Mała dziewczynka leży na leżaku i obserwuje plażę.
©iprachenko/stock.adobe.com
Styl życia

Jak dbać o skórę dziecka podczas lata?

Dbanie o skórę dziecka podczas lata często budzi wiele kontrowersji. Rodzice próbują pogodzić informacje dotyczące złego wpływu, niektórych kosmetyków z koniecznością chronienia skóry przed poparzeniami słonecznymi.

Dbanie o skórę dziecka podczas lata często budzi wiele kontrowersji. Rodzice próbują pogodzić informacje dotyczące złego wpływu, niektórych kosmetyków z koniecznością chronienia skóry przed poparzeniami słonecznymi.

 

Decyzja odnośnie tego, jak dbać latem o skórę dziecka bywa dla wielu rodziców trudna. Na szczęście istnieje wiele sposobów, również naturalnych, dzięki którym można to bezpiecznie zrobić.

 

Dbanie o skórę dziecka podczas lata – chemiczne filtry

 

Podstawowym sposobem zabezpieczania skóry dziecka przed słońcem jest używanie kremów z wysokim filtrem UV. Obecnie klasyczne kremy mają wielu przeciwników ze względu na to, że często zawierają wiele substancji szkodliwych. Dlatego wybierając krem dla dziecka, warto sięgać nie tylko po te z wysokim filtrem, ale również takie, które mają certyfikaty i są bezpieczne dla dzieci.

 

Zabezpieczanie skóry dziecka przed słońcem – naturalne sposoby

 

Rodzice, którzy chcą zrezygnować lub ograniczyć korzystanie z kremów z filtrem, mogą sięgnąć po wiele innych sposobów. Przede wszystkim należy nie przebywać zbyt wiele na słońcu podczas upalnej pogody w godzinach od 11 do 16. Ze względu na to, że kontakt z promieniami słonecznymi jest konieczny do produkcji witaminy D, nie powinno się go jednak całkowicie ograniczać. Wrażliwe części ciała dziecka warto też chronić za pomocą odzieży. Dodatkowo istnieją preparaty z filtrami mineralnymi lub naturalnymi (na przykład olejek z pestek malin), które można wykorzystać do ochrony wrażliwej skóry dziecka. Najczęściej jednak utrzymują się one krócej na skórze i są bardziej zawodne niż filtry chemiczne.

 

Dbanie o skórę dziecka na wakacjach

 

Oparzenia słoneczne to nie jedyne problemy, z jakimi muszą się zmierzyć rodzice dzieci podczas wakacji. Zmiana otoczenia i wody często wywołuje u dzieci niepożądane reakcje skórne w postaci wysypek, wyprysków czy alergii kontaktowej. Dlatego jadąc na wakacje, warto mieć pod ręką leki i maści, które pomogą w takich przypadkach.

 

Kolejnym częstym problemem wakacyjnym są ataki owadów. Warto chronić dziecko przed nimi za pomocą ubrań i środków odstraszających owady. Jeżeli jednak dziecko zostanie pogryzione, dobrze jest mieć pod ręką maści łagodzące świąd i przyspieszające gojenie. W razie nagłych przypadków miejsca ugryzień można przemyć octem, który niweluje swędzenie i odkaża.

 

Kosmetyki w buteleczkach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Kosmetyki dla dzieci nie powinny naruszać naturalnego pH skóry
Skóra dzieci jest bardzo wrażliwa i cienka, dlatego należy wybrać odpowiednie kosmetyki do jej pielęgnacji. Przede wszystkim nie powinny one zakłócać naturalnego pH skóry.

Skóra dzieci jest bardzo wrażliwa i cienka, dlatego należy wybrać odpowiednie kosmetyki do jej pielęgnacji. Przede wszystkim nie powinny one zakłócać naturalnego pH skóry.   Dobrze, jeśli kosmetyki dziecięce mają atesty i rekomendacje placówek zajmujących się zdrowiem maluchów. Kosmetyki dla dzieci do mycia Płyny do kąpieli czy mydła dla bardzo małych dzieci nie powinny zawierać substancji pieniących (surfaktantów), barwników ani substancji zapachowych. Najlepiej do podstawowej higieny używać kosmetyków hipoalergicznych i naturalnych. Dobrym wyborem będą też kosmetyki rekomendowane przez Centrum Zdrowia Dziecka albo Instytut Matki i Dziecka bądź z atestem Państwowego Zakładu Higieny. Kosmetyki do ochrony przed słońcem i zimnem Skóra dziecka jest cienka i wrażliwa, dlatego należy ją odpowiednio chronić przed działaniem słońca i mrozu. Przed szkodliwym działaniem promieniowania UV ochronią malucha kremy z bardzo wysokim filtrem – SPF 50 . Przy wyborze tego kosmetyku dla dzieci należy zwrócić szczególną uwagę, czy na opakowaniu pojawia się informacja, że krem można stosować na wrażliwą skórę. Przed promieniowaniem ultrafioletowym skutecznie chronią filtry mineralne (fizyczne), można je stosować od pierwszych dni życia. Zabierając dziecko na słońce, należy nanosić na odsłoniętą skórę krem ochronny zgodnie z zaleceniami producenta, czyli przeważnie co dwie-trzy godziny. Także zimą konieczne jest zabezpieczenie skóry malucha przed działaniem czynników zewnętrznych. Do tego sprawdzi się tłusty krem nałożony na buzię. Preparaty do pielęgnacji dla dzieci – mleczko, puder i krem Po kąpieli czy gdy skóra tego wymaga, np. gdy pojawiają się odparzenia albo otarcia, należy ją zabezpieczyć i złagodzić powstałe podrażnienia. W tym celu można użyć m.in. zasypki. Puder izoluje od zewnętrznych czynników drażniących....

Kram z filtrem na opalanie
© verona_studio/Fotolia.com
Fleszstyle
Nieskuteczna ochrona przeciwsłoneczna: krem z filtrem z poprzedniego sezonu, w małych ilościach i jedynie na słońcu
Krem z filtrem najlepiej nałożyć około 30 minut przed wyjściem na słońce. Faktor powinien być dobrany do stopnia nasłonecznienia. Kosmetykiem należy dokładnie posmarować wszystkie miejsca wystawiane na słońce.

Krem z filtrem najlepiej nałożyć około 30 minut przed wyjściem na słońce. Faktor powinien być dobrany do stopnia nasłonecznienia. Kosmetykiem należy dokładnie posmarować wszystkie miejsca wystawiane na słońce.   Preparaty z filtrem chronią skórę przed poparzeniami. Smarowanie ciała to oczywistość, warto jednak pamiętać także o zabezpieczeniu ust balsamem lub pomadką z filtrem. Należy też chronić skórę głowy, np. używając nakrycia głowy lub smarując przedziałek kremem ochronnym. Nieodpowiednio dobrany faktor kremu z filtrem Podczas zakupu kremu z filtrem należy zwrócić uwagę na faktor, czyli cyfrę umieszczoną na opakowaniu, która oznacza wysokość ochrony przeciwsłonecznej. Wyższe filtry nakłada się przy dużym nasłonecznieniu. Wybór kosmetyku zależy także od rodzaju karnacji – im jaśniejsza, tym mocniejszy faktor jest niezbędny. Użycie kremu z filtrem dopiero na plaży Kolejny błąd popełniany przy używaniu kremu z filtrem to nakładanie go dopiero przed samym opalaniem. Powinno się to robić około 30 minut przed wyjściem na słońce . Najlepiej zabezpieczyć skórę znajdując się jeszcze w domu. Wyjątek to filtry mineralne , które chronią skórę od razu po posmarowaniu nimi. Nakładanie zbyt małej ilości kremu Bardzo ważna jest ilość kosmetyku, którą się stosuje. Należy dokładnie posmarować wszystkie miejsca , które będą wystawione na słońce. Zbyt mała ilość zapewnia niższą ochronę niż ta przedstawiona na etykiecie opakowania. Przykładowo, na twarz najlepiej stosować 1-1,25 ml krem (można sprawdzić ile to jest, np. używając strzykawki). Trzeba wiedzieć, że kosmetyk z filtrem stosowany na makijaż nie zapewni oczekiwanej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Jednorazowa aplikacja kosmetyków z filtrem Warto pamiętać, że...

Trzy kobiety nałożyły na twarz maseczki przeciwtrądzikowe.
©Kalim/stock.adobe.com
Fleszstyle
Jak zadbać o cerę trądzikową latem? O czym trzeba pamiętać?
Od lat znane jest stwierdzenie, że słońce pomaga na trądzik. Jednak to nie całkiem prawda, ponieważ promienie słoneczne wysuszają wypryski, ale później odpowiadają za przesuszenie skóry. To z kolei pobudza pracę gruczołów łojowych i tym samym wydzielanie się dużej ilości sebum, co nasila powstawanie zmian trądzikowych.

Od lat znane jest stwierdzenie, że słońce pomaga na trądzik. Jednak to nie całkiem prawda, ponieważ promienie słoneczne wysuszają wypryski, ale później odpowiadają za przesuszenie skóry. To z kolei pobudza pracę gruczołów łojowych i tym samym wydzielanie się dużej ilości sebum, co nasila powstawanie zmian trądzikowych.   Warto również pamiętać, że nadmierne wystawianie skóry na słońce dodatkowo powoduje przyspieszenie procesu starzenia się i to niezależnie od tego, jaki ma się rodzaj cery. Warto zatem w letnie dni szczególnie zwrócić uwagę na pielęgnację cery trądzikowej i m.in. stosować kremy z filtrem , dokładnie oczyszczać ją z potu i zanieczyszczeń oraz regularnie stosować peelingi.   Cera trądzikowa latem – najważniejsze zasady   Przed każdym wyjściem z domu warto posmarować skórę trądzikową kremem z wysokim filtrem . Aby nie doszło do zatkania porów, powinien on mieć również lekką formułę. Poza tym latem warto zrezygnować ze stosowania kosmetyków, które mają w swoim składzie kwasy owocowe – kontakt z promieniami słonecznymi może powodować przebarwienia. Warto pamiętać, by latem nie stosować również popularnych dla cery trądzikowych zabiegów w gabinetach kosmetycznych takich jak np. peelingi chemiczne, gdyż ich celem jest złuszczenie naskórka, co w konsekwencji przyczynia się również do powstawania przebarwień.   Masz cerę trądzikową? Latem nie zapominaj o oczyszczaniu   Także latem trzeba dokładnie oczyszczać cerę, gdyż właśnie wtedy gromadzi się na niej dużo zanieczyszczeń, pot i łój. Aby cera się nie zapychała i nie powstawały niedoskonałości, należy regularnie stosować żele, mleczka i olejki myjące . Dodatkowo, zamiast kosmetyków odtłuszczających...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner