Reklama

Częstym powodem drgania powieki jest niedobór magnezu. Może to być też objaw silnego stresu, podrażnienia spojówki czy rogówki, a nawet zbyt duża suchość oka.

Reklama

Drganie powieki leczy się, uzupełniając magnez, kojąc nerwy bądź nawilżając oko. Gdy dolegliwość się utrzymuje, konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą.

Przyczyny drgania powieki: niedobór magnezu, stres, podrażnienie oka

Magnez odpowiada między innymi za prawidłową kurczliwość mięśni, dlatego jego niedobór może powodować drganie powieki. Dotyczy to osób, które nie uzupełniają magnezu i piją dużo kawy oraz alkohol – te używki wypłukują magnez z organizmu. Drgania górnej lub dolnej powieki mogą także być skutkiem niedoboru wapnia i potasu. Dolegliwości te często pojawiają się u kobiet w ciąży i powiązane są zwykle ze zbyt niskim poziomem magnezu lub potasu w organizmie.

Drgania nierzadko są też skutkiem stresu, przemęczenia i niewyspania. Występowaniu tej przypadłości sprzyjają podrażnienia spojówki lub rogówki, a także nadmiernie suche oko. Niewystarczająca wilgotność gałki ocznej spowodowana jest długim przesiadywaniem przed monitorem, przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu lub w pobliżu gorącego kaloryfera.

Leczenie drgania powieki polega na wyeliminowaniu przyczyny

Niedobór magnezu powodujący drganie powieki można uzupełnić, przyjmując suplementy diety lub preparaty lecznicze. Jednak doraźnie powinno pomóc zjedzenie kawałka czekolady, jednej lub dwóch garści orzechów albo wypicie kakao. Na jakiś czas lepiej też zrezygnować z kawy i alkoholu. Drgania powieki wywołane stresem nie ustąpią, póki i napięcie nie zostanie zredukowane. Metody radzenia sobie ze stresem są bardzo różne, począwszy od przyjmowania ziołowych leków wyciszających poprzez relaksację muzyką czy ćwiczeniami aż do wprowadzenia radykalnych zmian w życiu. Natomiast na przesuszone lub podrażnione oczy pomogą sztuczne łzy. Gdy drganie powiek jest idiopatyczne, czyli jego przyczyna nie jest znana, i nie reaguje na stosowane metody leczenia, konieczna jest konsultacja z okulistą i neurologiem.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama