człowiek siedzący przed laptopem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jakie informacje powinny znaleźć się w referencjach?

Informacje, które można napisać w referencjach, dotyczą terminu zatrudnienia, zakresu obowiązków, wiedzy i umiejętności pracownika oraz jego predyspozycji.

Informacje, które można napisać w referencjach, dotyczą terminu zatrudnienia, zakresu obowiązków, wiedzy i umiejętności pracownika oraz jego predyspozycji.

 

Referencje są dokumentem, o który rekruterzy pytają coraz częściej. Pozwalają na poznanie opinii innych pracodawców o kandydacie, jego obowiązkach i cechach, którymi wykazał się na poprzednim stanowisku. Przy zmianie stanowiska pracownik powinien zadbać o to, aby uzyskać referencje. Celem wystawienia referencji jest zarekomendowanie pracownika innym firmom.

Wygląd dokumentu z referencjami

Pracodawca najczęściej umieszcza referencje na papierze firmowym. Istotne dane, które powinny się tam znaleźć to: nazwa firmy, data, imię i nazwisko pracownika, okres zatrudnienia, nazwa stanowiska i zakres obowiązków: „Pani Janina Kowalska była zatrudniona w naszej instytucji w okresie od 01.05.2011 r. do 31.07.2015 r. na stanowisku doradcy klienta. Do jej obowiązków należało: prezentowanie oferty i sprzedaż produktów; aktywne pozyskiwanie oraz kompleksowa obsługa klientów indywidualnych; kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy itd.”.

Elementy, na które można zwrócić uwagę

Referencje mogą zawierać informacje dotyczące wiedzy i umiejętności specjalistycznych pracownika: „Pani Janina Kowalska wykazała się wiedzą na temat produktów bankowości detalicznej oraz produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych oraz wysokimi umiejętnościami w zakresie aktywnego pozyskiwania nowych klientów”.

 

Można również określić dominujące cechy i kompetencje społeczne, pewne uniwersalne predyspozycje czy umiejętności: „Pani Janina jest osobą zdyscyplinowaną i obowiązkową. Dobrze radziła sobie zarówno w zadaniach wymagających samodzielnego działania, jak i w pracy zespołowej.”

 

Równie istotna dla kolejnego pracodawcy może być sama rekomendacja: „Jako bezpośrednia przełożona Pani Janiny Kowalskiej polecam ją jako dobrego i godnego zaufania pracownika.”

Dane osoby do kontaktu

Nie jest to punkt konieczny, ale z pewnością uwiarygadnia dokument: „W razie potrzeby uzyskania dodatkowych informacji proszę o kontakt telefoniczny: Imię i nazwisko osoby do kontaktu, stanowisko, numer telefonu.” Pracodawca powinien jednak pamiętać, że informacji telefonicznych udzielić może wyłącznie na wyraźną prośbę lub za zgodą pracownika.

 

Jeśli w ofercie, na którą aplikuje kandydat nie są wymagane referencje, może on umieścić w CV informację „Referencje: na życzenie”. Tym samym wyrazi gotowość przedstawienia niezbędnych dokumentów, jeśli pojawi się taka potrzeba.

mężczyzna siedzący przy biurku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Krótka instrukcja pisania referencji
Referencje to informacje o wykonywanych przez pracownika obowiązkach, cechach, którymi wykazywał się na stanowisku oraz jego kompetencjach.

Referencje to informacje o wykonywanych przez pracownika obowiązkach, cechach, którymi wykazywał się na stanowisku oraz jego kompetencjach.   Referencje są rekomendacją pracownika wystawioną przez pracodawcę. Dobre referencje to potwierdzenie kwalifikacji i predyspozycji danej osoby. Świadczą także o poprawnych stosunkach z byłym szefem. Informacje formalne w referencjach W referencjach powinny się znaleźć dane dotyczące: nazwy firmy, okresu zatrudnienia, stanowiska oraz zakresu obowiązków, za które odpowiedzialny był pracownik . Ten fragment możemy napisać tak:   „Pan Jan Kowalski zatrudniony był w Firmie ABCD w okresie od 01.01.2012 r. do 31.08.2015 r. na stanowisku pracownik biurowy. Do jego obowiązków należały: obsługa klienta, organizacja szkoleń oraz obsługa urządzeń biurowych.” Informacje o kompetencjach społecznych w referencjach Pracownika można zarekomendować także na podstawie obserwacji i oceny jego kompetencji społecznych , czyli tych umiejętności, które pozwalają budować relacje z innymi ludźmi :   „Pan Jan Kowalski z łatwością nawiązywał kontakt zarówno ze współpracownikami, jak i klientami. Współpracownicy oceniają go jako osobę chętną do udzielania potrzebnego wsparcia oraz obowiązkową. Klienci zadowoleni byli ze sposobu, w jaki Pan Jan Kowalski angażował się w organizację szkoleń, wskazywali na jego punktualność i sumienność.” Informacje o cechach pracownika w referencjach Pracodawca może napisać również o cechach, którymi wyróżniał się pracownik:   „Pan Kowalski jest osobą pracowitą i systematyczną, dzięki czemu wywiązywał się wzorowo ze swoich obowiązków.” Bezpośrednie zdanie polecające Zakończeniem referencji może być zdanie, w którym pracodawca otwarcie poleci pracownika:   „Jako bezpośredni przełożony z pełną odpowiedzialnością...

kwestionariusz osobowy i stetoskop
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przykład kwestionariusza osobowego dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie
Kwestionariusz osobowy to miejsce na dane kontaktowe oraz informacje na temat wykształcenia oraz dotychczasowego doświadczenia zawodowego.

Kwestionariusz osobowy to miejsce na dane kontaktowe oraz informacje na temat wykształcenia oraz dotychczasowego doświadczenia zawodowego.   Pracodawca, w celu kompletowania dokumentacji kadrowej, ma prawo wymagać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie wypełnienia kwestionariusza osobowego. Jest to dokument, który zawiera podstawowe dane osobowe.   Przykład danych w kwestionariuszu osobowym imię (imiona) i nazwisko: Anna Iksińska imiona rodziców, nazwisko rodowe matki: Adam, Ewa (Kowalska) data i miejsce urodzenia: 01.01.1990 r. obywatelstwo: polskie miejsce zamieszkania (adres do korespondencji): 01-001 Miasto, ul. Główna 01/02 wykształcenie (nazwa szkoły i rok jej ukończenia oraz zawód, specjalność, stopień naukowy, tytuł zawodowy lub naukowy): Centrum Kształcenia Ustawicznego – 2008 r., technik administracji wykształcenie uzupełniające (kursy, studia podyplomowe, data ukończenia lub rozpoczęcia nauki w przypadku jej trwania): Kurs Pierwszej Pomocy – 2007 r. przebieg dotychczasowego zatrudnienia (z podaniem okresów zatrudnienia u kolejnych pracodawców oraz zajmowane stanowiska pracy): 01.10.2009-31.07.2010 – Firma Usługowo-Handlowa, pracownik administracyjny dodatkowe (uprawnienia, umiejętności, zainteresowania – na przykład stopień znajomości języków obcych, prawo jazdy, obsługa komputera): obsługa pakietu MS Office Dodatkowe informacje, o które może ubiegać się pracodawca Pracodawca ma prawo również w kwestionariuszu dla pracownika wymagać podania innych danych, na przykład numeru PESEL lub imion i nazwisk oraz dat urodzenia dzieci. Jeśli pracownik może korzystać ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy , zobowiązany jest wypełnić również te dane w kwestionariuszu osobowym. Obowiązek poinformowania urzędu pracy Jeśli o zatrudnienie ubiega się osoba zarejestrowana w powiatowym urzędzie...

kobieta w okularach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Rekomendacja pracownika w formie referencji jest przydatna w poszukiwaniu pracy
Referencje w dokumentach aplikacyjnych, zwiększają szanse kandydata na rynku. Pracodawca nie musi, ale może przedstawić rekomendację pracownika w takiej formie.

Referencje w dokumentach aplikacyjnych, zwiększają szanse kandydata na rynku. Pracodawca nie musi, ale może przedstawić rekomendację pracownika w takiej formie.   Kandydaci podczas procesu rekrutacyjnego proszeni są o CV, list motywacyjny, a coraz częściej również o referencje. Zatem to w interesie pracownika jest, aby postarać się o komplet referencji i dołączyć je do swoich dokumentów aplikacyjnych w momencie, gdy rekruter o to poprosi. Powody, dla których warto zadbać o referencje Rzadko na pierwszym etapie rekrutacji wymagane są referencje, natomiast już w CV można umieścić informację: „Referencje: na życzenie”. Będzie to sygnał dla rekrutera , iż kandydat jest w stanie uwiarygodnić swoje umiejętności i doświadczenia również takim dokumentem. Taka rekomendacja pracownika nie daje gwarancji co do jego kompetencji , ale zwiększa szanse na to, że właśnie takich zdolności można się po kandydacie spodziewać. Forma referencji W wersji tradycyjnej referencje wystawiane są na papierze firmowym. Zawierają informacje o okresie zatrudniania, stanowisku, zakresie obowiązków oraz cechach, umiejętnościach i osiągnięciach pracownika. Coraz częściej do wystawienia referencji wykorzystywane są również specjalistyczne portale internetowe . Wówczas na koncie pracownika pojawiają się rekomendacje od poprzednich pracodawców bądź innych osób, z którymi miał możliwość współpracować. Autorzy referencji Większości osób referencje kojarzą się z dokumentem, które wystawia przełożony. Ale warto poprosić o referencję również inne osoby: współpracowników, podwładnych czy klientów. Jeśli kandydat nie ma doświadczenia zawodowego, może poprosić o referencje osoby, z którymi współpracował przy pozazawodowych przedsięwzięciach. I tak na przykład aktywny student może uzyskać referencje od organizacji studenckiej, w której działania się...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner