Pnącza winogron na tle błękitnego nieba.
©Marek/stock.adobe.com
Dom

Rośliny pnące do ogrodu – wybór i pielęgnacja

Pnącza winogron na tle błękitnego nieba.
©Marek/stock.adobe.com

Pnącza kwitnące najlepiej sadzić do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Rośliny pnące bardzo szybko rosną, osiągając nawet 3 metry wysokości. Ich kwiaty są ozdobą ogrodu, mogą też pachnieć. Największe kwiaty kwitnących pnączy osiągają wielkość kilkunastu centymetrów.

 

Kwiaty pnące nadają się do tworzenia kompozycji i konstrukcji rodem z baśni. Przy użyciu pergoli można zrobić kolorowy, żywy korytarz z kwiatów, a dzięki kratkom da się wspomóc wzrost pachnących kwiatów na ścianie budynku.

 

Clematis – Polska powojnikiem stoi

 

Powojnik, czyli Clematis, ma kilkaset odmian, z czego wiele powstało w Polsce. Stąd nazwy poszczególnych odmian takie jak Jan Paweł II, Warszawska Nike czy Maria Skłodowska-Curie. Najchętniej sadzone są także odmiany o nazwach

  • Nelly Moser,
  • Dr Ruppel,
  • Ernest Markham,
  • The President,
  • Bill McKenzie,
  • Jackmanii.

 

Popularnością cieszą się też wszystkie odmiany o niebieskich i błękitnych kwiatach. Kwiaty clematisów mogą być różnokolorowe, osiągają wielkość w zależności od odmiany nawet do około 13 centymetrów. Rama roślina może wyrosnąć na około 3 metry.

 

Powojniki najlepiej sadzić w miejscach dobrze nasłonecznionych, ewentualnie półcienistych, a także osłoniętych od wiatru. Najlepiej rosną na glebach żyznych, próchniczych, lekkich i zasadowych. Wymagają częstego podlewania.

 

Wiciokrzew pierzasty i wiciokrzew Browna do ogrodu

 

Rośliny pnące o oryginalnych, pachnących kwiatach to wiciokrzewy. Kwiaty mają rurkowaty kształt i kolor w odcieniach żółtego i czerwonego. Kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi o niebieskawym odcieniu. W Polsce najpopularniejsze są wiciokrzew Browna i wiciokrzew pierzasty, spotyka się też wiciokrzewy japońskie i odmianę Graham Thomas.

 

Wiciokrzewy, tak jak inne kwiaty pnące, rosną najlepiej na stanowiskach słonecznych lub półcienistych i w żyznej, przepuszczalnej glebie. Należy podlewać je umiarkowanie.

 

Wilec – trująca piękność

 

Pnącza mogą być jednocześnie piękne i niebezpieczne. Do tej grupy należy wilec. Wilec ma błyszczące liście i osiągające około 6 centymetrów purpurowe lub niebieskie kwiaty. Niektóre odmiany wilca kwitną w odcieniach czerwonego lub na biało. Okres kwitnienia przypada od lipca do września.

 

Wilec należy sadzić w miejscach słonecznych lub częściowo zacienionych, w żyznej glebie o dużej zawartości wapnia. Wymaga regularnego podlewania. Nasiona wilca są trujące, mogą powodować m.in. halucynacje, euforię, nudności wymioty czy kurcze mięśni.

Przeładuj

Widzimy się wieczorem! Antek Królikowski zorganizował dla swoich gości prawdziwą włoską ucztę

zobacz 01:01