Jak ograniczyć marnowanie żywności w domu?
© drubig-photo/Adobe Stock
Styl życia

Jak oszczędzać żywność w domowych warunkach?

Problem wyrzucanego jedzenia jest powszechny we wszystkich krajach wysokorozwiniętych. Polska znajduje się w czołówce państw, w których marnuje się najwięcej żywności. Ostatnie statystyki mówią o dziewięciu milionach ton marnowanej żywności, co stawia nasz kraj w pierwszej piątce niechlubnej statystyki. Osobom, którym zależy na tym, aby marnowało się mniej jedzenia podpowiadamy w jaki sposób postępować, aby zredukować lub nawet wyeliminować wyrzucanie żywności w warunkach domowych.

Problem wyrzucanego jedzenia jest powszechny we wszystkich krajach wysokorozwiniętych. Polska znajduje się w czołówce państw, w których marnuje się najwięcej żywności. Ostatnie statystyki mówią o dziewięciu milionach ton marnowanej żywności, co stawia nasz kraj w pierwszej piątce niechlubnej statystyki. Osobom, którym zależy na tym, aby marnowało się mniej jedzenia podpowiadamy w jaki sposób postępować, aby zredukować lub nawet wyeliminować wyrzucanie żywności w warunkach domowych.

 

Duży wpływ na coraz większe marnowanie żywności ma dostępność produktów spożywczych w sklepach oraz zmieniający się styl życia ludzi. Stają się oni coraz wygodniejsi i z tego powodu często nie chcą tracić czasu na działania polegające na oszczędzaniu żywności.

Na co zwracać uwagę przy robieniu zakupów?

Problem związany z wyrzucaniem jedzenia zaczyna się na etapie zakupów. W wielu przypadkach wyjścia do sklepu są spontaniczne i mało przemyślane w kwestii potrzeb. Właśnie dlatego Polacy mają łatkę ludzi, którzy lubią kupować żywność na zapas. Aby zakupy były dostosowane do potrzeb i możliwości, warto rozpocząć od tworzenia listy zakupów. Nie jest ona jednak wystarczająca do tego, aby w pełni rozwiązać problem. Jest tak głównie dlatego, że czasami określenie tego, ile się zje jest bardzo trudne. I nikogo nie powinno dziwić podejście zakładające, że lepiej mieć czegoś więcej niż zbyt mało.

 

Warto jednak obserwować ilości spożywanego jedzenia przez siebie i swoich bliskich. Po kilku tygodniach określenie potrzeb jest łatwiejsze, a to z kolei przekłada się na możliwość zrobienia odpowiedniej wielkości zakupów. Ponadto warto zwracać uwagę na to, aby:

  • kupować możliwie najświeższe owoce i warzywa (mogą dłużej leżeć w domu i nadawać się do spożycia),
  • wybierać produkty dobrej jakości (zazwyczaj te tańsze szybciej się psują, a ponadto zawierają szereg niezdrowych składników),
  • sprawdzać datę przydatności na produktach i wybierać te, które mają stosunkowo długi czas na spożycie,
  • nie robić zakupów, kiedy jest się głodnym (to częsty powód robienia zbyt dużych zakupów).

Co robić ze zbyt dużą ilością jedzenia, aby się nie zmarnowała?

Jeśli już zdarzy się, że zakupy okażą się zbyt duże i zostanie się ze sporą ilością jedzenia (tak jest często przy okazji okresów świątecznych), można zastosować praktyczne rozwiązania. Takie jak:

  • delikatne solenie otwartych jogurtów i przetworów mlecznych w celu przedłużenia czasu na ich spożycie,
  • wykorzystywanie czerstwego pieczywa do zrobienia bułki tartej lub grzanek czy dodawania go po starciu do sosów lub zup w celu zagęszczania,
  • przechowywanie żywności w pojemnikach próżniowych,
  • owijanie sera żółtego ściereczką nasączoną czystym alkoholem w celu przedłużenia czasu na jego spożycie,
  • szukanie przepisów na potrawy przyrządzane z resztek jedzenia.

Młode małżeństwo planuje domowe wydatki.
©contrastwerkstatt/Fotolia.com
Styl życia
Planowanie budżetu – kalendarz wydatków, zakupy on-line, promocje
Planowanie domowego budżetu dobrze jest rozpocząć od zrobienia kalendarza, w którym można zapisywać wszystkie przychody i rozchody. Warto też oszczędzać na zakupach spożywczych poprzez zrobienie listy zakupów. Dobrze też robić rzadsze, lecz większe jednorazowe zakupy.

Planowanie domowego budżetu dobrze jest rozpocząć od zrobienia kalendarza, w którym można zapisywać wszystkie przychody i rozchody. Warto też oszczędzać na zakupach spożywczych poprzez zrobienie listy zakupów. Dobrze też robić rzadsze, lecz większe jednorazowe zakupy.   Dobrym sposobem na planowanie budżetu jest przeglądanie ofert sklepów on-line, aby znaleźć promocje oraz okazje darmowych wysyłek. To znacznie obniży wydatki i sprawi, że więcej pieniędzy będzie można zaoszczędzić.   Metody planowania wydatków   Pomocnym krokiem w planowaniu wydatków jest stworzenie kalendarza . W nim dobrze jest zapisywać cykliczne rozchody, takie jak rachunki za mieszkanie, prąd, gaz, media, raty kredytowe , składki ubezpieczeniowe itp. Konieczne jest również zawarcie w nim codziennych wydatków na jedzenie i środki czystości. Niezbędne są też koszty nagłe, takie jak wizyty u lekarza, mandaty czy naprawy sprzętu. Dobrze mieć przygotowane pieniądze na niespodziewane wydatki . Można się do nich przygotować, robiąc listę potencjalnych kosztów wraz ze średnim kosztem. Tak samo warto zrobić z prezentami okazjonalnymi , jak święta, urodziny czy wyjazd na wakacje . Wcześniejsze zaplanowanie takich wydatków znacznie ułatwi przeznaczenie na nie funduszy. Jeśli zależy komuś na prowadzeniu oszczędniejszego trybu życia, warto jest zrezygnować też z takich używek, jak papierosy. Paląc paczkę dziennie, miesięczny koszt nałogu wynosi około 450 zł. Dobrym nawykiem jest odkładanie 10% miesięcznych zarobków na konto oszczędnościowe zaraz po otrzymaniu wypłaty. Najlepiej ustawić taki przelew jako stałe zlecenie. Te pieniądze regularnie odkładane znacznie ułatwią panowanie nad nieprzewidzianymi wydatkami.   Jak kupować produkty spożywcze aby wydawać mniej?   Aby...

tesco-kochaj-jedzenie-a-nie-marnotrawienie
Adobe Stock
Newsy
Kochaj jedzenie, nie marnotrawienie! Jak zapobiec marnotrawieniu żywności?
Kochaj jedzenie, nie marnotrawienie! Jak zapobiec marnotrawieniu żywności?

Marnowanie jedzenia jest nie tylko problemem społecznym, to również problem środowiskowy. Marnując żywność, marnujemy również energię i wodę zużytą do produkcji, transportu i pakowania żywności, a więc szkodzimy naszej planecie. Tesco sprawdziło, dlaczego Polacy marnują żywność i rusza z kampanią informacyjno-edukacyjną „Kochaj jedzenie, nie marnotrawienie”. Ma ona przypominać, jak ważny jest szacunek do żywności i podpowiadać klientom proste sposoby na jej niemarnowanie. Dlaczego marnujemy jedzenie? Każdego roku na całym świecie na śmietnik trafia aż 1,3 miliarda ton jedzenia. To aż 1/3 wyprodukowanej żywności! Jak wynika z ustaleń FAO, czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, w krajach rozwijających się, do strat najczęściej dochodzi na etapie produkcji, przetwórstwa i transportu, a więc zanim produkty trafią do sprzedaży, natomiast w krajach bogatych - a to właśnie one wyrzucają do śmieci najwięcej jedzenia - żywność jest marnowana przede wszystkim w domach z powodu upłynięcia daty ważności produktów i złego planowania zakupów. Dzieje się tak także w Polsce. Polska: 9 milionów ton zmarnowanego jedzenia Jak to możliwe, że każdego roku marnujemy w Polsce aż 9 milionów ton najróżniejszych artykułów spożywczych? Z badań Tesco Polska wynika, że: 40% Polaków wybiera się do sklepu bez listy zakupów, 25% Polaków robi zbyt duże zapasy, 15% Polaków robi zakupy spontanicznie, 25% Polaków nie ma wystarczającej wiedzy o tym, jak przechowywać żywność, co 3 Polak nie potrafi po wyglądzie lub zapachu ocenić, czy produkt nadaje się do spożycia. Jak możemy to zmienić? Tesco, które od lat walczy z marnowaniem żywności, ruszyło właśnie z kampanią...

Oszczędzanie na jedzeniu
© kaprikfoto/Fotolia.com
Styl życia
10 pomysłów na to, jak oszczędzać na jedzeniu
Według danych Eurostatu w polskich gospodarstwach domowych rocznie marnuje się ok. 2 mln ton żywności. Oszczędzanie na jedzeniu należy zatem rozpocząć od ograniczenia ilości wyrzucanego jedzenia.

Według danych Eurostatu w polskich gospodarstwach domowych rocznie marnuje się ok. 2 mln ton żywności. Oszczędzanie na jedzeniu należy zatem rozpocząć od ograniczenia ilości wyrzucanego jedzenia.   W oszczędzaniu na jedzeniu pomoże planowanie budżetu, planowanie całotygodniowego menu oraz robienie listy zakupów przed wyjściem do sklepu. 1. Określ budżet i dzienny limit wydatków na żywność Po otrzymaniu wypłaty i odliczeniu wszystkich koniecznych opłat oraz ważnych, planowanych na dany miesiąc zakupów podziel pozostałą kwotę przez liczbę dni w miesiącu. Liczba, którą otrzymasz, będzie stanowiła orientacyjną, maksymalną kwotę, którą dziennie możesz wydać na jedzenie. Od tej kwoty odejmij liczbę, jaką chcesz zaoszczędzić na jedzeniu. Przykładowo, jeśli maksymalnie możesz wydawać dziennie 20 zł i chcesz zaoszczędzić 3 zł, to dzienne wydatki na jedzenie nie powinny przekraczać 17 zł. Nie oznacza to, że nie możesz jednorazowo wydać 27 zł, czy nawet 50 zł na zakupy, jeśli będzie to konieczne. Po każdym przekroczeniu określonej kwoty, musisz jednak aktualizować dzienny limit, pomniejszać go o różnicę między wydaną sumą, a pieniędzmi podzielonymi na pozostałe dni miesiąca. 2. Regularnie rób przegląd szafek i lodówki O puszkach, ryżu, kaszach i makaronach, które mają długi termin przydatności do spożycia, łatwo jest zapomnieć. Raz w tygodniu, zanim zaczniesz układać jadłospis, sprawdź zatem, co masz w lodówce i szafkach kuchennych. Znajdujące się tam jedzenie może stać się podstawą lub składnikiem wielu smacznych potraw. Często wystarczy dokupić do nich przyprawy. Jeśli brakuje ci pomysłu na takie dania, poszukaj inspiracji w książce kucharskiej albo w internecie. 3. Planuj obiady na cały tydzień Kiedy masz już określony budżet i wiesz, czym...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik