Pnącza winogron na tle błękitnego nieba.
©Marek/stock.adobe.com
Dom

Rośliny pnące do ogrodu – wybór i pielęgnacja

Pnącza winogron na tle błękitnego nieba.
©Marek/stock.adobe.com

Pnącza kwitnące najlepiej sadzić do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Rośliny pnące bardzo szybko rosną, osiągając nawet 3 metry wysokości. Ich kwiaty są ozdobą ogrodu, mogą też pachnieć. Największe kwiaty kwitnących pnączy osiągają wielkość kilkunastu centymetrów.

 

Kwiaty pnące nadają się do tworzenia kompozycji i konstrukcji rodem z baśni. Przy użyciu pergoli można zrobić kolorowy, żywy korytarz z kwiatów, a dzięki kratkom da się wspomóc wzrost pachnących kwiatów na ścianie budynku.

 

Clematis – Polska powojnikiem stoi

 

Powojnik, czyli Clematis, ma kilkaset odmian, z czego wiele powstało w Polsce. Stąd nazwy poszczególnych odmian takie jak Jan Paweł II, Warszawska Nike czy Maria Skłodowska-Curie. Najchętniej sadzone są także odmiany o nazwach

  • Nelly Moser,
  • Dr Ruppel,
  • Ernest Markham,
  • The President,
  • Bill McKenzie,
  • Jackmanii.

 

Popularnością cieszą się też wszystkie odmiany o niebieskich i błękitnych kwiatach. Kwiaty clematisów mogą być różnokolorowe, osiągają wielkość w zależności od odmiany nawet do około 13 centymetrów. Rama roślina może wyrosnąć na około 3 metry.

 

Powojniki najlepiej sadzić w miejscach dobrze nasłonecznionych, ewentualnie półcienistych, a także osłoniętych od wiatru. Najlepiej rosną na glebach żyznych, próchniczych, lekkich i zasadowych. Wymagają częstego podlewania.

 

Wiciokrzew pierzasty i wiciokrzew Browna do ogrodu

 

Rośliny pnące o oryginalnych, pachnących kwiatach to wiciokrzewy. Kwiaty mają rurkowaty kształt i kolor w odcieniach żółtego i czerwonego. Kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi o niebieskawym odcieniu. W Polsce najpopularniejsze są wiciokrzew Browna i wiciokrzew pierzasty, spotyka się też wiciokrzewy japońskie i odmianę Graham Thomas.

 

Wiciokrzewy, tak jak inne kwiaty pnące, rosną najlepiej na stanowiskach słonecznych lub półcienistych i w żyznej, przepuszczalnej glebie. Należy podlewać je umiarkowanie.

 

Wilec – trująca piękność

 

Pnącza mogą być jednocześnie piękne i niebezpieczne. Do tej grupy należy wilec. Wilec ma błyszczące liście i osiągające około 6 centymetrów purpurowe lub niebieskie kwiaty. Niektóre odmiany wilca kwitną w odcieniach czerwonego lub na biało. Okres kwitnienia przypada od lipca do września.

 

Wilec należy sadzić w miejscach słonecznych lub częściowo zacienionych, w żyznej glebie o dużej zawartości wapnia. Wymaga regularnego podlewania. Nasiona wilca są trujące, mogą powodować m.in. halucynacje, euforię, nudności wymioty czy kurcze mięśni.

Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13