Gotowe sosy kuszą smakiem i szybkością przygotowania. Na sklepowych półkach można znaleźć sosy do zrazów, do klopsów do pieczeni, ze słoika, z proszku, z puszki, pieczeniowy, czosnkowy, pomidorowy, pieczarkowy i wiele innych. Niestety w większości produkty te są kompozycją chemicznych wzmacniaczy smaku, zagęstników, substancji konserwujących i tłuszczu utwardzanego, które sprzyjają chorobom i otyłości.

Reklama

W sprzedaży dostępne są gotowe sosy mokre (w słoikach i puszkach), sosy suche (w torebkach) i sosy przyprawowe (w butelkach). W ciągu jednego roku Polacy wydają na gotowe sosy ponad 500 mln złotych. Najpopularniejsze są szybkie sosy płynne, na drugim miejscu pod względem naszego uznania znajdują się suche sosy w proszku.

Gotowe sosy w słoikach

Szybkie w przygotowaniu mokre sosy ze słoika, takie jak sos pieczarkowy, pomidorowy, tajski, czosnkowy czy śmietanowy, to często podstawa dania w wielu domach. Przyglądając się informacjom zawartym na etykiecie produktu, można zauważyć, że oprócz niewielkiej domieszki naturalnych składników (np. pomidorów w sosie pomidorowym) można znaleźć wiele substancji konserwujących i zagęstników (np. guma guar i guma ksantanowa), które powodują wzdęcia, mdłości i biegunki. W niemal każdym gotowym sosie znajduje się także syrop glukozowo-fruktozowy, który sprzyja otyłości. Gotowe sosy płynne są kaloryczne. W jednej porcji (czterech łyżkach) takiego sosu znajduje się blisko 90 kcal. Najwięcej kalorii zawierają:

  • sosy na bazie śmietany, np. sosy czosnkowe, śmietanowo-pomidorowe lub śmietanowo-grzybowe, ok. 120 kcal w porcji,
  • sosy chińskie i tajskie, mogą zawierać ponad 230 kcal w czterech łyżkach sosu.

Jeśli taki gotowy sos połączymy z makaronem, otrzymamy naprawdę wysokokaloryczny posiłek.

Sosy instant w proszku

Do przygotowania gotowego sosu w proszku konieczne jest dokładne wysuszenie i zmielenie wszystkich produktów. W trakcie procesu suszenia, pod wpływem wysokiej temperatury i utleniania, wartości odżywcze, które zawarte były w warzywach i mięsie, ulegają degradacji nawet w 90%. Częstym składnikiem suchych sosów w torebkach jest także tłuszcz utwardzany – olej palmowy. Jest chętnie wykorzystywany przez producentów gotowych sosów, ponieważ jest łatwy w przechowywaniu i tani. Olej palmowy jest niezdrowy dla naszego organizmu, ponieważ podnosi poziom złego cholesterolu, powodując ryzyko wystąpienia zawałów, udarów mózgu i miażdżycy.

Reklama
Zobacz także

Domowy sos pomidorowy – zdrowa i szybka alternatywa dla gotowych sosów

Wśród gotowych sosów największą popularnością cieszy się sos pomidorowy. Przygotowanie domowego sosu wbrew pozorom jest szybkie i nie wymaga dużego nakładu pracy. Do rondla wystarczy wlać dwie łyżki oliwy z oliwek i puszkę posiekanych pomidorów. Całość doprawić szczyptą soli, pieprzu, cukru oraz dwoma ząbkami czosnku. Sos należy zagotować i tuż przed podaniem posypać świeżymi liśćmi bazylii. Taki domowy sos będzie znacznie zdrowszy i mniej kaloryczny. Jedna porcja zawiera około 28 kcal i 0,2 g tłuszczu.

Reklama
Reklama
Reklama