Reklama

Kąpiel noworodka to duże wyzwanie dla młodych i niedoświadczonych rodziców. Podpowiadamy jak, kiedy, w czym i czym kąpać maleństwo, by ten rytuał stał się przyjemnością.

Reklama

Instrukcja kąpania malutkiego dziecka może wydawać się dość skomplikowana. Jednak, gdy będziemy naśladować szpitalną położną i krok po kroku podążać za poniższymi wytycznymi, codzienna kąpiel stanie się okazją do pierwszych wspólnych zabaw i relaksu dla was i waszego dziecka.

Kiedy kąpać noworodka? Pora dnia, przed czy po jedzeniu?

Od powrotu ze szpitala noworodka można kąpać codziennie lub co drugi dzień z naprzemiennym myciem na sucho. Mycie na sucho polega na przecieraniu delikatnego ciała lekko wilgotną myjką z bawełny. Dziecko nie ma okazji do silnego brudzenia się, ale łatwo się poci i przegrzewa. Może mu się też ulewać pokarm i zalegać w fałdkach skóry. Noworodka kąpmy co najmniej pół godziny po jedzeniu, żeby nie był głodny, ale nie za późno, żeby nie był zbyt zmęczony i rozdrażniony. Najlepszą porą jest wczesny wieczór, gdyż dzięki temu wyrobią się nawyki higieniczne i ureguluje rytm dobowy. W trakcie kąpieli maluch będzie miał okazję nieco poszaleć, zrelaksuje się i chętniej potem zaśnie.

Co przygotować do kąpieli?

Niezbędne akcesoria do kąpieli to:

  • wanienka z matą antypoślizgową (można ją też wyłożyć pieluszką tetrową),
  • przydatny jest też stojak na wanienkę z półką lub kieszeniami na kosmetyki,
  • przewijak lub kocyk do przewijania (żeby dziecku było miękko),
  • bawełniana myjka,
  • mydło dla niemowląt (o obojętnym dla wrażliwej skóry odczynie PH 5,5) lub płyn do kąpieli,
  • ręcznik frotte, najlepiej z kapturem,
  • pieluszka,
  • oliwka,
  • krem przeciw odparzeniom,
  • ubranka.

Wanienkę najlepiej ustawiać na stojaku w pobliżu wanny, aby łatwo ją było napełniać i opróżniać. Wszystkie akcesoria układamy na blacie lub uchwytach (kieszeniach) obok wanienki. Szykujemy też miejsce do przewijania i wycierania, na którym kładziemy ręcznik. Jeśli nie mamy przewijaka z miękką wykładziną, to wystarczy blat przykryty kocykiem, a następnie ręcznikiem, żeby dziecku było miękko. Wanienkę napełniamy wodą do około połowy. Woda powinna mieć temperaturę 37-38 stopni, co sprawdzamy za pomocą termometru lub łokcia (powinno być odczuwalne przyjemne ciepło). Pomieszczenie, w którym będzie odbywać się kąpiel musi mieć około 25 stopni C, żeby zapobiec przeziębieniom.

Jak kąpać noworodka?

Jeżeli kikut pępowiny jeszcze nie odpadł, zabezpieczamy go przez zmoczeniem i regularnie przemywamy rozcieńczonym spirytusem żeby zapobiec infekcji. Jak trzymać noworodka? Dziecko trzymamy pewnie i delikatnie, jedną ręką chwytając pod paszkę i obejmując kciukiem ramię. Wówczas główka maleństwa oprze się na naszym przedramieniu. W ten sposób trzymamy noworodka przez całą kąpiel. Drugą ręką podtrzymujemy pośladki i plecy podczas wkładania do wanienki. Zanurzamy najpierw pupę i nogi, a potem plecki. Mokrą dłonią lub myjką masujemy brzuch i polewamy tułów wodą, powoli namydlając ciało od szyi w dół. Dokładnie myjemy wszystkie fałdki skóry. Główkę zostawiamy na koniec, żeby mokra nie zmarzła.

Pielęgnacja po kąpieli

Dziecko wyciągamy z wanienki (trzymając identycznie jak podczas wkładania), układamy na ręczniku i osuszamy. Oliwką lub tłustym kremem smarujemy fałdki, paszki i pachwiny, żeby się nie odparzyły. Następnie osuszamy i przecieramy spirytusem pępek. Pupę smarujemy maścią przeciw odparzeniom lub tłustym kremem, wkładamy pieluszkę i ubieramy maleństwo. Na koniec pierwsze włoski możemy sczesać miękką szczoteczką, lekko masując przy okazji skórę głowy. Warto też przetrzeć twarz dziecka wacikiem zwilżonym ciepłą przegotowaną wodą, pamiętając o okolicach uszu, a następnie posmarować ją delikatnie oliwką.

Jeśli dziecko jest niespokojne, można je nakarmić.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama