Wiosenne przymrozki – sposoby na ochronę roślin w ogrodzie
Ostatnie wiosenne przymrozki mogą pojawić się jeszcze nawet pod koniec maja. Aby ochronić rośliny ogrodowe przed niekorzystnym chłodem, należy je w odpowiedni sposób zabezpieczać. Możliwości jest wiele, a najpopularniejsze spośród nich to: okrywanie i zadymianie.
Ostatnie wiosenne przymrozki mogą pojawić się jeszcze nawet pod koniec maja. Aby ochronić rośliny ogrodowe przed niekorzystnym chłodem, należy je w odpowiedni sposób zabezpieczać. Możliwości jest wiele, a najpopularniejsze spośród nich to: okrywanie i zadymianie.
Wiosenne przymrozki to krótkotrwałe spadki temperatur poniżej 0 stopni Celsjusza, nawet gdy w czasie dnia słupek rtęci jest na poziomie dodatnich wartości. Tego rodzaju anomalie pogodowe szkodzą przede wszystkim młodym sadzonkom, np. pomidorów, papryki i kwiatów oraz liściom drzew, szczególnie ozdobnych. Przymrozki mogą również zniszczyć tzw. siewki, które dopiero wykiełkowały.
Rodzaje wiosennych przymrozków
Przymrozki są klasyfikowane ze względu na wysokość temperatur, wyróżnia się:
- przymrozki łagodne: do -2 stopni Celsjusza,
- przymrozki umiarkowane: od -2,1 do -4 stopni Celsjusza,
- przymrozki silne: poniżej -4 stopni Celsjusza.
Przymrozki łagodne mogą występować nawet do ostatnich dni maja (około 15 maja są tzw. zimni ogrodnicy), natomiast przymrozki silne i umiarkowane w czasie wiosny przypadają na marzec i kwiecień.
Ochrona roślin przed wiosennymi przymrozkami – osłony
W sklepach ogrodniczych można kupić specjalne osłony, np. białą agrowłókninę lub folię bąbelkową. Dzięki temu, że można je ciąć na różnych gabarytów kawałki nadają się do ochrony grządek i rabat. Idealnie sprawdzają się również do owijania młodych drzewek. Materiały te przepuszczają światło i wodę, dlatego można je pozostawić na roślinach nawet przez kilka dni.
Innym rodzajem osłon są tzw. kołpaczki. Można je kupić w sklepach ogrodniczych. Są to plastikowe naczynia, które bez problemu da się zrobić z przeciętej na pół plastikowej butelki. Kołpaczkiem najlepiej przykrywać rozsady. Należy jednak je zdejmować na dzień, aby uniknąć zaparzenia roślin.
Wykonane z kartonów kapturki, przypominają spiczastą czapkę wróżki. Najlepiej wykonać je z kawałka tekturowego pudełka lub kartki papieru z bloku technicznego, brzegi można spiąć zszywaczem biurowym. Je również można nałożyć na roślinę tylko na noc.
Zadymianie roślin – ochrona przed wiosennymi przymrozkami
Zadymianie, to stary sposób na podniesienie temperatury w ogrodzie. Polega na rozpaleniu ognisk w pobliżu roślin od strony nawietrznej, tak, by ciepły dym leciał w ich kierunku. Płomień musi tlić się tak długo, aż temperatura wokół roślin podniesie się powyżej zera.