Reklama

Umowa spółki jawnej musi być sporządzona w formie pisemnej. Wspólnikami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Koniecznie trzeba w umowie spółki określić jej firmę i siedzibę, wkłady wnoszone do majątku spółki przez jej wspólników oraz ich wartość, a także przedmiot działalności oraz czas trwania spółki, jeśli jest oznaczony.

Reklama

Umowa spółki jawnej

Spółka jawna jest osobową spółką prawa handlowego. Jej charakterystyczną cechą jest osobista odpowiedzialność majątkowa za zobowiązania spółki, a także osobiste prowadzenie spraw spółki przez jej wspólników. Od spółki cywilnej różni się tym, że jest odrębnym od wspólników podmiotem – nie posiada co prawda osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną, sądową i procesową. To spółka, a nie wspólnicy, zaciągają zobowiązania, spółka może pozywać i być pozywana. Spółka jawna posiada także swój odrębny majątek, który jest niezależny od majątku wspólników. Wspólnicy są odpowiedzialni za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, solidarnie i subsydiarnie – czyli własnym majątkiem odpowiadają wtedy, kiedy majątek spółki nie wystarcza na pokrycie zobowiązań.

Umowa spółki jawnej: jak napisać?

Umowa spółki jawnej musi być sporządzona w formie pisemnej. Może być zawarta w formie aktu notarialnego, z urzędowym poświadczeniem podpisu lub z urzędowym poświadczeniem daty. Umowa musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, jeśli do majątku spółki wnoszone są nieruchomości. Umowa powinna zawierać następujące elementy:

Reklama
  • Data i miejsce sporządzenia umowy.
  • Określenie wspólników – ich imiona, nazwiska, nazwy, adresy, numery PESEL i NIP, KRS. Wspólnikami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, np. inne spółki, z wyłączeniem spółki cywilnej.
  • Określenie firmy i siedziby spółki. Firma powinna zawierać nazwiska lub firmy wszystkich wspólników lub jednego z nich, oraz oznaczenie „spółka jawna”. Skrót „sp. j.” używany jest w obrocie gospodarczym.
  • Określenie wkładów wnoszonych przez poszczególnych wspólników oraz ich wartość. Wkładem może być zarówno suma pieniężna, jak i nieruchomości, patenty, usługi czy praca, do której potrzebne są określone kwalifikacje.
  • Przedmiot działalności spółki, zgodnie z klasyfikacją PKD.
  • Czas trwania spółki, jeśli umowa zawarta jest na czas oznaczony.
  • Określenie reprezentacji spółki nie jest konieczne, może być jednak bardzo przydatne dla działalności spółki. Umowa może przewidywać, który ze wspólników może reprezentować spółkę na zewnątrz.
  • Warto również określić, który ze wspólników będzie prowadził jej sprawy, a także ustalić zakres praw i obowiązków poszczególnych wspólników.
  • Udziały w zyskach i stratach to również element nieobligatoryjny, ale warty uwzględnienia w umowie.
  • Prócz czasu trwania spółki warto zamieścić w umowie postanowienia dotyczące ewentualnego jej rozwiązania.
  • Wspólnicy mogą w umowie ustalić, w jaki sposób dokonywane będą zmiany w jej postanowieniach, a także w jaki sposób będą podejmowane uchwały w ważnych sprawach spółki – np. większością głosów.
  • Na końcu umowy należy umieścić informację o liczbie egzemplarzy, w których została ona sporządzona.
  • Oczywistym, acz niezbędnym elementem są podpisy stron pod umową spółki jawnej.
Reklama
Reklama
Reklama