Reklama

Guzki Heberdena to narośle powstające na palcach wskutek zwyrodnienia stawów. Guzki zniekształcają palce, usztywniają je i powodują ból. Prowadzi to do znacznego ograniczenia sprawności dłoni.

Reklama

Przyczyna powstawania guzków Heberdena

W chorobie zwyrodnieniowej stawów zaburzona jest równowaga pomiędzy tworzeniem chrząstki stawowej a jej degradacją. Na krawędziach stawu tworzą się wyrośla kostne, osteofity. Przez to zwiększa się powierzchnia stawu, a palce poszerzają się w okolicach stawów. Te zgrubienia to właśnie guzki Heberdena. Guzki Heberdena najczęściej pojawiają się na palcach prawej ręki, zwłaszcza na palcu wskazującym i serdecznym.

Guzki Heberdena a guzki Boucharda

Zarówno guzki Heberdena, jak i guzki Boucharda rozwijają się na palcach dłoni w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Guzki Heberdena pojawiają się jednak na grzbietowej powierzchni stawów międzypaliczkowych dalszych, podczas gdy guzki Boucharda na stawach międzypaliczkowych bliższych. Guzki Heberdena występują ponadto dużo częściej niż guzki Boucharda.

Guzki Heberdena jako kryterium diagnostyczne choroby zwyrodnieniowej stawów

Guzki Heberdena są jednym z podstawowych kryteriów rozpoznawania choroby zwyrodnieniowej stawów. Lekarz stwierdza ją, jeśli:

  • w obrębie przynajmniej dwóch stawów rąk obrys kości lub stawów powiększył się;
  • w przynajmniej dwóch stawach pojawił się obrzęk;
  • doszło do zniekształcenia przynajmniej jednego ze stawów rąk.

Leczenie guzków Heberdena

Guzków Heberdena, o ile nie powodują bólu, nie leczy się. W przypadku bólu stosuje się zastrzyki z kortykosteroidami, aplikowane są one bezpośrednio do bolącego stawu. Oprócz nich zaleca się fizykoterapię, np. okłady z parafiny i naświetlanie dłoni lampą sollux. Samodzielnie można ogrzewać dłonie np. termoforem. Niewskazane jest wysilanie dłoni: noszenie ciężkich rzeczy, czynności wymagające zaciskania pięści.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama