Reklama

Kortykoliberyna, w skrócie hormon CRH, odpowiada za reakcje organizmu na stres. Podanie kortykoliberyny wywołuje reakcje behawioralne i zatrzymuje łaknienie.

Reklama

Hormon CRH, czyli kortykoliberyna to hormon i wielopeptydowy neuroprzekaźnik znajdujący się w podwzgórzu, korze czołowej, miejscu sinawym, jądrze szwu, jądrze centralnym ciała migdałowatego i zakręcie obręczy. Hormon CRH wpływa na uwalnianie kortykotropiny (hormonu andrenokortykotropowego, skrót: ACTH).

Kortykoliberyna odpowiada za reakcje organizmu na stres. Wpływa na układ sercowo-naczyniowy poprzez rozszerzenie naczyń wieńcowych. CRH zaburza proces snu i uczenia się. Wpływa pobudzająco na termogenezę (zespół procesów, które mają wytworzyć ciepło dla utrzymania stałej temperatury ciała). Wywołuje reakcje behawioralne, np. lęk. Reguluje łaknienie. Podanie kortykoliberyny do ośrodkowego układu nerwowego powoduje reakcje związane ze stresem. Zatrzymuje łaknienie oraz aktywność seksualną. Zwiększa wydzielanie adrenaliny i produkcję składników sebum (wydzielany przez gruczoły łojowe łój skórny; zapewnia miękkość skóry, tworzy warstwę ochronną, przeciwgrzybiczą i antybakteryjną). Podwyższa ciśnienie tętnicze i poziom glukozy. CRH nasila zachowania polegające na bezcelowym powtarzaniu czynności ruchowych.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Loading...