, ponieważ oprócz produktów do pielęgnacji potrzebne mogą okazać się te związane z karmieniem, ubraniem i zabawą. W wyjściowej torbie powinny znaleźć się: pieluszki, chusteczki nawilżane , krem do skóry, ulubione zabawki dziecka, butelka do karmienia, smoczek, odciągnięty pokarm lub mleko modyfikowane, ubranko na zmianę, śliniaczek, podkład jednorazowy, kocyk.   Patrząc na powyższą listę, mogłoby się wydawać, że została ona stworzona na dłuższy wyjazd . Wszystkie rzeczy warto mieć jednak ze sobą nawet na kilkugodzinną wizytę u rodziny. Jak powinna przygotować się rodzina na przyjazd maluszka z rodzicami? Odpowiednie przygotowanie rodziców do odwiedzin z małym dzieckiem urodziny, to jedna strona medalu. Druga, to...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik