Kolorowe tulipany rosną w ogródku na rabatce.
©Jürgen Fälchle/stock.adobe.com
Dom

Krokus, tulipan, narcyz i szafirek wiosenne kwiaty w polskich ogródkach

Kolorowe tulipany rosną w ogródku na rabatce.
©Jürgen Fälchle/stock.adobe.com

Kwiaty wiosenne zaczynają kwitnąć już w lutym i w marcu. Większość z nich jest odporna na przymrozki, a niektórym nie przeszkadza leżący śnieg. Najpopularniejsze w przydomowych ogródkach są krokusy i tulipany, często sadzi się też narcyzy i szafirki. Wszystkie te rośliny są cebulowe.

 

Wiosenne kwiaty sadzi się jesienią, przeważnie we wrześniu lub w październiku. Dzięki temu mogą wyrosnąć i zakwitnąć już wczesną wiosną.

 

Krokus – kolorowy zwiastun wiosny

 

Krokusy rozkwitają w marcu i w kwietniu, nie straszne im przymrozki ani zalegający śnieg. Krokus ma wiele odmian, a najpopularniejsze są te kwitnące na fioletowo (np. Grand Maitre) i żółto (np. Golden Yellow) oraz krokusy białe (np. Jeanne d’Arc). Krokusy mogą mieć różne odcienie niebieskiego i fioletu, żółci, są też odmiany wielokolorowe, np. posiadające kwiaty w paski.

 

Krokusy wiosenne sadzi się na przełomie września i października do żyznej, próchniczej gleby o lekko kwaśnym odczynie. Najlepiej wybierać stanowiska półcieniste lub słoneczne. Krokusów nie trzeba wykopywać co roku, gdy pozostają w ziemi przez kilka lat, dobrze się rozmnażają.

 

Tulipany w ogrodzie i bukiety

 

Tulipany nadają się na rabaty, obwódki i na bukiety. To jedne z najczęściej wybieranych kwiatów wiosennych do dekoracji mieszkań.

 

Tulipany mają kilkanaście tysięcy odmian, a każda wygląda inaczej. Różnią się kolorem i kształtem kwiatów. Tulipany mogą być białe, kremowe, w odcieniach żółtego, czerwonego, a nawet fioletowego, spotyka się też tulipany w odcieniach niebieskiego, brązu i czarne. Do najbardziej znanych odmian należą:

  • tulipany Kaufmanna,
  • tulipany Greiga,
  • Princess Irene,
  • mieszańce Darwina, np. Apeldoorn.
  • Tulipany najlepiej sadzić na słonecznych stanowiskach w żyznej, przepuszczalnej glebie o obojętnym pH.

 

Narcyz – ozdoba ogrodu i mieszkania

 

Narcyzy mogą być białe, żółte, różowe lub czerwone. W zależności od odmiany mają różne kształty kwiatów. Narcyzy kwitną od marca do kwietnia lub maja. Nadają się na rabaty, obwódki i bukiety. Nie należy mieszać ich w wazonie z innymi kwiatami, ponieważ narcyzy mają sok, który przyspiesza więdnięcie pozostałych gatunków roślin.

 

Narcyzy powinno się sadzić w miejscach nasłonecznionych, w żyznej i przepuszczalnej glebie lekko kwaśnej lub obojętnej.

 

Szafirek – niebieski kwiat wiosenny

 

Szafirki to wiosenne kwiaty nadające się na rabaty i na skalniaki, a także na obwódki. Mogą mieć fioletowe, niebieskie, różowe lub białe kwiaty groniaste na szczytach pędów. Kwiatki są drobne i mają kształt dzbanuszków.

 

Szafirek lubi stanowiska słoneczne i jest tolerancyjny, jeśli chodzi o podłoże. Najlepiej rośnie w glebach obojętnych i lekko zasadowych.

Przeładuj

"Hotel Paradise": Kto odpadł za szybko? Klaudia El Dursi zdradza, kogo jest jej najbardziej szkoda

zobacz 01:10