Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Związek chemczny adrenalina.
©ollaweila/fotolia
Styl życia

Epinefryna, czyli adrenalina i jej znaczenie w lecznictwie

Epinefryna jest związkiem naturalnie wytwarzanym przez ludzki organizm, ale ma również znaczenie medyczne. Stosowana jest w alergologii, w warunkach wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, w celu zatamowania krwawień czy przy nagłym zatrzymaniu krążenia.

Epinefryna jest związkiem naturalnie wytwarzanym przez ludzki organizm, ale ma również znaczenie medyczne. Stosowana jest w alergologii, w warunkach wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, w celu zatamowania krwawień czy przy nagłym zatrzymaniu krążenia.

 

Epinefryna, bardziej znana pod nazwą adrenaliny, zaliczana jest do amin katecholowych. Potocznie nazywana jest hormonem stresu - do jej nagłego wyrzutu dochodzi wskutek działania na organizm czynników stresowych. Adrenalina jest również wykorzystywana w medycynie pod postacią różnorodnych preparatów.

Epinefryna – zastosowanie lecznicze

Jedną z konieczności zastosowania epinefryny u człowieka jest wystąpienie silnej reakcji alergicznej, czyli tak zwanego wstrząsu anafilaktycznego, rozwijającego się w odpowiedzi na zadziałanie określonej substancji, np. jad pszczoły lub osy. Adrenalina wykorzystywana jest również do hamowania krwawień, gdyż powoduje skurcz naczyń krwionośnych i podnosi ciśnienie krwi. W medycynie wykorzystuje się również funkcję epinefryny, jaką jest rozszerzenie oskrzeli. Przy obrzęku dróg oddechowych oraz napadach ostrej duszności ułatwia ona oddychanie poprzez rozluźnienie mięśni gładkich oskrzeli.

Preparaty lecznicze zawierające epinefrynę

Wśród preparatów leczniczych zawierających w swoim składzie epinefrynę można wyróżnić leki stosowane w przypadkach ostrych reakcji alergicznych. Ich działanie polega na zapobieganiu niedociśnieniu oraz rozszerzaniu oskrzeli. Inne podwyższają ciśnienie krwi, przyspieszają akcję serca oraz rozkurczają mięśnie gładkie dróg oddechowych. Wykorzystywane są przy wstrząsie anafilaktycznym. Preparaty zawierające epinefrynę są niekiedy stosowane w innych celach, na przykład do miejscowego znieczulenia stomatologicznego.

Działanie epinefryny zależne od dawki

Działanie adrenaliny na organizm jest zależne od zastosowanej dawki. Niskie dawki dozowane drogą dożylną w ilości 1-2 miligram/minutę w głównej mierze oddziałują na receptory β2 i skutkują rozkurczem oskrzeli, rozszerzeniem tętniczek w mięśniach szkieletowych i narządach miąższowych oraz skurczem tętniczych i żylnych naczyń skóry i błon śluzowych. Działanie to przyczynia się do zmniejszenia oporu obwodowego, wzrostu skurczowego a spadku rozkurczowego ciśnienia krwi oraz zwiększenia pojemności minutowej serca. Dawki większe, sięgające 4 miligram/minutę, pobudzają receptory β1 w mięśniu sercowym. Powoduje to zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego, wzrost częstotliwości rytmu serca oraz pojemności minutowej.

Stan hormonalny – wpływ na działanie adrenaliny

Działanie epinefryny jest również warunkowane stanem hormonalnym organizmu lub ciążą. W macicy znajdują się receptowy α odpowiadające za skurcz, jak i receptory β, które powodują rozkurcz. I faza cyklu miesiączkowego oraz pierwsza połowa ciąży charakteryzują się skurczowym działaniem epinefryny, natomiast faza II cyklu, druga połowa ciąży oraz poród – działaniem rozkurczowym.


 

Mężczyzna skaczący na bungee.
©Ammit/fotolia
Styl życia
Epinefryna, inaczej adrenalina – hormon stresu i preparat leczniczy
Silne emocje, strach, zdenerwowanie są czynnikami skutkującymi nagłym wyrzutem adrenaliny, zwanej również epinefryną do krwi. W takich sytuacjach dochodzi do przyspieszenia akcji serca, rozszerzają się drogi oddechowe, polepsza się ukrwienie mięśni i widzenie.

Silne emocje, strach, zdenerwowanie są czynnikami skutkującymi nagłym wyrzutem adrenaliny, zwanej również epinefryną do krwi. W takich sytuacjach dochodzi do przyspieszenia akcji serca, rozszerzają się drogi oddechowe, polepsza się ukrwienie mięśni i widzenie.   Epinefryna (adrenalina) jest produkowana przez gruczoły dokrewne grzebienia nerwowego. Odpowiedzialna jest za reakcje organizmu na sytuacje stresowe bądź na zagrożenie. Potocznie nazywana jest „hormonem stresu” , a w angielskim nazewnictwie „3 x F”, co oznacza: fright – strach, fight – walka, flight – ucieczka. Mechanizm działania adrenaliny Adrenalina jest związkiem zaliczanym do amin katecholowych. Wykazuje działanie pobudzające układ sympatyczny – współczulny, co warunkowane jest pośrednim bądź bezpośrednim oddziaływaniem na receptory α1, α2, β1, β2. W przypadku działania na organizm czynników stresogennych gruczoły dokrewne otrzymują sygnały alarmowe indukujące produkcję hormonów . Jednymi z głównych narządów, których działanie zostaje pobudzone są nadnercza wytwarzające katecholaminy , między innymi adrenalinę. Jak działa epinefryna? Ważną rolą adrenaliny w organizmie jest jej udział w mechanizmie stresu – natychmiastowej reakcji organizmu na pojawiające się zagrożenie. Dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi, przyspieszonego rytmu serca, rozszerzenia źrenic. Epinefryna wpływa na metabolizm organizmu powodując wzrost stężenia glukozy , triglicerydów, „złego cholesterolu” (frakcja LDL cholesterolu), fosfolipidów i mleczanów we krwi. Działanie to odbywa się za pośrednictwem receptorów α2, co zmniejsza wydzielanie insuliny oraz poprzez receptory β1 nasilając glikogenolizę (nieprawidłowe magazynowanie glikogenu w wątrobie, nerkach i...

schematyczne przedstawienie hormonu adrenaliny
© molekuul.be/Fotolia.com
Styl życia
Co leczy adrenalina?
Adrenalina to hormon produkowany w nadnerczach. Jako lek stosuje się ją w przypadkach chorób serca lub silnych reakcji alergicznych. Adrenalina silnie pobudza i mobilizuje organizm do działania w chwilach zagrożenia.

Adrenalina to hormon produkowany w nadnerczach. Jako lek stosuje się ją w przypadkach chorób serca lub silnych reakcji alergicznych. Adrenalina silnie pobudza i mobilizuje organizm do działania w chwilach zagrożenia.   Adrenalina jest lekiem ratującym życie w chwilach zapaści lub wstrząsu anafilaktycznego czyli silnej reakcji alergicznej grożącej śmiercią. Jest dostępna wyłącznie na receptę. Czym jest adrenalina i jakie jest jej działanie Adrenalina, zwana również epinefryną, to hormon produkowany w nadnerczach. Wytwarzany jest głównie w sytuacjach silnego stresu, emocji i w chwilach zagrożenia. Jego zadaniem jest zaktywizowanie i mobilizacja ciała do walki, ucieczki lub szybkiego działania na pełnych obrotach. Adrenalina wzmaga również rozkład glikogenu do glukozy i uwalnianie glukozy do krwi - jako zastrzyk energii w sytuacjach zagrożenia organizm. Pod jej wpływem rozszerzają się źrenice i drogi oddechowe, czynność serca przyspiesza, a ciśnienie krwi wzrasta. Gdy sytuacje wyrzutu adrenaliny do krwi są jednorazowe, poziom hormonu szybko wraca do normy i nie pociąga za sobą negatywnych skutków dla organizmu. Jednak nieustanny stres, połączony z ciągłą produkcją adrenaliny odbija się na zdrowiu. Znacząco wzrasta ciśnienie, ściany naczyń krwionośnych zwężają się i osłabiają, co grozi miażdżycą, a zwiększone stężenie glukozy we krwi skutkuje ryzykiem cukrzycy. Jako lekarstwo pobudza serce do pracy, powoduje między innymi rozkurcz oskrzeli, skurcz mięśni tętniczych, żylnych i błon śluzowych. Co to jest wstrząs anafilaktyczny i jakie są jego objawy Wstrząs anafilaktyczny to grożąca śmiercią nagła reakcja alergiczna na lek (np. antybiotyki), jad owada (najczęściej osy, pszczoły, szerszenia) lub silnie alergizujące pokarmy (np. orzechy ziemne lub laskowe, ryby, skorupiaki). Objawia się mrowieniem, świądem, puchnięciem tkanek, silnymi...

mężczyźni grający w szachy
© olly/Fotolia.com
Styl życia
Adrenalina: poprawia koncentrację, dodaje siły i energii, ratuje życie
Adrenalina, inaczej epinefryna, to hormon produkowany przez gruczoły dokrewne. Uaktywnia się w sytuacjach stresu, rywalizacji i zagrożenia. Adrenalina podnosi tętno i ciśnienie krwi oraz sprawia, że mocniej bije serce. Wysoki poziom adrenaliny może działać mobilizująco, ale długotrwałe podniesienie tego hormonu wpływa negatywnie na zdrowie.

Adrenalina, inaczej epinefryna, to hormon produkowany przez gruczoły dokrewne. Uaktywnia się w sytuacjach stresu, rywalizacji i zagrożenia. Adrenalina podnosi tętno i ciśnienie krwi oraz sprawia, że mocniej bije serce. Wysoki poziom adrenaliny może działać mobilizująco, ale długotrwałe podniesienie tego hormonu wpływa negatywnie na zdrowie.   Co to jest adrenalina skutecznie wyjaśnia jej potoczna angielska nazwa, czyli 3F: fight, fright, flight (walka, strach, ucieczka). Wydzielanie adrenaliny towarzyszy doświadczaniu mocnych wrażeń, takich jak jazda kolejką w wesołym miasteczku, stres przed egzaminem , czy rywalizacja sportowa, a także zagrożenie. Jak powstaje adrenalina W sytuacji stresu czy zagrożenia mózg wysyła sygnał do gruczołów dokrewnych, które produkują hormony. To właśnie wtedy uaktywniają się nadnercza, czyli małe gruczoły znajdujące się tuż nad nerkami . W sytuacji napięcia nadnercza produkują hormony: kortyzol, noradrenalinę i właśnie adrenalinę. To adrenalina jest produkowana jako pierwsza i pełni główną rolę w sytuacji zagrożenia. Jak działa adrenalina Adrenalina działa głównie na układ krążenia. Przyspiesza tętno, podnosi ciśnienie krwi, zwiększa częstotliwość rytmu serca i poprawia napięcie mięśni. Zmniejsza aktywność układu trawiennego, w wyniku czego znika uczucie głodu. Wpływa również na gospodarkę węglowodanową, podnosi poziom cukru we krwi . Adrenalina powoduje gwałtowny przypływ energii i motywuje organizm do działania. Adrenalina pozytywna i adrenalina negatywna Adrenalina działa pozytywnie na organizm, pod warunkiem, że jej wydzielanie nie trwa długo. Taka pozytywna adrenalina pobudza organizm i poprawia wszystkie cechy motoryczne, to jest siłę, szybkość i wytrzymałość. Ponadto pomaga skoncentrować się na celu i podnieść motywację. Kiedy emocje już...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner