Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
Legowisko dla psa
© Lindsay_Helms/Fotolia.com
Styl życia

Najlepsze miejsce na legowisko dla psa. Jak zadbać o czystość posłania?

Legowisko dla psa należy ustawić w miejscu, gdzie jest spokojnie i cicho, np. w kącie pokoju. Dobrze, by zwierzę mogło obserwować stamtąd, co dzieje się w domu. Posłanie należy regularnie odkurzać i prać.

Legowisko dla psa należy ustawić w miejscu, gdzie jest spokojnie i cicho, np. w kącie pokoju. Dobrze, by zwierzę mogło obserwować stamtąd, co dzieje się w domu. Posłanie należy regularnie odkurzać i prać.

 

Wygodne legowisko dla psa położone w odpowiednim miejscu pozwoli mu na odpoczynek. Ważne jest też, aby było je łatwo utrzymać w czystości. Najlepiej przemyśleć te kwestie jeszcze zanim zwierzak znajdzie się w domu.

W jaki sposób wybrać miejsce na legowisko dla psa?

Pies na swoim legowisku powinien czuć się bezpiecznie, na tyle aby mógł tam spać i odpoczywać. Można go odesłać na materac lub do budki, kiedy do domu przyjdą goście lub gdy domownicy zasiądą do stołu. W ciągu dnia pies towarzyszy właścicielom i często kładzie się np. na dywanie, jednak dobrze, aby noc spędzał we własnym legowisku. To szczególnie ważne w przypadku dużych psów. Zwierzęta te lubią bowiem spać z właścicielami, co może być kłopotliwe. Posłanie w odpowiednim miejscu, poza ciągami komunikacyjnymi, często rozwiązuje problem. Pies musi mieć możliwość spokojnego odpoczynku, dlatego dobrze unikać korytarzy, którymi często przechodzą ludzie. Legowisko mogłoby tam im zawadzać, a ciągły ruch dookoła - denerwować zwierzaka. Najlepszym miejscem będzie spokojny kąt, znajdujący się z dala od grzejników, okien i drzwi. Pies nie powinien się tam czuć odizolowany, dlatego dobrze, aby z posłania mógł obserwować to, co dzieje się w mieszkaniu. Legowisko nie może znajdować się w pobliżu telewizora, ani głośników, by nie drażnić zwierzęcia hałasem. Kolejna ważna kwestia to stale świecące światło - należy unikać umieszczania posłania w takich miejscach. Zwierzę, które często kładzie się w kilku miejscach, potrzebuje nawet 2-3 kocyków lub materacy. Warto umożliwić mu odpoczynek w ulubionej części domu, szczególnie jeśli jest on duży. Ważne, aby pies zaakceptował wybrane przez właściciela miejsce. Jeśli niechętnie przebywa na swoim legowisku, trzeba je przełożyć tam, gdzie lubi leżeć. Należy pamiętać, że na posłaniu nie wolno go niepokoić ani karcić, to jego azyl.

Legowisko dla psa a czystość w mieszkaniu

Podczas wyboru spośród różnych rodzajów legowisk dla psa, należy wziąć uwagę materiał, z którego zostało wykonane. Powinien umożliwiać łatwe czyszczenie posłania. Trzeba je bowiem regularnie odkurzać, a co najmniej raz w miesiącu oraz po każdym zabrudzeniu - uprać. Następnie legowisko musi dokładnie wyschnąć w przewiewnym miejscu. Pies nie może spać na wilgotnym materacu lub kocu, ponieważ grozi to problemami ze stawami. W wyprawce dla psa powinno znajdować się też zapasowe legowisko, którym będzie można zastąpić główne posłanie na czas prania i suszenia.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Biały piesek śpi na brązowym legowisku
©Leah-Anne Thompson/Fotolia
Styl życia
Legowiska dla psów: wybór rozmiaru i rodzaju, np. materaca, budki, leżanki w kształcie oponki bądź maty
Legowisko dla psa powinno mieć ścianki bądź oparcia, szczególnie z tyłu. Psy mają często potrzebę ukrycia się przed światem. Do wyboru są m.in.. budki dla psów, materace, legowiska w kształcie oponki, a nawet kanapy.

Legowisko dla psa powinno mieć ścianki bądź oparcia, szczególnie z tyłu. Psy mają często potrzebę ukrycia się przed światem. Do wyboru są m.in. budki dla psów, materace, legowiska w kształcie oponki, a nawet kanapy. Legowisko dla psa może mieć oparcie bądź składać się z samego materaca . Mniejsze psy bardzo lubią budki, takie jak dla kotów. Rodzaj posłania należy dostosować do wielkości psa i swojego budżetu. Rozmiar legowiska dla psa Aby dobrać odpowiedni rozmiar legowiska dla psa, trzeba zmierzyć zwierzę od głowy do podstawy ogona . Do tej długości należy dodać 20 cm, a nawet 3-4 cm więcej. Pies powinien mieć miejsce na to, aby wyciągnąć się na całą swoją długość. Musi też mieć możliwość przekręcenia się . Wybierając legowisko dla szczeniaka, należy dopasować je do rozmiaru zwierzęcia. Piesek wprawdzie urośnie, ale już teraz potrzebuje miejsca, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Leżanka najlepiej z oparciem i ściankami po bokach, powinna mu to zapewnić. Dla małych psów wystarczy raz kupione legowisko. Dla dużych ras psów prawdopodobnie trzeba będzie kupić większe posłanie, gdy pies osiągnie docelowe rozmiary. Kanapy dla psów Kanapa w kształcie prostokąta to najczęściej wybierany model legowiska dla psa. Jest wygodna zarówno dla małych, jak i dużych psów. Kanapy mają oparcie wokół całej swojej powierzchni . Dostępne są takie, w których można zdjąć pokrowiec. To ułatwia zachowanie legowiska w czystości. Ceny kanap dla psów zaczynają się od 100 zł za podstawowe modele. Duże, usztywniane kanapy z materacem i poduszkami kosztują nawet około 2000 zł. Budki do spania dla psów Budki, zwane też domkami, na początku były przeznaczone jedynie dla kotów. Małe psy, podobnie jak kociaki, lubią jednak zwinąć się w kłębek i...

Mały pies leży na plecach.
©otsphoto/Fotolia.com
Styl życia
Wyprawka dla szczeniaka, czyli jak przygotować się na pojawienie się psa w domu
Szczeniak w domu to radość, ale i odpowiedzialność – warto więc zadbać o nowego członka rodziny, kupując mu wyprawkę. Szczeniak je, śpi, bawi się i chodzi na spacery, więc w domu nie może zabraknąć psiej karmy, legowiska, gryzaków oraz obroży i smyczy.

Szczeniak w domu to radość, ale i odpowiedzialność – warto więc zadbać o nowego członka rodziny, kupując mu wyprawkę. Szczeniak je, śpi, bawi się i chodzi na spacery, więc w domu nie może zabraknąć psiej karmy, legowiska, gryzaków oraz obroży i smyczy.   W domu, w którym pojawił się pies, dobrze, by znalazł się duży zapas gazet. Przydadzą się na początku, gdy szczeniak będzie uczył się czystości . Makulatura jednak przesiąka i jeśli pupil wciąż będzie załatwił się w domu, można zaopatrzyć się w psią kuwetę, bardziej płaską niż kocia, z wymiennym wkładem absorbującym wilgoć. Miękkie legowisko do spania Ze względów higienicznych, dobrze jest, gdy da się zdjąć pokrowiec z legowiska i go wyprać. Funkcjonalne są miękkie posłania , np. z gąbki. Raczej unika się wiklinowych legowisk, z tego względu, że pies gryząc je, może zadławić się kawałkiem gałęzi. Małym rasom psów, np. buldogom francuskim, maltańczykom, pekińczykom, yorkom, można kupić posłanie, w którym zmieści się jak dorośnie . Większym rasom, jak np. owczarkom, dogom niemieckim, bernardynom, na czas „dzieciństwa” warto kupić mniejsze legowisko, a z czasem większe. Szczeniak będzie czuł się bardziej komfortowo na mniejszym legowisku. Na posłanie można położyć koc lub ręcznik. Miska dla psa na wodę i pokarm Dwie miski – na wodę i jedzenie – wystarczą. Szczeniaki są z reguły jeszcze nieporadne, dlatego przy zakupie miski warto wybierać te bardziej stabilne , np. stalowe, ceramiczne, najlepiej z gumą antypoślizgową na spodzie. Wielkość dobiera się tak, by wyznaczona porcja psiego jedzenia zajmowała około połowę naczynia. Psom o długich uszach, np. spanielom, można kupić miskę stożkową . Dzięki temu uszy szczeniaka nie będą moczyć się w wodzie czy brudzić w jedzeniu. Karma i psie witaminy...

Właściciel wyciąga dłoń przed siedzącym psem.
©lnichetti/Fotolia.com
Styl życia
Tresowanie psa: nauka komend, stosowanie obroży antyszczekowej
Obroża antyszczekowa może być przydatna w czasie tresowania psa. Aby nauczyć psa komend, należy być cierpliwym. Skutecznie zadziała też nagradzanie psa za wykonanie zadania. Treserem powinna być jedna osoba.

Obroża antyszczekowa może być przydatna w czasie tresowania psa. Aby nauczyć psa komend, należy być cierpliwym. Skutecznie zadziała też nagradzanie psa za wykonanie zadania. Treserem powinna być jedna osoba.   Wyróżnia się cztery metody stosowane przy tresowaniu psa: mechaniczną, kontrastową, wyróżnieniową i metodę naśladownictwa. Metoda mechaniczna obejmuje wyrobienie nawyku wykonywania komendy . Kontrastowa polega na uczeniu psa połączonym z nagrodą za wykonane zadanie – np. podanie smakołyku i głaskanie. Metoda wyróżnieniowa łączy metodę mechaniczną z nagradzaniem psa za spełnione polecenie. Tresura metodą naśladownictwa polega na powtarzaniu przez psa zachowania tresera. Tresura psa – zasady Aby jak najlepiej wytresować psa, warto stosować poniższe zasady: Nazwać psa imieniem , które łatwo zapamięta. Najlepiej, aby było ono krótkie. Do psa powinno się często mówić po imieniu. Wyjątkiem jest nauka nowej komendy. Pies nie może kojarzyć zadania z własnym imieniem. Uczyć psa codziennie przez 10-15 minut. To wystarczająca ilość czasu, w trakcie której pies będzie należycie skupiony. Zaplanować szkolenie, którego pierwszym etapem powinna być nauka spania w legowisku, a nie na łóżku właściciela. Uporządkowany plan tresury pomoże na bieżąco weryfikować jego efekty. Włączyć rodzinę w tresurę zwierzęcia. Powinien za nią odpowiadać jeden z członków rodziny. Psy bowiem lubią wiedzieć, kto jest ich „przywódcą” i jemu są posłuszne. Warto poinformować rodzinę o zachowaniach, których uczymy psa lub które chcemy u niego wyeliminować. Pamiętać, że każdy pies ma inny temperament, który wpływa na szybkość uczenia się. Nauczyć psa jak najszybciej (na 2-3 lekcji) komendy „Stop”, która może go...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner