szary i rudy kot leżące razem na posłaniu
© Syda Productions/Adobe Stock

Jak sprawić, żeby kot się polubiły? Jak wprowadzić do domu nowego kota?

szary i rudy kot leżące razem na posłaniu
© Syda Productions/Adobe Stock

Koty, pomimo tego, że z natury są raczej towarzyskie wobec ludzi, często miewają problemy z zaakceptowaniem innych przedstawicieli swojego gatunku. Sprawdź, co zrobić, aby dwa koty żyjące pod jednym dachem, polubiły się.

 

Chociaż zdarza się, że dwa nieznane sobie wcześniej koty z miejsca zostają najlepszymi przyjaciółmi, sytuacje te należą do zdecydowanej rzadkości. Aby dwa koty zaczęły się lubić, lub chociażby tolerować, potrzeba sporo czasu i cierpliwości. Zbyt szybkie lub zbyt nachalne zachęcanie zwierząt do przebywania w swoim towarzystwie, może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego.

Jak wprowadzić nowego kota do domu?

Istnieją dwie możliwości na przeprowadzenie tak zwanego dokacania:

1. Przyniesienie nowego pupila do domu i pozostawienie spraw samym sobie. Ignorowanie bójek, krzyków i warczenia z nadzieją, że zaczną tracić one na sile.

2. Stopniowe zapoznawanie kotów ze sobą i ograniczanie ich kontaktów, dopóki nie zaczną się wzajemnie akceptować.

Oczywiście znacznie lepszym wyjściem jest opcja numer 2. Pozostawienie kotów samym sobie, z nadzieją na to, że jakoś się w końcu dogadają, może na zawsze przekreślić szansę na przyjaźń między nimi.

Stopniowa aklimatyzacja – jak ją przeprowadzić?

  • Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że koty to zwierzęta mocno terytorialne. Po przywiezieniu nowego pupila domu warto zapewnić mu spokojne miejsce, do którego drugi kot nie będzie miał dostępu – może to być zamykany pokój, ostatecznie kuchnia lub łazienka.
  • Przez pewien czas nie pokazuj sobie kotów – pozwól na to, by zapoznały się „przez drzwi”. Obydwa powinny wykazywać ciekawość i powoli zaznajamiać się ze swoimi zapachami i odgłosami.
  • Gdy żaden z kotów nie będzie wykazywał już stresu związanego z nową sytuacją, możesz pozwolić im na nawiązanie kontaktu wzrokowego. Początkowo warto zorganizować to tak, by zwierzęta jedynie się widziały, ale nie mogły do siebie podejść (np. przez lekko uchylone drzwi).
  • Kiedy koty przywykną do swojego widoku, możesz pozwolić im na pełen kontakt. Możesz wypuszczać nowego kota z zamkniętego pomieszczenia na określony czas. Staraj się, aby wszystkie kontakty kotów odbywały się pod nadzorem.
  • Przygotuj się na to, że raczej nie obędzie się bez bójek – to całkowicie normalne. Ważne, aby nie wtrącać się w kocie porachunki, o ile sytuacja tego bezwzględnie nie wymaga (np. gdy bójka staje się bardzo brutalna).
  • Ile będzie trwało pełne zaaklimatyzowanie się kotów? Niestety, nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wszystko zależy od charakteru zwierzaków. W związku z tym czas ten może wynieść od jednego do nawet kilkunastu tygodni.

Więcej na temat stres zwierzęta domowe koty
Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29